فرنوش نوبخت

سالمندان کهریزک تنهایی خود را با مسافران مترو تقسیم کردند

تعدادی از سالمندان آسایشگاه کهریزک امروز در مراسم یلدای سپید متروی تهران از دلتنگی هایشان گفتند و در کنار مسافران متروی تهران به استقبال یلدا رفتند.

تعدادی از سالمندان آسایشگاه کهریزک امروز در مراسم یلدای سپید متروی تهران از دلتنگی هایشان گفتند و در کنار مسافران متروی تهران به استقبال یلدا رفتند.

مراسم «یلدای سپید» امروز چهارشنبه ۲۸ آذرماه در ایستگاه میدان امام خمینی(ره) متروی تهران برگزار شد. در این مراسم، تعدادی از سالمندان آسایشگاه کهریزک، ابتدا به وسیله واگن ویژه ای به ایستگاه میدان امام خمینی(ره) منتقل شدند و در آنجا طی مراسمی شاد، پیشاپیش، مراسم یلدا را برگزار کردند.

البته از تعدادی از فرزندان این سالمندان نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده بود. در این مراسم که شادی و غم آن بسیار آمیخته به هم بود، مسافران متروی تهران شادی های خود را با سالمندانی که همچنان چشم به راه فرزندان خود بودند، تقسیم کردند و با حضور تعدادی از هنرمندان تلویزیون و هنرمندان عرصه موسیقی، برنامه ای شاد برای این مادران و پدران برگزار شد.

مراسمی که حتی در آن نیز این پدرها و مادرها از چشم به راهی مدام خود و دلتنگی هایشان برای فرزندانشان سخن می گفتند. فرزندانی که تعدادی از آنها تحصیل کرده و به قول یکی از پدران حاضر در مراسم، نخبه بودند، اما قدر مسلم در درس زندگی تجدید، نه، بلکه رفوزه شده اند.

در این مراسم فرنوش نوبخت، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه این ایده خوب، قرار است، ادامه داشته باشد و در سایر مناسبت های ملی ـ مذهبی نیز ایده ها و برنامه های جدید خواهیم داشت، تصریح کرد: سعی می کنیم، همگام با جامعه حرکت کنیم.

وی ادامه داد: ما می خواهیم وقتی مردم وارد مترو می شوند، این اطمینان را داشته باشند که در تمامی عرصه ها به فکر آنها هستیم و تا جایی که می توانیم در جهت راحتی و آسایش آنها تلاش می کنیم تا بیشتر و راحت تر از حمل و نقل عمومی استفاده کنند و آلودگی شهر کاهش پیدا کند. نوبخت در پاسخ به این سؤال که با توجه به استفاده گسترده سالمندان چه برنامه هایی برای راحتی بیشتر این قشر از جامعه دارید؟ گفت: در همین راستا در ایستگاه هایی که آسانسور ندارند، آسانسور راه اندازی می شود.

همین امروز از نزدیک به ۱۵۴ آسانسور فقط دو آسانسور ما معیوب است که بنا به دلایل فنی این مسئله رخ داده و رفع عیب خواهند شد.

۸۲۲ پله برقی نیز در مترو مورد استفاده قرار می گیرد که امروز فقط پنج پله برقی معیوب و در دست تعمیر است.

تردد راحت تر معلولان، نابینایان و سالمندان

وی افزود: سعی ما بر این است که تمام تجهیزات مهیا باشد. برنامه هایی نیز برای تردد راحت تر معلولان، نابینایان و سالمندان داریم. اخیراً بخشی از کارهایی که باید برای تردد نابینایان در مترو انجام می گرفت، انجام داده و بخشی را نیز سرعت بخشیده ایم و امیدواریم بتوانیم فضا را برای تردد افرادی که محدودیت حرکتی دارند، بیشتر آماده کنیم.

منبع: هانیه سادات احمدی