در روز جهانی آلزایمر برگزار شد؛

امضای تفاهم نامه فی مابین سازمان بهزیستی و انجمن دمانس و آلزایمر ایران

تفاهم نامه همکاری فی مابین سازمان بهزیستی کشور و انجمن دمانس و آلزایمر ایران، بعد از ظهر روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه و به همت مرکز توسعه پیشگیری بهزیستی امضا شد.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی به تمامی افراد بالای ۶۵ سال سالمند گفته می‌شود. به طور متوسط میزان رشد جهانی جمعیت سالمندان بالای ۶۵ سال هر ساله ۲.۵% است. در ایران میزان رشد از ۳/۴% (۱۳۷۵) به ۲/۵ % (۱۳۸۵) افزایش یافته است و حدس زده می شود به بیش از ۲/۸ % رسیده است. بر اساس گزارش سازمان سلامت جهانی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان ایران، ۲۶ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل خواهند داد. در نتیجه در آینده‌ای نه‌چندان دور با بیماری‌های شایع دوران سالمندی مواجه خواهیم شد … دمانس بیشتر در افراد بالای ۶۵ سال دیده می شود. با توجه به افزایش جمعیت سالمندان طی سال های نه چندان دور و شیوع دمانس در سالمندی و رشد تصاعدی هزینه های سلامت در جمعیت سالمندان و با توجه به اینکه دمانس سیر کُند و بطئی و غیر قابل برگشتی دارد تشخیص به موقع و سریع آن و درمان در مراحل اولیه بیماری می تواند سیر آن را کند نماید و کیفیت زندگی این افراد را بالا برده و از استرس افراد مراقبت کننده بکاهد.

بیماری آلزایمر شایع ترین علت سندرم دمانس می باشد که به دلیل تخریب وسیع نورون های مغزی ایجاد می گردد و شامل افت وضعیت شناختی است و اساسا بیماری سالمندان می باشد. این بیماری با تخریب شدید حافظه و قضاوت، جهت یابی و شناخت در افراد سالمند منجر به تخریب چشمگیر عملکرد اجتماعی و خانوادگی فرد می شود که نیاز به مراقبت های مداوم طبی و روانی را اجتناب ناپذیر می نماید. از سوی دیگر نگاهی به روند رو به رشد و پیر شدن جمعیت کشورمان حاکی از ورود تعداد قابل توجهی از جمعیت طی یک تا دو دهه آینده به سن خطر پذیری و در معرض بودن این بیماری است.

اهمیت موضوع

بزرگترین عامل خطرساز ابتلا به دمانس و بیماری آلزایمر افزایش سن است. شیوع دمانس متوسط تا شدید در جوامع تا حدود ۵ درصد جمعیت نرمال بالای ۶۵ سال را شامل می شود و میزان این شیوع در جمعیت بالای ۸۵ سال به ۴۰ درصد می رسد و با توجه به آمار اعلام شده از سوی انجمن آلزایمر ایران و با نگرش به افزایش سن جمعیت کشورمان طی سال های آتی و هزینه های سنگین درمان و مراقبت از این بیماران که بار سنگینی را بر کشور تحمیل می نمایند همگی دلالت بر اهمیت توجه و نگاه به بیماری دمانس  در ایران می باشد. تشخیص زودرس این بیماری با آزمون هایی که بتوانند غربالگری دقیق تری را در سنین پایین تر انجام دهند می تواند به درمان بیماری و پیشگیری از ورود بیماران به مراحل بالای بیماری منجر گردد این در حالی است که فشار بار مراقبتی ناشی از ابتلا به دمانس، چالش بزرگی برای اقتصاد، بهداشت و آینده جوامع است. از این رو، دکتر چان – مدیر عامل سازمان بهداشت جهانی _ در گزارش سال ۲۰۱۷  این سازمان، دمانس را در اولویت بهداشت جهانی قرار داد. به گفته ایشان” هزینه وحشتناک ناشی از مراقبت از یک فرد مبتلا به دمانس، میلیون ها خانوار را به زیر خط فقر می برد و زندگی میلیون ها نفر را تغییر می دهد. به همین علت باید در اولویت سیاست گزاری ها، قرار گیرد”.

پیشگیری، غربالگری اختلالات عصبی- شناختی سالمندان «دمانس» به صورت پایلوت در۲  استان با همکاری دفتر پیشگیری از معلولیت ها و انجمن دمانس و آلزایمر ایران

 این تفاهم نامه در راستای اجرای بند ی ماده ۴ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب ۲۱/۲/۱۳۸۳ و با رعایت کلیه ضوابط و مقررات قانونی مرتبط در جهت کاهش ناتوانی و ارتقا سطح سلامت و کیفیت زندگی افراد سالمند فی مابین سازمان بهزیستی کشور به نمایندگی خانم دکتر فاطمه عباسی و انجمن دمانس و آلزایمر ایران به نمایندگی خانم معصومه صالحی تنظیم و مبادله شده است.

 همکاری، مشارکت در اجرای برنامه پیشگیری، غربالگری اختلالات عصبی – شناختی سالمندان “دمانس”، شناسایی سالمندان مبتلا به این بیماری و تشخیص بیماری و فرآیند ارجاع افراد سالمند شناسایی شده به مراکز تخصصی و مرتبط برای دریافت مداخلات درمانی و توانبخشی بهنگام به منظور پیشگیری از افت عملکرد افراد شناسایی شده و ارتقا سطح سلامت آنان موضوع این تفاهم نامه است و  همکاری و برنامه ریزی در جهت استفاده از امکانات، ظرفیت و نظرات تخصصی و علمی طرفین در جهت اجرای بهینه برنامه ،معرفی نمایندگان هر دو طرف جهت تشکیل کارگروه مشترک، تهیه و تدوین شیوه نامه اجرایی جهت مدیریت صحیح زمان و اجرای برنامه از اهداف اصلی امضای این تفاهم نامه هستند.

سازمان بهزیستی کشور تعهداتی همچون ابلاغ تفاهم نامه و شیوه نامه اجرایی به استان های منتخب،نظارت بر روند عقد تفاهم نامه مجزا از سوی استان ها با انجمن و تأیید نهایی آن ،نظارت بر روند انجام برنامه غربالگری و تشخیص و ارجاع برای مداخلات وفق پروتکل مندرج در برنامه کشوری دمانس بر اساس شیوه نامه اجرایی برنامه و همچنین نظارت بر حسن اجرای برنامه را بر عهده دارد و در صورت داشتن بارمالی بر ذمه سازمان، پرداخت ها از طریق انعقاد قراردادهای مجزا امکان پذیر است.

همچنین انجمن دمانس و آلزایمر ایران باتعیین استان های پایلوت برای اجرای آزمایشی برنامه  با هماهنگی و تأیید سازمان بهزیستی، برنامه ریزی در جهت آگاهسازی جامعه با هدف آَشنایی با این بیماری و تأثیر تشخیص به موقع برای به تعویق انداختن افت عملکرد افراد سالمند،اجرای برنامه غربالگری و تشخیص و ارجاع برای مداخلات وفق پروتکل مندرج در برنامه کشوری دمانس بر اساس شیوه نامه اجرایی برنامه،آموزش نیروی انسانی معرفی شده از بهزیستی استان و دفاتر انجمن دمانس و آلزایمر ایران جهت اجرای برنامه،آموزش نیروهای متخصص جهت تشخیص وفق پروتکل تشخیص برنامه کشوری دمانس و همچنین راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات برنامه و ثبت اطلاعات افراد غربال شده تا کسب نتیجه نهایی بر اساس شیوه نامه اجرایی برنامه در سامانه مربوطه و ایجاد دسترسی طرفین به سامانه مذکور ؛تعدات خود را انجام می دهد.

 گفتنی است دفتر پیشگیری از معلولیت ها به عنوان ناظر سازمان و انجمن دمانس و آلزایمر ایران بعنوان ناظر انجمن بر این تفاهم نامه انتخاب می شوند. حسن اجرای این تفاهم‌نامه بر عهده ی ناظرین خواهد بود. طرفین تفاهم‌نامه توافق نمودند با تشکیل کمیته ای متشکل از نمایندگان طرفین ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ امضای تفاهم‌نامه نسبت به اجرایی نمودن تفاهم‌نامه و تنظیم قراردادهای مورد نظر و انجام سایر امور مربوطه اقدام نمایند و گزارش آن را به ناظرین تفاهم‌نامه ارائه نمایند.