صفحه نخست » پرستار سالمند

افراد سالمند، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی و روانی نیاز به توجه و مراقبت دارند. اما متأسفانه شرایط زندگی پرمشغله و پردغدغه امروزی ایجاب می کند که تمامی اعضای خانواده بیشتر ساعات شبانه روز را در خارج از منزل  و در پی رسیدگی به امور روزمره بگذرانند. چنین خانواده هایی که زمان کافی برای رسیدگی به سالمند خود را ندارند و یا از تجربه و توانایی کافی در این زمینه برخوردار نیستند بدون شک نیاز به یک پرستار سالمند در منزل دارند.

مراکز خدمات پرستاری در منزل بسیار منظم و دانش آموخته از پرستاران سالمند تلاش دارد این مشکل خانواده ها تهرانی را حل نماید. این مرکز با ارائه مشاوره رایگان به خانواده تلاش دارد نگرانی آنها کم کرده و در ضمن فرد مناسبی برای نگهداری از والدین سالمند پیشنهاد دهند.

پرستار سالمند در منزل

استخدام پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند باید شخصی قابل اعتماد، کار بلد، دلسوز و با تجربه باشد. بنابراین نحوه انتخاب و انتصاب یک شخص برای پرستاری از پدر یا مادر پیر خانواده بسیار مهم است. برای این کار (استخدام پرستار)، شما دو روش پیش رو دارید. روش اول این است که پرستار سالمند خود را به صورت خصوصی و شخصا استخدام کنید. این امر از طرق مختلف مانند معرفی دوستان و آشنایان، آگهی دادن و… امکان پذیر می باشد. اما روش دیگری نیز جهت استخدام پرستار سالمند وجود دارد و آن اقدام از طریق مراکز یا آژانس های سالمند است.

این دو روش باهم چه تفاوتی دارند ؟ چرا باید از مراکز پرستاری پرستار استخدام کنید؟

پرستار سالمند

استخدام پرستار سالمند به صورت شخصی

بعضی از افراد برای اینکه هزینه کمتری متحمل شوند ، از روش هایی مانند آگهی زدن ، سفارش آشنایان خود و یا از شهرستان های دیگر اقدام به استخدام پرستارسالمند می کنند. معایت های این روش :

استخدام پرستار سالمند از مرکز خدمات پرستاری

قیمت پرستار سالمند

وظایف پرستار سالمند در منزل

وظایف پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند تعلیمات و آموزش های لازم را فرا گرفته و می تواند وظیفه نگهداری و مراقبت از سالمندان را بر عهده بگیرد. با وجود این افراد، دیگر لازم نیست نگران تنها گذاشتن سالمندان خود در منزل باشید. اصولا وظایف و خدمات پرستار با توجه به شرایط جسمی و روحی سالمند تعیین می شود. گاه ممکن است یک فرد سالخورده توانایی انجام تمام امور خود را داشته باشد اما برای فرار از تنهایی و ترسی که در این شرایط بر او غالب می شود نیاز به یک همنشین داشته باشد.

اگر اعضای خانواده نمی توانند این نیاز سالمند را برآورده کنند لازم است از پرستار سالمند کمک بگیرند. اما گاه ممکن است سالمندی کم توان و ضعیف بوده و یا حتی به بیماری های حاد مبتلا باشد. طبیعتا چنین عواملی در تعیین وظایف پرستار تأثیرگذار هستند. اما از جمله مهمترین این وظایف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

بیشتر بخوانید…

 

 

 

تمیز کردن سالمند

– رسیدگی به بهداشت سالمند

کنترل سلامت جسمانی سالمند

– رسیدگی به سلامت جسمی سالمند

سلامت روحی روانی سالمند

– رسیدگی به سلامت روحی روانی سالمند

رسیدگی به تغذیه سالمند

– رسیدگی به تغذیه سالمند

انجام امور منزل

– رسیدگی و انجام امور منزل

فواید استخدام پرستار سالمند در منزل

مهمترین و بارزترین حسن استخدام یک پرستار سالمند این است که شما به سالمند خود کمک می کنید تا همچنان در خانه خود که خاطرات فراوانی در آنجا دارد زندگی کند. «هیچ جا خانه خود آدم نمی شود».

