دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی مراقبت‌های حمایتی سالمندان

اصفهان/ کاشان میزبان کنگره بین‌المللی مراقبت‌های تسکینی و حمایتی سالمندان

کنگره بین‌المللی مراقبت‌های تسکینی و حمایتی سالمندان چهاردهم تا شانزدهم اسفند ۱۴۰۱ در کاشان برگزار می‌شود.

زهرا رضایی دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی مراقبت‌های تسکینی و حمایتی سالمندان در نشست خبری با موضوع این کنگره در دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار کرد: ۱۰ درصد از جمعیت کشور را افراد سالمند تشکیل می‌دهند و منطقه کاشان نیز با ۱۲ درصد جمعیت سالمند از شهرستان‌های با نرخ بالای سالمند محسوب می‌شود. ۴۵ درصد از جمعیت منطقه کاشان را افراد میانسال تشکیل می‌دهند که در آینده نیز این افراد به جمعیت سالمندی منطقه افزوده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه روند افزایش جمعیت سالمندی در کاشان رو به سرعت است، افزود: سالمندان نیازمند مراقبت‌های بهداشتی، درمانی، تسکینی و حمایتی هستند. تاکنون ۱۸۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال و به علت استقبال پزشکان، پرستاران و کارکنان بین‌رشته‌ای، زمان ارسال مقاله‌ها تا ۱۵ بهمن امسال تمدید شده است.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی مراقبت‌های تسکینی و حمایتی سالمندان عنوان کرد: مراقبت جسمی، بازتوانی توان‌بخشی و ارتقای کیفیت زندگی، مراقبت روانی اجتماعی، طب سنتی، مسائل قانونی و فرهنگی، مرکز ارائه دهنده مراقبت تسکینی و تروما در سالمندان از محور‌های کنگره بینالمللی مراقبت‌های تسکینی و حمایتی سالمندان بوده و در این کنگره که از ۱۴ اسفند امسال به مدت سه روز در دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار می‌شود، اجرای ۲۵ سخنرانی کلیدی، ارائه ۵۰ مقاله و ۲ کارگاه تخصصی برنامه‌ریزی شده است.

**افزایش مردان سالمند در کاشان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز گفت: در گذشته تعداد زنان سالمند در منطقه کاشان بیش از مردان بود؛ اما امسال، مردان سالمند این منطقه در مقایسه با زنان، کمی بیشتر شده است. سالمندان قشری هستند که تجویز دارو برای آنان خطرناک و امکان مصرف دارو ندارند و وضعیت جسمی آنان به گونه‌ای بوده که نمی‌توان برای آنان عمل جراحی انجام داد.

محسن تقدسی بیان کرد: در قرآن کریم، خدمت به پدر و مادر سفارش شده و هنگامی که به دوران پیری رسیدند، احترام آنان بر همه واجب است. در دوران کرونا تجربه شد که افراد سالمندی بعد از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ فوت کردند که که واکسن کرونا تزریق نکرده بودند. در سال‌های اخیر به علت تغییر الگوی کار، افزایش سن سالمندی و تغییراتی که در ساختار خانواده‌ها ایجاد شده، سالمندی چهره خشنتری به خود گرفته است.

وی اضافه  کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئولیت مراقبت‌های تسکینی و حمایتی از سالمندان را بر عهده دانشگاه علوم پزشکی کاشان گذاشته و به همین دلیل نخستین کنگره بین‌المللی مراقبت‌های تسکینی و حمایت در سالمندان در کاشان برگزار می‌شود. این کنگره علمی فرصت بسیار خوبی برای بهره‌گیری از آخرین و جدیدترین دستاورد‌های پزشکی در حوزه مراقبت از سالمندان است که پزشکان و متخصصانی از کشور‌های هلند، عراق، انگلیس آمریکا و سازمان بهداشت جهانی در آن شرکت می‌کنند.

به گزارش آنا، جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد. شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارند.