مدیر کل بهزیستی استان همدان

همدان / فعالیت سه مرکز شبانه روزی، دو مرکز روزانه و ۵ مرکز مراقبت در منزل ویژه سالمندان

سمینار آموزشی یک روزه تغذیه سالم در دوران سالمندی، سلامت روان و تندرستی و خودمراقبتی با حضور مدیر کل بهزیستی استان در مجتمع عین القضات همدانی برگزار شد .

سمینار آموزشی یک روزه تغذیه سالم در دوران سالمندی، سلامت روان و تندرستی و خودمراقبتی با حضور مدیر کل بهزیستی استان در مجتمع عین القضات همدانی برگزار شد .

مدیر کل بهزیستی استان همدان در این سمینار ضمن تبریک روز جهانی سالمند گفت : در دین مبین اسلام نسبت به رعایت حقوق واحترام سالمندان سفارش و تاکید فراوان شده است و در سوره اسرا به فرزندان هشدار داده شده است که مبادا در دوران پیری و سالمندی کمترین اهانتی به والدین روا نمایند و یا با لحنی زننده و نامناسب که رنجش آنها را بر انگیزد سخن گویند و احترام آنان را به جا نیاورند.

الوند در ادامه افزود: شعار امسال روز جهانی سالمندان ایجاد فرصت های برابر  برای همه ی سنین است بر این اساس ضروری است زمینه دسترسی به تمام امکانات به صورت مساوی برای سالمندان فراهم گردد.

حمیدرضا الوند گفت: امروز بیش ۱۲ درصد جمعیت جهان را سالمندان تشکیل می دهند که به مرور هم افزایش پیدا خواهد کرد که این هم امید است و هم زنگ خطر، زنگ خطر برای اینکه ما باید آماده طراحی و اجرای برنامه های متناسب با این گروه سنی باشیم  و نوید خوب آنکه افزایش امید به زندگی در کشور ما رشد خوبی داشته است .

وی افزود: افزایش امید به زندگی بیانگر بهبود شاخص های سلامت در سطح کشور که سبب افزایش کمیت سن سالمندی شده است اما باید در این بین به دنبال ارتقاء شاخص های کیفیت زندگی سالمندان نیز باشیم و با طراحی برنامه های مناسب به دنبال ایجاد ارتباط بین نسلی سالمندان با کودکان باشیم.

الوندگفت: بیش از ۷ میلیون جمعیت سالمند در ایران وجود دارد که نرخ سالمندی در کشور ایران ۷/۹ درصد است و استان همدان جزء چهارمین استان پیر کشور است و میانگین رشد جمعیت سالمندی آن ۸/۱۰ درصد است یعنی ۱/۱ درصد از میانگین کشوری بالاتر.

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد:از ۷ میلیون جمعیت سالمندی که در کشور ما وجود دارد ۱۵ هزار نفر آنها در تمام مراکز شبانه روزی استان همدان خدمت دریافت می کنند و مابقی آنها در میان خانواده هستند و این با سیاست حاکم بر کشور که به سمت مراقبت سالمندی در درون خانواده طراحی شده است همخوانی دارد.

الوند گفت: در استان همدان ۶۶۱۰ نفراز خدمات سالمندی برخوردار هستند در حالیکه  ۲۲۹۶۵ نفر سالمند که در سامانه ثبت نام کردند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر سه مرکز شبانه روزی، دو مرکز روزانه و ۵ مرکز مراقبت در منزل  در حال خدمت رسانی به سالمندان هستند.

.

منبع: روابط عمومی بهزیستی استان همدان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.