حتما شما هم مانند بسیاری از انسان های دیگر بارها و بارها در شرایط مختلف، این ضرب المثل را به کار برده اید. باید بگوییم که دقیقا این امر درباره سالمندان نیز صحت دارد. همانطور که می دانید مراکز زیادی برای نگهداری افراد سالمند وجود دارند. اما در واقع ایشان زندگی در خانه خویش و بودن در کنار خانواده خود را به زندگی در هر محیط دیگری، هرچند مرفه تر و زیباتر ترجیح می دهند.

فرد سالمند در خانه خود احساس استقلال و امنیت می کند. در آنجا روحیه بهتری دارد و به طور کلی از نظر سلامت جسمی و روحی در شرایط بهتری قرار می گیرد. بعلاوه اینکه دوستان و آشنایان نیز راحت تر می تواند با او ملاقات کنند.

مسئله دیگر، احترام به سالمندان است. این انصاف نیست که پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ هایی را که جوانی و سلامتی خود را صرف نگهداری و حمایت از ما کرده اند، حالا که پیر و کم توان شده اند رها کنیم. پس با استخدام پرستار سالمند می توانیم به ایشان کمک کنیم تا با خیال راحت در منزل زندگی کنند و از نفس کشیدن در کنار خانواده خود لذت ببرند. مهمتر از همه اینکه همچنان می توانید از حضور و نفس های گرم وی در خانه لذت ببرید.

در صورتی که یکی از این مشکلات را دارید بهتر است هر چه زودتر با استخدام پرستار از سلامت پدر و مادر خود اطمینان حاصل کنید.

 • دوری مسافت اعضای خانواده از سالمند 

گاهی شرایطی به وجود می آید که سالمند جدا از شما زندگی می کند و برای رسیدگی با آن باید هروز مسافتی طولانی طی کنید ، یا حتی به مسافرت چند روزه میروید و … ، در این مواقع پرستار خیالتان را آسوده خواهد کرد و دیگر نگرانی از بابت تنهایی سالمند خود نخواهید داشت.

 • شاغل بودن تمام اعضای خانواده

اگر تمام اعضای خانواده صبح از خانه خارج می شوید و تا ساعت دغدغه شغلی دارید بهتر است که با استخدام پرستار سالمند تنها در خانه مانده را از تنهایی دربیاورید. این کار نه تنها به سلامت جسمانی او کمک می کند بلکه سلامت روحی او را نیز تضمین می کند.

 • خستگی اعضای خانواده از پرستاری سالمند

اگر سالمند شما بیمار است و شما ماه ها است که از او پرستاری می کنید بهتر است با استخدام پرستاری به خود استراحت دهید. شاید بتوان گفت سخت ترین کار دنیا نگهداری از عزیزانی است که بیمار شده اند و شما از آنها خاطرات خوبی دارید.

خستگی جسمانی و همچنین ناراحتی های روحی باعث می شوند بعد از مدتی خستگی و افسردگی شما راتهدید نماید. پس بهتر است قبل از اینکه از پا دربیایید با استخدام پرستاری کمی به خود استراحت دهید.

استخدام پرستار شبانه روزی سالمند در منزل

گزینه ی بسیار مناسب برای سالمندانی که اغلب تنها هستند.

شرایط همه سالمندان و خانواده های آنها یکسان نیست. شاید مشکل اغلب خانواده هایی که یک عضو سالمند در منزل دارند با استخدام یک پرستار سالمند روزانه حل شود. اما خانواده های زیادی هم وجود دارند که سالمندشان نیاز به مراقبت تمام وقت و بیست و چهار ساعته دارد. مسلما چنین خانواده هایی نیاز به استخدام پرستار شبانه روزی خواهند داشت.

سالمندانی که به تنهایی زندگی می کنند و یا سالمندانی که دچار بیماری های حاد جسمی و روحی بوده و نیاز به مراقبت شبانه روزی یک پرستار کاربلد دارند از جمله این موارد می باشند. پرستار شبانه روزی تعلیم دیده و اطلاعات لازم جهت مراقبت از بیماران با شرایط مختلف را دارد. او مانند عضوی از خانواده است که در همان منزل مستقر می شود و به صورت تمام وقت حواسش به سالمند خواهد بود.

از مزایای استخدام پرستار شبانه روزی این است که سالمند با او انس پیدا کرده و از اینکه دائم شخصی مراقب اوست احساس امنیت و راحتی می کند. از سوی دیگر پرستار نیز به خوبی با تمام عادات و نیازهای بیمار خود آشنا می شود و می تواند اقدامات لازم جهت بهبود شرایط جسمی و روحی وی و بازگشت سلامتی او انجام دهد. همچنین او این توانایی را دارد که در مواقع حساس و شرایط خاص تا زمان رسیدن اورژانس، کمک های اولیه لازم را انجام دهد که این امر می تواند کمک شایانی به پیشگیری از اتفاقات ناگوار بکند. بنابراین با وجود چنین فردی خیالتان راحت است که عضو کهنسال خانواده به خوبی غذا می خورد. خوب استراحت می کند و از مهمتر اینکه روال درمانی مناسبی را طی می کند.

هزینه پرستار شبانه روزی سالمند در منزل

هزینه استخدام پرستار شبانه روزی سالمند در منزل طبق تعرفه روز برای شما محاسبه می گردد. همانطور که گفته شد نوع و میزان خدماتی که از پرستار انتظار دارید و مسافت و… در تعیین این هزینه دخالت دارد. هزینه استخدام پرستار شبانه روزی نسبت به دو مورد دیگر یعنی پرستار مقطعی و روزانه بیشتر است. اما اگر به صورت ساعتی در نظر بگیرید آنها حقوق کمتری دریافت می کنند.

علت این است که پرستار شبانه روزی، در منزل سالمند مستقر می شود و می تواند از تمام امکانات رفاهی آنجا برخوردار باشد. خورد و خوراک او نیز تأمین می شود و از سوی دیگر، هزینه های رفت و آمد وی حذف می شود. لازم به ذکر است که برای پرستار شبانه روزی در طول هفته یک روز مرخصی در نظر گرفته می شود. اما در روزهای دیگر به صورت شبانه روزی در خدمت سالمند خواهد بود.

هزینه پرستار سالمند در منزل روزانه

سالمندانی که نزد خانواده خود زندگی می کنند، اما اعضای خانواده شاغل بوده و نمی توانند در طول روز از ایشان مراقبت کنند، نیاز به پرستار روزانه دارند. ساعت کاری این پرستاران معمولا ۸ ساعت می باشد. اما ممکن است مراکز مختلف، سقف ساعت کاری را کمتر از این مدت تعیین کنند. توجه داشته باشید که پرستار روزانه سالمند به ازای هر ساعت اضافه ای که در منزل شما می ماند هزینه بیشتری دریافت خواهد کرد.

هزینه پرستار سالمند در منزل پاره وقت ( مقطعی )

اگر ترجیح می دهید خودتان از پدر یا مادر پیرتان نگهداری کنید و تنها در مقاطع زمانی خاص نیاز به استفاده از تخصص و توانایی پرستار سالمند دارید می توانید پرستار سالمند مقطعی استخدام کنید. این پرستاران، وظیفه رسیدگی به سالمند در ساعات خاصی از روز را دارند. اگر سالمند شما به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته و برای چند روز نیاز به مراقبت تخصصی دارد نیز پرستار مقطعی می تواند به شما کمک کند. دستمزد پرستار سالمند در منزل مقطعی بر اساس ساعات کاری و خدماتی که انجام می دهد تعیین می گردد.

 

خدمات پرستار سالمند در منزل

خدمات پرستار سالمند در منزل محدودی گستره ای از امور را در بر می گیرد که با توجه به شرایط خانواده و سالمند شما تعیین می گردد. این خدمات شامل موارد زیر می شوند:

