عضو شورای اسلامی شهر کرج

سالمندان باید قادر به استفاده از امکانات و فضاهای شهری باشند

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: امکانات و فضاهای شهری باید به گونه ای طراحی و ایجاد شوند که سالمندان و معلولان به راحتی قادر به استفاده از آنها باشند.

محمدصادق باغستانی با اشاره به در پیش رو بودن روز جهانی عصای سفید، حضور معلولان را حقیقت انکارناپذیر جامعه کنونی دانست و اضافه کرد: مسئولان شهری باید به سمتی حرکت کنند که همه شهروندان اعم از سالم و ناتوان به صورت یکسان از خدمات، امکانات و سرانه های موجود بهره مند شوند.
متاسفانه در شرایط کنونی چنین رویه ای حاکم نیست و با تبعیض هایی در بهره مندی از امکانات شهری مواجه هستیم که با مبانی اولیه حقوق شهروندی در تضاد آشکار است. وی در همین زمینه به احداث نخستین پارک مناسب سازی شده ویژه معلولان و جانبازان در منطقه 9 شهرداری کرج اشاره کرد و افزود: این پارک در زمینی به مساحت هفت هزار مترمربع احداث گردیده و علاوه بر میزبانی از افراد سالم، از امکانات و تجهیزات لازم برای حضور افراد معلول، جانبازان و سالمندان نیز برخوردار است.
البته انتظار می رود این رویه در کلیه پروژه های عمرانی لحاظ شود و با تعریف پیوست های مطالعاتی، به سمت مناسب سازی شهر برای زندگی آسوده معلولان حرکت کنیم. به گفته این مسئول شهری، پارک مذکور علاوه بر امکانات عمومی، دارای تجهیزاتی همچون: راهنمای خاص با خط بریل، پیاده روهای مناسب سازی شده، تایل های مخصوص عبور معلولان، رمپ های با شیب بسیار ملایم (6 درصد)، سرویس بهداشتی هوشمند، نرده های با ارتفاع 70 و 90 سانتی متر و… می باشد که استفاده از آن برای عموم مردم اعم از سالم و معلول را ممکن کرده است.
دکتر باغستانی با تاکید بر اینکه پروژه های عمرانی باید دارای پیوست مناسب سازی ویژه معلولان باشند، خاطر نشان کرد: گرچه طی سالهای اخیر شهرداری کرج اقداماتی را در زمینه مناسب سازی پیاده روها انجام داده و قول هایی نیز در خصوص راه اندازی خط اتوبوس و تاکسی ویژه معلولان مطرح گردیده است اما این فعالیت ها با توجه به نیازهای موجود و دغدغه ها و مطالباتی که این قشر مظلوم دارند، بسیار اندک است و باید بر سرعت گام ها افزوده شود.
این عضو شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه نادیده گرفتن نیازها و مطالبات به حق معلولان تنها به خانه نشین شدن این عزیزان منتهی می شود، عنوان کرد: شهرها باید محل زندگی و آسایش همه انسانها اعم از سالم و معلول باشند و اینکه وجود انواع تبعیض ها کام برخی شهروندان را تلخ نماید، موضوع پسندیده ای نیست.
وی در پایان از اهتمام ویژه دوره چهارم مدیریت شهری کرج به منظور مناسب سازی فضاهای شهری جهت استفاده معلولان و جانبازان خبر داد.
منبع: سپیدار آنلاین