معاون پیشگیری بهزیستی اصفهان

اصفهان/ اجرای طرح پیشگیری از معلولیت در سالمندان برای اولین بار در استان اصفهان

محمد سعید محمدی معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان از اجرای طرح پیشگیری از معلولیت در سالمندان برای اولین بار در استان خبر داد و گفت: در این طرح هفت هزار سالمند، تحت آموزش های خاص دوران سالمندی قرار می‌گیرند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان از اجرای طرح پیشگیری از معلولیت در سالمندان برای اولین بار در استان خبر داد و گفت: در این طرح هفت هزار سالمند، تحت آموزش های خاص دوران سالمندی قرار می‌گیرند.

محمد سعید محمدی در نشست خبری روز جهانی معلولان با اشاره به وظایف متعدد بهزیستی، گفت: در برنامه ششم توسعه، محور سلامت اجتماعی به این دستگاه محول شده و علی رغم اینکه وظایف افزایش یافته اما در منابع بودجه رشدی دیده نشده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های این معاونت در پیشگیری از معلولیت‌ها، افزود: اقدامات پیشگیری از معلولیت‌های بینایی، شنوایی و بیماری‌های ژنتیکی از جمله این فعالیت‌ها است.

محمدی ادامه داد:  در شش ماهه نخست سال جاری ۳۴ هزار و ۱۲۰نفر غربالگری شنوایی شدند که از این تعداد سه هزار و ۳۶۷ نفر مشکوک تشخیص داده شدند و از این تعداد برای، ۱۴۳ کودک دارای مشکلات شنوایی تشخیص داده که اگر مداخلات بهنگام و درمانهای لازم برای آنها انجام نمی شد شاهد مشکلات بیشتری با معلولیت شنوایی در آینده روبرو می‌شدیم.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در طرح غربالگری بینایی کودکان سه تا شش سال نیز، ۷۷ هزار و ۵۰۱ کودک معاینه شدند که ۱۹۰۰ مورد مشکوک تشخیص داده شد که درمان های تکمیلی و مراجعات به متخصص برای آنها انجام شد.

محمدی از اجرای طرح پیشگیری از معلولیت در سالمندان برای اولین بار در استان خبر داد و گفت: در این طرح هفت هزار سالمند، تحت آموزشهای خاص دوران سالمندی قرار می‌گیرند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به  افزایش هزینه‌های مشاوره‌ ژنتیک، تصریح کرد: در این حوزه نیز، به هشت هزار و ۸۱۰ نفر مشاوره ژنتیک ارائه شد.

محمدی با اعلام بالا بودن هزینه‌های درمان در کنترل معلولیت‌ها افزود: هزینه یک شهروند معلول چندین برابر یک شهروند عادی است و از این رو باید به حوزه پیشگیری توجه بیشتری داشت.

وی با بیان اینکه بهزیستی سالهاست در امر مشاوره ژنتیک فعال است، تصریح کرد: شش ساعت آموزش قبل از ازدواج به طور اجباری انجام خواهد شد که برای مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج ارائه این گواهی لازم است که این طرح با کمک دانشگاه علوم پزشکی و قوه قضاییه اجرا می شود.

منبع: بهزیستی استان اصفهان