 • خدمات بهداشتی و مراقبتی: اگر سالمند شما سالم است وظایف و خدمات پرستار در حد کمک به امور روزمره بهداشتی می باشد. اما اگر سالمند بیمار یا در اصطلاح پوشکی دارید پرستار وظایف گسترده تری را بر عهده خواهد داشت.
 • خدمات تخصصی درمانی: پرستار سالمند در صورت داشتن تخصص های لازم می تواند در امور تخصصی همچون فیزیوتراپی، گفتار درمانی، کار درمانی، روانشناسی و… به بهبود درمان سالمند بیمار کمک کند.
 • انجام امور مربوط به خانه: کارهای اولیه منزل از جمله مرتب نگه داشتن محیط زندگی سالمند، پخت و پز غذای سالمند و اعمالی از این قبیل نیز در حیطه خدمات پرستار سالمند قرار می گیرند.
 • امور خارج از منزل سالمند: در مواقعی که شما زمان کافی جهت رسیدگی به امور خارج از منزل سالمند از جمله امور اداری، خرید لوازم مورد نیاز، مراجعه به پزشک و.. را ندارید می توانید این کارها را به پرستار سالمند محول کنید.

شرایط استخدام پرستار سالمند در منزل

قرار است شما بزرگترین گنج خانواده یعنی پدر یا مادر پیر را به دست شخصی بسپارید تا از او مراقبت کند. بنابراین لازم است بیشترین دقت و حساسیت را در انتخاب پرستار سالمند داشته باشید. پرستار سالمند باید شخصی مورد اعتماد، با تجربه، دارای مدرک معتبر و تخصص لازم باشد. از همه مهمتر از اخلاق خوبی برخوردار بوده و روش های صحیح برخورد با سالمند را بداند.

شما باید قبلا تمامی شرایط لازم را به مرکز مراقبت از سالمندان توضیح دهید. اینکه شما نیاز به استخدام پرستار شبانه روزی سالمند در منزل دارید و یا فقط در ساعاتی از شبانه روز به او نیاز دارید بسیار مهم است. با شرح کامل شرایط بیمار باید تمامی وظایف پرستار را به صورت واضح مشخص کنید. در نهایت با در نظر گرفتن این شرایط یک پرستار حرفه ای و متناسب با انتظاراتتان به شما معرفی خواهد شد.

پس از بررسی های لازم وظایف کارفرما و پرستار سالمند در قرارداردی تنظیم شده و مورد تأیید آنها قرار می گیرد.

 

اهمیت نیاز به پرستار سالمند در منزل

چرا بهتر است از سالمند در خانه و به کمک پرستار سالمند نگهداری کنیم؟

سالمندانی که توانایی اولیه زندگی را از دست می دهند نیاز به مراقبت و پرستاری بیشتری دارند. آنها تقریبا به اندازه یک نوزاد نیاز به توجه و نگهداری دارند. از این رو خانواده با دو انتخاب روبرو هستند. سالمند خود را به خانه سالمندان بسپارند و یا با استخدام پرستار در منزل از آنها نگهداری نمایند. ما به شما استخدام پرستار را پیشنهاد می کنیم و برای این پیشنهاد دلایل منطقی نیز داریم.

 • ایجاد شرایط برای حضور خانواده در کنار سالمند

با استخدام پرستار سالمند این شرایط برای شما و سالمند فراهم می شود که بیشتر در کانون گرم خانواده حضور داشته باشید و شما نگرانی از بابت حال سالمند خود نخواهید داشت. در ضمن هر زمانی می توانید به خانه پدری خود رفته و در جمع تمام اعضای خانواده را ملاقات نمایید. این موضوع به سلامتی روحی سالمند نیز کمک می کند.

 • حضور یک مراقب در کنار سالمندان تنها

پرستار سالمند همیشه در کنار سالمند حضور خواهد داشت و قطعا شما از این بابت خیالتان راحت خواهد بود و با فکر آزاد به کارهای روزمره خود رسیدگی می کنید . تمام امور مربوط سالمند توسط پرستار انجام می شود و تنها دغدغه پرستار نگهداری از یک سالمند است. این درحالی است که در خانه سالمندان یک پرستار مسئول مراقبت از چند بیمار است.

 • نیاز به ارائه خدمات مراقبتی تخصصی

مراقبت از سالمند نیاز به تخصص و تجربه دارد ، شما هر چقدر هم از سالمند خود خوب نگهداری کنید باز هم تفاوت بسیاری با یک پرستار متخصص دارید که تمام وقت از سالمند شما نگهداری می کند. در صورت استخدام پرستار در حد نرس بدون می توانید تمام امور پزشکی و مراقبت های اولیه را به او بسپارید.

