دانشگاه علوم پزشکی تهران

مهمترین اختلالات عصبی در زندگی سالمندان کدام است؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شایع‌ترین اختلالات عصبی که سالمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، آلزایمر، سکته مغزی، لرزش ارثی، نوروپاتی، پارکینسون و صرع را شامل می‌شود.

دکتر فاطمه محمدیان، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب اظهار داشت: شیوع جنسیتی این بیماری ها نشان می دهد سکته مغزی در بین مردان و سایر اختلالات در بین زنان شایع‌تر است.

وی بیان داشت: سکته مغزی به عنوان رویدادی خطرناک و تهدید کننده زندگی، زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به قسمتی از مغز به طور ناگهانی قطع یا رگ خونی در مغز پاره شود.

محمدیان با اشاره به اینکه علائم هشدار دهنده این بیماری شامل افتادگی صورت، ضعف بازو و مشکل در گفتار است، گفت: درصورت مشاهده علائم هشدار دهنده سکته مغزی، باید فوراً با اورژانس تماس گرفته شود.

وی افزود: آلزایمر یک بیماری پیشرونده است که سلول های مغز را از بین می برد و در اساسی ترین عملکردهای روحی و جسمی فرد تداخل ایجاد می کند و علت دقیق آن هم، هنوز ناشناخته است.

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب با اشاره به اینکه بیماری پارکینسون، یک بیماری مزمن و پیشرونده حرکتی است، افزود: بیماری پارکینسون شامل نقص و مرگ سلول های عصبی حیاتی در مغز می شود. گزینه های درمانی این بیماری شامل دارو و جراحی برای مدیریت علائم آن است.

وی افزود: نوروپاتی به عنوان یک اختلال عصبی سبب علائمی مانند بی‌حسی و ضعف می شود که در اغلب موارد، دست ها و پاها را تحت تاثیر قرار می دهد.

محمدیان با اشاره به اینکه میوپاتی، اختلال در ماهیچه ها است، افزود: میوپاتی با ضعف عضلانی مشخص می شود که معمولاً شدیدترین حالت در قسمت فوقانی بازوها و ران ها است.

وی بیان داشت: دیستروفی عضلانی، گروهی از اختلالات پیشرونده عضلانی است که اساس ژنتیکی دارد. علائم این بیماری با ضعیف شدن عضلات نزدیک به تنه بدن شروع می شود و در ادامه به تحلیل رفتن شدید عضلات و انقباض ماهیچه ها می انجامد.

وی تاکید کرد: اقداماتی وجود دارد که می توان برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به یک بیماری مغز و اعصاب انجام داد که اولین اقدام کنترل عوامل خطر مانند سیگار، فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی است. در صورتی که افراد سنین بالا دچار یک بیماری مغز و اعصاب شوند، هرچه سالم تر باشند، بهتر می توانند با آن کنار بیایند.

نسبت افراد مسن جهان در بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۵۰ تقریباً دوبرابر می شود

وی با اشاره به اینکه جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است، گفت: بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۵۰ میلادی، نسبت افراد مسن جهان تقریباً  دوبرابر می شود و از حدود ۱۲ به حدود ۲۲ درصد خواهد رسید.

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب ادامه داد: افراد مسن با مشکلات جسمی و روانی خاصی روبرو هستند که باید به دقت شناخته شود.

وی گفت: بیش از ۲۰ درصد از بزرگسالان ۶۰ سال به بالا از اختلالات روانی یا عصبی رنج می برند (به استثنای اختلالات سردرد) و ۶.۶ درصد از همه ناتوانی ها در افراد بالای ۶۰ سال به اختلالات روانی و عصبی نسبت داده می شود.

بسیاری از اختلالات سیستم عصبی درمان پذیر هستند

محمدیان بیان داشت: بسیاری از اختلالات مغز و سیستم عصبی را می توان با موفقیت درمان کرد و همچنین درمان های مختلفی که پزشکان از آن استفاده می کنند دائما درحال بهبود است.

وی افرود: پیری بیولوژیکی به عنوان فرایندی از تغییرات پیشرونده، ذاتی و تجمعی سلولی و اندامی تعریف می شود که به کاهش توانایی ارگانیسم برای مقاومت برابر عوامل استرس‌زا منجر می‌شود.  این تغییرات در نهایت منجر به کاهش توانایی بدن برای زنده ماندن می شود.

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب گفت: پیری بیولوژیکی همچنین با جهانی بودن در جمعیت ها، فرهنگ ها و محیط های فیزیکی مشخص می شود.