معاون سیاسی وامنیتی استانداری مرکزی

برگزاری جلسه شورای ساماندهی سالمندان دراستانداری مرکزی

معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی گفت با خرد جمعی و همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط و برنامه ریزی دقیق می توان حرمت و جایگاه سالمندان را حفظ کرد

به گزارش خبرگزاری تابناک مرکزی جلسه شوراي ساماندهي سالمندان استان با ریاست حسن بیگی معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی ، دکتر رفیعی مديركل بهزيستي ، غلامرضا ونایی معاون امورتوانبخشی بهزیستی استان وبرخي از مديران ومسوولين دستگاههاي اجرايي در سالن استانداري مرکزی برگزار گرديد.

حسن بیگی معاون سیاسی وامنیتی استانداری مرکزی در این جلسه با بیان اینکه با خرد جمعی و همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط و برنامه ریزی دقیق می توان حرمت و جایگاه سالمندان را حفظ کرد افزود: حساس کردن جامعه نسبت به بحث سالمندان و پیش بینی نیازهای اساسی آنها و ارائه خدمات رفاهی از جمله بهداشتی، درمانی، فرهنگی و اجتماعی مطلوب به سالمندان با حفظ احترام و کرامت آنها از اهداف این شورا می باشد.

حسن بیگی در بخش دیگری از سخنان خود بر حل مسائل و مشکلات این قشر با استفاده از تمام ظرفیت ها تاکید کرد و گفت: آموزه های دین اسلام احترام به سالمندان و افراد کهن سال را یک امر ضروری دانسته و ما نیز باید این امر را جدی گرفته و زمینه های لازم را برای زندگی بهتر و حفظ موقعیت و جایگاه سالمندان فراهم کنیم.

13940403125046_21829900

معاون سیاسی وامنیتی استانداری مرکزی در پایان سخنان خود با مهم دانستن مسایل سالمندان استفاده از توانمنديها، اشتغال، تنهايی و ديگر مسائل سالمندان را از مواردی دانست که بايد به آن پرداخته شود.

دکتر بهروز رفیعی مدير كل بهزيستي استان درجلسه شوراي ساماندهي سالمندان منظور از ساماندهي سالمندان را بهبود روش زندگي وارتقاء كيفيت آن ، ايجاد رضايت از زندگي در سالمندان ازطريق ارائه خدمات رفاهي ،بهداشتي، درماني و توانبخشي دانست وافزود : این مهم با فراهم ساختن امكان تداوم حضور سالمند درجامعه، حفظ موقعيت وجايگاه سالمند درجامعه، تامين حداقل نيازهاي اساسي سالمندان، حفظ احترام وحرمت سالمند وفراهم ساختن امكان مشاركت مردم ،انجمن ها وموسسات غير دولتي ورعايت سياستهاي موجود انجام مي پذيرد.

دکتر رفیعی در ادامه با اشاره به اینکه چنانچه امروز براي مقوله سالمندي برنامه‌ريزي نشود به طور قطع در سالهاي نزديك بايد درصدد رفع معضل سالمندي باشيم گفت : كشورهايي كه از سالهاي بسيار دور به فكر نفع اين معضل بودند امروز بيان مي‌كنند كه در مقابل اين پديده غافلگير شده‌اند.

وی لازمه داشتن جامعه سالم را توجه به سالمندان عنوان نمود و اظهار داشت: ارائه خدمات به سالمندان معلول در حوزه توانبخشی یکی از فعالیت های بهزیستی است.

مدير كل بهزيستي استان مرکزی خدمات نگهداری مراقبتی ،مراکز شبانه روزی ،خدمات ویزیت در منزل توسط کادر تخصصی،ارائه خدمات مراقبتی در منزل و…را جزو خدماتی معرفی نمود که بهزیستی در حال حاضر به سالمندان ارائه می دهد.

این مسئول ابراز داشت: با توجه به اعتقادات مذهبی و آموزه‌های دینی بیشتر سالمندان در نزد خانواده‌ها زندگی می‌کنند و در صد کمی از خانواده‌ها که قادر به نگهداری از سالمندان خود به دلیل بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون نیستند آنان را به مراکز شبانه‌روزی بهزیستی می‌سپارند.

غلامرضا ونایی معاون امورتوانبخشی بهزیستی استان مرکزی نیز با اشاره به این موضوع که جامعه، هنوز به طور شایسته موضوع سالمندی را مورد توجه قرار نداده است گفت : سالمندان ذخایر پر بهای انسانی هستند و باید با استفاده از ظرفیت دستگاهها برای فرهنگ سازی درخصوص تکریم سالمند در جامعه بکوشیم.

وی تصريح كرد: سیاستهای پیشنهادی جهت پیگیری در شورای ملی سالمندان، ایجاد فرهنگ صحیح در خصوص مسایل سالمندی با رویکرد دینی، آموزش برخورداری از زندگی سالم و اجتناب از رفتارهای پرخطر،ایجاد پوشش کامل بیمه ای و رفاهی، ایجاد فرصت مشارکت سالمندان در روند توسعه جامعه، ایجاد زمینه حضور سالمندان در کنار خانواده، توجه ویژه به نیازهای زنان سالمند، تقویت نقش نهادهای مردمی مرتبط، تخصصی شدن رویکردهای بهداشتی (طب پیشگیری)، درمانی و توانبخشی سالمندان  و ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان مي باشد