به میزبانی استان البرز برگزار گردید

کارگاه دو روزه آشنایی با رویکرد توسعه ملی (CDD) ویژه کارشناسان شورای ملی سالمندان

کارگاه دو روزه آشنایی با رویکرد توسعه ملی (CDD) ویژه کارشناسان دبیرخانه شورای ملی سالمندان استانهای سراسر کشور به میزبانی استان البرز با حضور دکتر سلمان نژاد رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ، دکتر حیدری مدیرکل بهزیستی ، کارشناسان استانهای سراسر کشور در محل مجتمع ایثار شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید.

کارگاه دو روزه آشنایی با رویکرد توسعه ملی (CDD) ویژه کارشناسان دبیرخانه شورای ملی سالمندان استانهای سراسر کشور به میزبانی استان البرز با حضور دکتر سلمان نژاد رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ، دکتر حیدری مدیرکل بهزیستی ، کارشناسان استانهای سراسر کشور در محل مجتمع ایثار شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید.

در این نشست دکتر «اسدالله حیدری» مدیر کل بهزیستی استان البرز ضمن خوش آمد و خیر مقدم به میهمانان حاضر در جلسه اظهار داشت : از زمانی که دکتر سلمان نژاد به عنوان رئیس شورای سالمندان در سازمان بهزیستی کشور مستقر شدند تحولات جدی و اساسی در بحث سالمندی ایجاد شده است. در سالهای گذشته بحث سالمندی جدی گرفته نمیشد با اینکه یکی از نیازهای ضروری و قطعی امروزه و آینده خواهد بود و سازمان بهزیستی در حال حاضر گامهای اساسی و جدی برداشته و اقداماتی در سطح ملی و استانی انجام داده که قطعا در آینده راهگشا خواهد بود.

دکتر حیدری اضافه کرد : واقع بینانه اگر نگاه کنیم میبینیم بحث سالمندی در کشور ما در مقایسه با دیگر کشور هاخیلی جدی تر در حال پیگیری است .
اگر قرار باشد در آینده سالمندانی پویا و فعال داشته باشیم حتما باید نسل جوان سالم با امکانات خاص داشته باشیم بنابراین در این مبحث نباید صرفا تمرکز بروی افراد سالمند و پا به سن گذاشته باشد باید از دوران جوانی تلاش کنیم که جوانانی سالم و اهل مشارکت با خواسته های برآورده شده داشته باشیم.

وی افزود : استان البرز مهاجرپذیرترین استان کشور است و بدلیل وجود اقوام مختلف آن را ایران کوچک مینامند. رشد جمعیت سالمندی استان البرز سه برابر رشد کلی استان و حدودا دو برابر رشد جمعیت کشور است .

مدیر کل بهزیستی گفت : این استان یکی از جوانترین استانهای کشور است و نرخ امید به زندگی ۷۴/۴ برای مردان و ۷۸ سال برای زنان است ، همین سطح امید به زندگی بالا باعث بالارفتن تعداد سالمندان استان خواهد شد البته در این راستا اقدامات خوبی هم انجام شده است. در طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ حدود ۳۰۰ هزار نفر به جمعیت استان البرز اضافه شده و در ۱۰ ماه گذشته نیز حدود ۴۰۰ هزارنفر به تعداد مهاجرین به این استان اضافه گردیده است که ۲۰ درصد این جمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و میطلبد که برنامه هایی مدون و عالمانه ای برای این مسئله داشته باشیم.

دکتر حیدری اظهار داشت : در سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۷۶ هزار سالمند و در سال ۱۳۹۵ تعداد ۲۴۵ هزار سالمند در استان البرز زندگی میکنند و جمعیت سالمندان روستایی استان البرز ۱۰/۵۲ درصد و جمعیت شهری ۸/۷۸ درصد و سالمند ترین شهرستان استان شهرستان طالقان با ۱۸/۲ درصد جمعیت سالمند است.

وی گفت : در البرز ۲۳ مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان و ۳ مرکز روزانه و ۱۵۰۰ سالمند مورد حمایت و تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند.

 

http://alborz.behzisti.ir/Portal/picture/?342905/%D8%AF%DB%8C%D8%AF

دکتر حیدری در پایان گفت : این آمارها نشان میدهد که نیاز است دبیرخانه شورای سالمندان کشور استان البرز را به طور ویژه ببیند تا انشالله با اجرای برنامه های پربار و عالمانه در آینده سالمندانی سلامت،بانشاط ،پویا ، مفید و مولد داشته باشیم.

دکتر سلمان نژاد رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور نیز در این جلسه گفت : از استان البرز و شخص جناب دکتر حیدری که از مدیران لایق، توانمند و بسیار باسواد است تقدیر و تشکر میکنم بابت پذیرش میزبانی این کارگاه که پیش زمینه ایست برای کارگاه بزرگتر ما که قرار است با حضور کارشناسان کشور ویتنام در کشور ایران و با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف برگزار گردد.

وی گفت : در بحث CDD صحبت از یک ساختار میشود که این ساختار با کارهای موضعی ما در محلات تفاوت دارد و به این نکته باید توجه شود که بحث دوستدار سالمند که گفته میشود اینها منتج به این میشود که یک محیطی درست کنیم که بتوانیم در محیطهای شهری شرایطی فراهم شود که سالمند بخوبی با ایفای نقش هایی بر اساس توانمندی های باقی مانده که دارند بتوانند در محل زندگی خودشان ، برای ایجاد زندگی شاداب تر و فعال تر انجام دهند .

دکتر سلمان نژاد افزود : خاصیتهای CDD از جمله خاصیت گزارش دهی آن میباشد که در کشوری مثل ویتنام بصورت شبکه ای ۹۵ درصد استانهایش به هم متصل هستند و گزارش از پایین ترین سطح به بالاترین سطح داده میشود و ازدیگر خاصیتهای این سیستم نحوه شروع آن است که اهمیت زیادی دارد که باید با اجرای برنامه های آن در شهرستانها ، گسترش پیدا کند.

رییس شورای سالمندان کشور افزود : بحث خیرین اهمیت زیادی در این سیستم دارد و CDD صاحب یک محله را مشخص میکند تا بتواند از طریق آن امورات را پیگیری نماید و مردم از سردرگمی دربیایند و تکلیف خود را بدانند که برای برطرف کردن مشکلاتشان به چه مرجعی مراجعه نمایند این طرح تجمیع کل خدماتی است که در قالب دولتی ،انجمن ها و خیریه ای که میشود به یک شخص داد.

وی گفت : اگر در همین موضوعات محله محور بتوانیم ظرفیت یک سالمند را بالا نگه داریم در واقع آن سالمند میتواند نشاط بیشتری داشته باشد.

دکتر سلمان نژاد افزود : هدف این است که سالهای زندگی و کیفیت زندگی یک سالمند را بالا ببریم و از توانمندی های بالقوه ای که دارد در جهت ایجاد نشاط و بالا بردن کیفیت زندگی استفاده نمائیم.

وی در پایان گفت : سالمندی یک بیماری نیست یک تغییرات فیزیولوژیکی است که این تغییرات به مرور ظرفیت یک فرد را کم میکند و ما باید با ارائه یک نقش به آنان توانمندی های باقی مانده شان اعم از جسمی ،ذهنی ،اجتماعی و روانی را شناسایی کنیم و آن را ارتقاء دهیم تا بتواند فعال تر ،شاداب تر و با کیفیت تر بماند و خودپنداری مثبتش بالا رود.

منبع: بهزیستی استان البرز