 • کم کردن هزینه های نگهداری از سالمند

با توجه به هزینه های بالای خانه سالمندان، نگهداری از سالمندان در خانه، هزینه ها را کاهش می دهد.
در شرایطی که شما در مشغله های خود غرق می شوید پدر یا مادر سالمند شما در شرایط حساس روحی و جسمی قرار دارند . اگر نیاز های عزیزان سالمندان برطرف نشود مشکلات روحی و افسردگی به سراغشان می آید . علاوه بر آن نگهداری از سالمند نیازمند تخصص های مربوط به خود است .

 

اهمیت پرستار سالمند در منزل

برای استخدام پرستار باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که قصد دارید یک پرستار استخدام کنید باید تمام شرایط را بررسی کنید تا از مشکلاتی که احتمال دارد به وجود بیاید جلوگیری کنید. توجه کنید که حتماً افرادی را استخدام کنید که عضو مؤسسات باشند و مستقل کار نکنند زیرا در این حالت شما می توانید در صورتی که پرستار مورد پسند شما واقع نشد پرستار را تغییر دهید.

برای این کار باید با مراقب جلسه حضوری مصاحبه برگزار کنید. طی جلسه توانمندی های مراقب را ارزیابی کنید. توجه کنید که مراقب کاملاً به وظایف کاری خود آگاه باشد. مراقب و شما باید شرایط خود را به طور کامل به یک دیگر توضیح دهید تا بعداً هیچ‌گونه مشکلی با شرایط یکدیگر نداشته باشید.

از جمله مواردی که برای یک پرستار سالمند مهم می باشد داشتن تجربه و اطلاعات کافی می باشد برای این کار بهتر است از افرادی که پرستار مد نظر شما قبلاً برای آن ها کار می کرد پرس و جو کنید و کاملاً با اخلاق و توانایی های پرستار آشنا شوید.

همچنین پرستار سالمند نباید هیچ گونه سو سابقه ای داشته باشد و عدم اعتیاد نیز از مواردی می باشد که مراقب به هیچ وجه نباید دچار آن شود زیرا در صورت داشتن این موارد ممکن است برای سالمند عزیز خطرآفرین باشد.

هزینه پرستار سالمند در منزل چقدر است ؟

هزینه پرستار سالمندان در خانه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. به صورت کلی می توان هزینه را بر اساس موارد زیر طبقه بندی نمود:

برای مثال هزینه پرستار برای فعالیت های شبانه روزی با هزینه هزینه پرستار به صورت روزانه و هزینه مراقب به صورت مقطعی متفاوت است. حال اگر سالمند دچار بیماری خاص باشد این هزینه های متفاوت هستند. حتی نوع بیماری نیز در دستمزد پرستار سالمند تاثیر خواهد داشت.

هزینه پرستار شبانه روزی سالمند در منزل

برای مثال هزینه پرستار برای فعالیت های شبانه روزی با هزینه هزینه پرستار به صورت روزانه و هزینه مراقب به صورت مقطعی متفاوت است. حال اگر سالمند دچار بیماری خاص باشد این هزینه های متفاوت هستند. حتی نوع بیماری نیز در دستمزد پرستار سالمند تاثیر خواهد داشت.

هزینه پرستار سالمند در منزل

زمان فعالیت پرستار سالمندان چگونه می باشد؟

زمان فعالیت پرستار بستگی به وضعیت و شرایط سالمند دارد. در برخی موارد فرد سالمند قادر به انجام همه کار های خود در خانه می باشد و فقط برای انجام کار های پیچیده نیاز به یک همراه دارد که در این صورت پرستار فقط چند ساعت در منزل سالمند فعالیت می کند ولی در مواقعی فرد سالمند بسیاری از توانایی های خود را از است می دهد و نیاز به مراقبت شبانه روزی دارد که در این پرستار باید ۲۴ در اختیار سالمند باشد و از هر لحاظی از سالمند حمایت کند.

در بیشتر مواقع نیز فرد به دلیل تنهایی فقط نیاز دارد در طول شب کسی کنار آن ها و کمک حال او باشد که در این صورت پرستار باید شب ها در منزل فرد سالمند حضور پیدا کنید.

منبع: مرکز پرستاری آسایش ایده آل