مهندس مصطفی سراج

ابلاغ سندملی سالمندان به سازمان برنامه‌ بودجه و دیگر دستگاه ها

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی با بیان اینکه در روز جهانی سالمند سند ملی سالمندان رونمایی شد، گفت: سازمان برنامه و بودجه سند ملی را ابلاغ کرد.

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی با بیان اینکه در روز جهانی سالمند سند ملی سالمندان رونمایی شد، گفت: سازمان برنامه و بودجه سند ملی را ابلاغ کرد.

مصطفی سراج در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند در سالن اجتماعات هلال احمر استان اظهار کرد: شعار روز جهانی سالمندان فرصت‌های برابر برای همه سنین است و اگر قرار باشد سالمند سالم داشته باشیم باید برای کودکان و خردسالان برنامه‌ریزی کنیم.

وی افزود: فرصت‌های برابر به این معنی است که تبعیض را در ارائه خدمات احاد جامعه نداشته باشیم و این یک شعار بین‌المللی است و سرلوحه همه کشورها قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی با بیان اینکه در روز جهانی سالمند سند ملی سالمندان رونمایی شد و سازمان برنامه و بودجه سند ملی را ابلاغ کرد، تصریح کرد: با رونمایی سند ملی باب خوبی برای سالمندان باز شد، برای پرداختن به مسائل و مشکلاتی که برای سالمندی داشتیم در سال‌های آتی می‌توانیم مشکلات سالمندان را حل کنیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در حوزه سالمندان در ارائه خدمات جامع و بیمه‌ها مشکل داریم و بیمه‌های تکمیلی کارامدی لازم را ندارد.

سراج با بیان اینکه در خود کشور ما غریب به ۸۲ درصد سالمندان عموما می‌توانند کار خود را انجام دهند، گفت: ۱۸ درصد نیاز به حمایت خاص دارند و ۵ درصد کاملا وابسته هستند و در برنامه‌ریزی‌های‌مان باید حمایت از آنها را توسعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه افزایش مراکز شبانه‌روزی امری اجتناب‌ناپذیر است، یادآور شد: بسیاری از سالمندان شرایط نگهداری در منزل وجود ندارد اما ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که سالمندان در خانه باشند.

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی عنوان کرد: با تصویب حقوق معلولان؛ در قانون پیش‌بینی شده است که سالمندان کم‌توان نیز از این قانون برخوردار شوند و در زمینه حمایت‌های مالی گام‌های خوبی می‌توان برای آنها برداشت.

وی افزود: ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر در سال ۹۶ زیرپوشش بهزیستی بودند  و در سال ۹۷ به ۳۵ هزار نفر رسید و در ۱٫۵ سال اخیر رشد چند برابری داشته است و مازندران در این زمینه از میانگین کشوری بالاتر است در میانگین کشوری ۱۴۸ درصد و در مازندران ۱۷۸ درصد بوده است.

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی با بیان اینکه مازندران در نرخ سالمندی رتبه سوم را دارد، گفت: مازندران بعد از گیلان و ایلام در رتبه سوم قرار دارد و این یک فرصت خوبی برای استان مازندران است که از نظر کیفی ارتقا ببخشد.

منبع: فارس