مدیرکل ثبت احوال اصفهان

اصفهان / افزایش ۲ برابری جمعیت سالمند اصفهان

مدیرکل ثبت احوال اصفهان گفت: در کشور و در استان اصفهان در طول 30 سال گذشته جمعیت سالمند ما دو برابر شده و از 3 درصد به 7 درصد رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال اصفهان گفت: در کشور و در استان اصفهان در طول ۳۰ سال گذشته جمعیت سالمند ما دو برابر شده و از ۳ درصد به ۷ درصد رسیده است.

حسین غفرانی کجانی عصر امروز در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان شهرضا با بیان این‌که در ۴ ماهه نخست سال صد در صد وفات و ولادت در شهرستان شهرضا به ثبت رسیده است، اظهار داشت: پایش عمومی وقایع حیاتی استان اصفهان در حال پیگیری است و این امر فرصتی را فراهم می‌کند تا جمعیت به موقع رصد شود.

مدیرکل ثبت احوال اصفهان با بیان این‌که ۷۰ درصد از جمعیت شهرضا در حالت جمعیت جوان به سر می‌برند، افزود: در کشور و در استان اصفهان در طول ۳۰ سال گذشته جمعیت سالمند ما دو برابر شده و از ۳ درصد به ۷ درصد رسیده است.

وی با بیان این‌که استان اصفهان و ۶ استان دیگر در معرض سالمندی قرار دارند و در سال ۱۴۰۴ استان اصفهان نخستین تجربه سالمندی را پشت سر می‌گذارد، گفت: در سال ۱۴۳۰ جمعیت سالمند استان اصفهان حدود ۳۰ درصد می‌شود.

غفرانی با اشاره به این‌که جمعیت زیر ۱۵ سال استان اصفهان در طول ۳۰ سال گذشته به نصف کاهش پیدا کرده و در طول سال‌های ۹۰ تا ۹۵ شاهد کاهش جمعیت کشور و استان اصفهان بوده‌ایم، بیان کرد: ایران در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ و ۹۷ نسبت به سال ۹۶ و ۴ ماهه اول سال نسبت به سال ۹۷ شاهد کاهش چشمگیر تولد بوده‌ایم.

مدیرکل ثبت احوال اصفهان با بیان این‌که از دهه ۷۰ شاهد سقوط جمعیت در کشور بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: طرح تعالی خانواده روی زمین مانده و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مغفول مانده است.

وی با با بیان این‌که ۵۰ درصد از طلاق‌های کشور و استان اصفهان در ۵ سال اول زندگی اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: ۱۲ درصد از طلاق‌ها در سال اول ازدواج اتفاق می‌افتد.

غفرانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به صدور کارت ملی هوشمند در شهرضا عنوان کرد: از ۱۳۹ هزار جمعیت هدف شهرضا ۱۱۲ هزار نفر درخواست کارت ملی هوشمند کرده‌اند که از این جمعیت ۱۰ هزار نفر هنوز باقی مانده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال اصفهان با تأکید بر این‌که ملاک مراجعه به ادارات دولتی کارت ملی هوشمند است و هیچکدام از دستگاه‌ها کارت ملی قدیمی را قبول نمی‌کنند، ادامه داد: در استان اصفهان ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از جمعیت هدف ۴ میلیون و ۲۵ هزار نفر، کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.

وی با بیان این‌که ۸۶ درصد از جمعیت استان اصفهان کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: استان اصفهان ۲ درصد از جمعیت هدف کشوری در دریافت کارت ملی هوشمند بالاتر است.

منبع: ایرنا