استان قم

حضور دکتر سلمان نژاد در چهارمین جلسه شورای ملی سالمندان استان قم

چهارمين جلسه شوراي ملي سالمندان استان قم با حضور دکتر سلمان نژاد رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سالن امام جواد استانداری قم برگزار شد.

چهارمین جلسه شورای ملی سالمندان استان قم با حضور دکتر سلمان نژاد رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سالن امام جواد استانداری قم برگزار شد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه قریب به ۹۰ درصد سالمندان خارج از جامعه هدف بهزیستی هستند، و این افراد زیر پوشش سایر دستگاه‌ها قرار دارند گفت:: وزارت رفاه وظایفی کاملا روشن در زمینه شورای سالمندی دارد و امید است شورای سالمندی و کمیته‌های تخصصی بتواند فعالیت موثری در این زمینه داشته باشد.

سلمان نژاد با اشاره به نگارش سند حمایتی از سالمندان افزود: بررسی امکان استفاده از سند و کاربردی بودن آن براساس پایش سند در دستور کار بهزیستی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سند حمایتی از سالمندان باید براساس نیاز جامعه هدف باشد، گفت: این سند باید بتواند نیاز‌های همه این افراد در شهر‌های مختلف مناطق گوناگون کشور را در نظر بگیرد.

سلمان‌نژاد با اشاره به اینکه بنیاد‌های فرزانگان باید بازوی همکاری دولت باشد ودایر شدن بنیاد‌های فرزانگان یکی از اهداف بهزیستی است بیان کرد: در تلاش برای ایجاد شیوه‌نامه برای بنیاد‌ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی سالمندان یکی از موضوعات مورد تاکید در کشور است، گفت: این توانمندسازی باید از طریق ایجاد اشتغال و آموزش سالمندان مورد توجه قرار گیرد.

رئیس دبیرخانه شورای سالمندان با اشاره به اینکه بانک مراقبین سالمندان در کشور ایجاد می‌شود، اظهار کرد: برای این افراد دوره‌های ویژه در نظر گرفته خواهد شد.

امکانات فرهنگی ورزشی ویژه ی سالمندان در نظر گرفته شود

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم با بیان اینکه نباید همه ی مشکلات را به محدودیت های مالی گره بزنیم گفت: تامین امکانات فرهنگی ورزشی ویژه ی سالمندان بایستی با جدیت پیگیری شود.

سید محمدرضا هاشمی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم در چهارمین جلسه شورای ملی سالمندان استان قم طی سخنانی با اشاره به آیین نامه هیئت دولت مبنی بر برگزاری جلسات این شورا به صورت ماهیانه اظهار داشت: اعضا موظف به حضور و پیگیری مصوبات شورا هستند.

معاون استاندار قم با اشاره به مشکلات گریبان گیر سالمندان در جامعه افزود: بایستی در راستای فراهم نمودن شرایط رفاه این عزیزان تلاش جدی صورت بگیرد.

هاشمی با بیان اینکه نباید همه ی کارها را به مسائل و محدودیت های مالی گره بزنیم بیان داشت: ارائه ی فضاها و امکانات رایگان ورزشی و فرهنگی از جمله کارهایی است که مسئولان اجرایی می توانند برای آن برنامه ریزی نمایند.

وی با تاکید بر مناسب سازی ادارات دولتی برای افراد معلول و سالمند اظهار داشت: این مسئله باید با جدیت مورد پیگیری مدیران دستگاه ها قرار بگیرد.

هفت درصد جمعیت استان قم سالمند هستند

رضا سلیقه در جلسه ستاد ساماندهی سالمندان که در سالن امام جواد استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه بیش از چهار هزار و ۲۰۰ نفر از این سالمندان از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند، افزود: خدمات بهزیستی چند بخش است، برخی خدمات شبانه روزی و درمانی و بخشی از خدمات ویزیت در منزل است که برای نگهداری سالمندان در خانه ۸۵ هزار تومان یارانه می‌پرازیم.

وی افزود: ملاک سالمندی را سن بالای ۶۰ سال است در کشور ما که خود این تقسیم بندی سنین سالمندی هم طبقه بندی دارد که که بین ۶۰ تا ۷۵ سال را سالمندان جوان ۷۶ تا ۹۰ سال سالمندان پیر و بالای ۹۰ سال هم سالمندان خیلی پیر نامیده می‌شوند.

سلیقه با اشاره به اینکه از نزدیک به ۸۵ هزار سالمند در استان ۶ هزار و ۴۷۰ نفر در روستا و بیش از ۷۸ هزار و ۳۰۰ نفر در شهر‌ها ساکن هستند، تصریح کرد: برخی از این سالمندان حتی از امکانات اولیه زندگی هم بهره‌مند نیستند که باید مورد حمایت قرار گیرند که تعدادی از آن‌ها تحت پوشش خدمات بهزیستی و کمیته امداد هستند.

وی خاطرنشان کرد: هدف سازمان بهزیستی خدمت به سالمندان فعلی و سالمندان آینده است و یکی از اهداف این است که افراد سالم به سن سالمندی برسند که هزینه‌ها زیادی را برای دولت و خانواده‌ها ایجاد نکنند، خیلی از سالمندان امروز وقتی پا به دوران سالمندی می‌گذراند دچار انواع بیماری‌های جسمی و روحی هستند.

مدیرکل بهزیستی قم با بیان اینکه در استان نزدیک ۱۰ هزار نفر بازنشسته داریم، بیان کرد: سالمندان باید از امکانات فردی و امکانات شهری مناسب بهره‌مند باشند، مناسب سازی در شهر باید برای این افراد مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه امروز ۷ درصد جمعیت استان سالمندهستند، بیان کرد: میانگین کشوری این آمار بالای ۸ درصد وپیش بینی می‌شود که در ۵ سال آینده به بالای ۱۰ درصد برسد و در افق ۴۰ سال آینده بالای ۲۰ درصد سالمند خواهیم داشت.

سلیقه با اشاره به اینکه شورای ملی سالمندان به همین منظور تدوین شده است، خاطرنشان کرد: مصوبه‌ای را شورای هیئت وزیران داشته‌اند و آئینامه سالمندان ایجاد شده است که شرح وظایف دستگاه‌ها مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه دو مرکز شبانه روزی در استان به عنوان مراکز شبانه روزی سالمندان فعال است، بیان کرد: اما سیاست سازمان افزایش مراکز شبانه روزی نیست به دنبال این هستیم که مراکز روزانه نگهداری سالمندان ایجاد شود افرادی که آمادگی دارند که مجوز خدمات روزانه را بگیرند این مجور را اهدا می‌کنیم برای اینکه ارتباط سالمندان با خانواده‌ها قطع نشود و بتوانند یک نیم روز از خدمات آموزشی و فرهنگی در این مراکز بهره‌مند شوند.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور