صفحه نخست » مراقبت از سالمند

مزایای مراقبت از سالمند در منزل و هر آنچه خانواده سالمندان باید در این خصوص بدانند

مزایای مراقبت از سالمند در منزل  Benefits of Home Care for Seniors یکی از مهم ترین بخش های مراقبت از سالمند است که لازم است مورد توجه و تمرکز اطرافیان سالمند قرار گیرد. یا سالمندی در اطراف خود دارید که به دلیل کاهش سطح سلامتی یا توانایی های جسمی ، به مراقبت نیاز داشته باشد؟ در این مقاله مزایای نگهداری از سالمندان در خانه را بخوانید. نگهداری از سالمند در منزل دارای  مزایای فراوانی می باشد.

 

عوامل زیادی در مورد مراقبت از سالمند در منزل دخیل می باشد که  لازم است در نظر گرفته شود. از جمله آن می توان به  ناتوانی های جسمی یا اختلالات  فیزیکی، تشخیص  بیماری های جدید ، بهبودی پس از جراحی ، وخیم شدن شرایط یا علائم  سالمند، کاهش سلامت کلی. گذراندن دوران سالمندی در منزل یکی از بهترین اقداماتی است که سالمندانی که دیگر مستقل و سلامت نیستند می توانند انجام دهند.

نگهداری از سالمند در منزل دارای مزایای دو طرفه ای هم برای سالمند و هم برای پرستار سالمند می باشد.

به صورت کلی مزایای مراقبت از سالمند در منزل را به شرح ذیل می باشد:

 

خانه محل سلامتی سالمند است

یکی از اجزای مهم مراقبت از سالمند در منزل،  اطمینان از احساس امنیت و آرامش بیمار است.

هنگامی که سالمندان می توانند در خانه خود بمانند ، از نظر روحی و جسمی احساس بهتری را تجربه می کنند.

ماندن در خانه به این معنی است که سالمند با افراد آشنا احاطه شده اند ، که به ایجاد احساس امنیت و آرامش او کمک می کند.

هنگام انتخاب در مورد بهترین گزینه برای مراقبت از سالمند، مزایای زیر را در نظر بگیرید:

مراقبت از سالمند در منزل شخصی سالمند اختصاصی است

در هنگام مراقبت از یک سالمند در منزل شخصی خودش ، وجود وسایلی که سالمند به استفاده از آنها عادت کرده است نوعی مزیت به حساب می آید .

از همه مهمتر ، سالمندی که در منزل از او مراقبت می شود به مراتب ، مراقبت های شخصی تری را دریافت می کند که مناسب وضعیت او می باشد. یک پرستار خصوص سالمند می تواند روابط عاطفی و دوستانه بهتری را با سالمند بوجود آورد تا مراقبی که در یک خانه سالمندان و در محیط گروهی فعالیت می کند.

هنگامی که یک فرد سالمند به مراقبت  های ویژه نیاز دارد ، ممکن است نیازهای او در یک مکان بزرگتر مثل خانه سالمندان نادیده گرفته شود.

بیمارانی که در خانه از آنها نگهداری می گردد ، در شرایط صمیمانه تری زندگی کرده و کمک های شخصی مورد نیاز خود را دریافت می کنند .

به طور کلی ، مراقبت از سالمند در منزل  کیفیت زندگی بالاتری  را برای سالمند فراهم می کند. مراقبان حرفه ای سالمندان، با این افراد ارتباط واقعی برقرار می نمایند و نیازهای واقعی آنها را می شناسند تا بهترین خدمات را ارائه دهند.

قطعا یک سالمند شایسته توجه زیادی است که باید در هنگام مراقبت و پرستاری از او این توجه را دریافت نماید.

 

بیشتر بخوانید…

 

 مراقبت در منزل  تامین کننده حس استقلال و سلامت سالمند است

با افزایش سن ، انجام کارهای روزمره برای سالمند دشوارتر می شوند. توانایی زندگی در خانه شخصی  باعث احساس راحتی و استقلال برای سالمند می گردد.

مراقبت از سالمند در منزل شخصی او  می تواند به سالمندان در حفظ یا حتی افزایش سطح اطمینان و اعتماد به نفس  کمک کند.

زندگی در خانه سالمندان یا مراکز زندگی گروهی می تواند احساس شکست خوردگی ، درماندگی و حتی تلخ کامی را در فرد ایجاد کند.

مراقبت از سالمندان در منزل می تواند فرد مسن را به داشتن روابط بیشتر ترغیب نماید.

همچنین سالمندانی که در منزل خودشان زندگی میکنند تعدادی از کارهای خود را همچنان مستقلانه انجام می دهند و در صورت نیاز از پرستار کمک می گیرند. این احساس اعتماد به نفس و استقلال می تواند برای سلامت روان و جسم سالمندان بسیار مفید باشد.

مراقبت از سالمند در منزل باعث  آرامش خاطر خانواده سالمند میگردد

به عنوان شخصی که دارای والدین سالمند می باشد ،داشتن  نگرانی در مورد امنیت و سلامتی آنها طبیعی است.

وقتی پدر و مادر سالمند  شما می توانند در خانه خودشان  بمانند ، دیگر استرس ناشی از تغییر و تحول در شرایط زندگی او را نخواهید داشت.

قطعا کمتر نگران ایمنی آنها خواهید بود و مطمئن  خواهید بود که وضعیت سلامتی آنها خوب است.

مطالعه مقالات مربوط به راهنمای مراقبت از سالمندان می تواند کار مفیدی در مراحل اولیه مراقبت از سالمند درمنزل باشد.

 

استفاده از برنامه های کمکی دولت در مورد مراقبت از سالمند در منزل

در بعضی از کشورها ، کمک های دولتی برای مراقبت از والدین سالخورده  در دسترس است.

در این کشورها اگر خانواده ای برای مراقبت از سالمند خود نیاز به کمک مالی داشته باشند می توانند از امکاناتی که دولت در اختیار آنها قرار میدهد بهره مند گردند .

لازم است با یک مشاور مالی صحبت کنید تا متوجه شوید  که کدام یک از این برنامه های دولتی برای مراقبت از سالمند در منزل برای شما مناسب تر است.

مراقبت در منزل سبب ایجاد محیطی ایمن می گردد

برخی از افراد که دارای والدین سالمند هستند همواره  نگرانی هایی در مورد عدم امنیت خانه سالمند دارند.

به جای انتقال سالمند به خانه سالمندان به بهانه عدم  امنیت در خانه او، با ایجاد تغییراتی کوچک می توان به راحتی خانه او را به مکانی امن و راحت برای زندگی تبدیل شود.

نقش متخصصان مراقبت های بهداشتی در مراقبت در منزل مطالعه کنید

اگر می خواهید مراقبت از سالمندان را در خانه انجام دهید ، برخی از این اقدامات احتیاط های ایمنی را در نظر بگیرید:

بازیابی سریعتر پس ازعمل جراحی:

تحقیقات نشان می دهد بیماران و سالمندانی که  بعد از عمل جراحی در خانه خود به استراحت می پردازند سریعتر و با موفقیت بیشتری دوره نقاهت را می گذارند و سریعتر از بیماری بهبود می یابند. ای نکات مثبت این است که این سالمندان کمتر در معرض میکروب هایی هستند که ممکن است در یک مرکز درمانی و یا خانه سالمندان  با آنها مواجه گردند.

 

ادامه نگهداری و مالکیت حیوانات خانگی

ادامه زندگی در خانه شخصی  به این معنی است که سالمند دیگر مجبور نیست از حیوان خانگی محبوب خود جدا شود.

برای بسیاری از سالمندان ثابت شده است که نگهداری از یک حیوان خانگی  احساس تنهایی و انزوا را کاهش می دهد و سبب کاهش بیماری قلبی می گردد و  وضعیت بیماران دچار به زوال عقل را آرام تر  می کند.

با کمک یک پرستار سالمند ، والدین سالخورده  شما می توانند از مزایای نگهداری از حیوانات خانگی بهره مند شوند.

صرفه اقتصادی

نرخ مراقبت از سالمند در منزل به صورت ساعتی یا روزانه محاسبه می شود ، بنابراین در مورد هزینه ها  انعطاف پذیری زیادی وجود دارد.

گاهی  برای مراقبت های ۲۴ ساعته نیاز به هزینه بیشتری می باشد که می توان چند روز در هفته از این نوع مراقبت استفاده نموده  و بقیه روزها از افراد خانواده برای مراقبت از سالمند استفاده نمود . بنابراین برای افرادی که به صورت نیمه وقت به کمک  و مراقبت نیاز دارند ، هزینه مراقبت در منزل می تواند به طور قابل توجهی کمتر از یک مرکز پرستاری و خانه سالمندان باشد.

مراقبت از سالمند

با توجه به افزایش جمعیت سالخوردگان در کشور مراقبت از سالمندان در منزل نیاز جدید جامعه است. مراقبت از سالمند در صف گرفتن مجوز به عنوان یک رشته دانشگاهی جدید است. نگهداری از سالمند یکی از مشغولیت های ذهنی افرادی است که والدین سالخورده دارند. سالمندان نیاز های خاص خود را دارند که شامل : عاطفی ، معیشتی و … می باشد. تمایل سالمندان و فرزندانشان فراهم کردن نیازهای آنان در منزل است. مراقبت سالمندان یک شغل نیست بلکه عشق است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم مهمترین نکات مراقبت از سالمند در منزل را به شما ارائه دهیم. این راهنما قابل استفاده خانواده ها و مراقب سالمند در منزل می باشد.

مراقبت از سالمند به چه معناست؟

مراقبت از سالمند یک خدمت دائمی می باشد. این خدمت شامل خدمات تخصصی که توسط پرستار ارائه می شود نمی باشد. مراقب سالمند می تواند گرفتن فشار خون و گرفتن قند خون و … را نیز انجام دهد. مراقبت از سالمند کمی دشوارتر از نگهداری از سالمند در منزل می باشد، مراقبت از سالمندان نیاز به تجربه و توانایی های بیشتری دارد. مراقبت از افراد سالمند گاهی از عهده فرزندان آنان خارج است. امر مراقبت از سالمندان دشوار است. شرایط و نحوه نگهداری از سالمندان در خانه برای برخی پر از عشق و برکت، و بعضی افراد امری چالش برانگیز است. بهتر است برای مراقبت صحیح از سالمند درک روشنی از دوران سالمندی بدست آورید.

تعریف سالمند

دوران سالمندی به سنین بالای ۶۰ سال اطلاق می‌گردد. ممکن است تغییرات سالمندی از سال‌ها قبل و از ۴۰ سالگی آغاز شود. نگرش ما به سالمندی اهمیت دارد. سالمندی، یک بیماری نیست بلکه یک پدیده طبیعی است. دوران سالمندی از لقاح شروع می‌شود و با مرگ پایان می‌یابد.

تقسیم بندی سالمندی

از نظر سنی در سه گروه طبقه بندی می شوند :

  1. سالمند جوان (۷۰-۶۰ سال)
  2. سالمند میانسال (۸۰-۷۱ سال)
  3. سالمند پیر (۸۱ سال به بالا)

و از نظر میزان وابستگی به سه گروه :

 

دوران سالمندی غیر قابل پیشگیری است. حفظ سلامت در سالمندی به شیوه زندگی (life style ) افراد در طول زندگی بستگی کامل دارد. سن فیزیولوژیک و نه سن تقویمی، منعکس‌کننده وضعیت سلامت است. میزان مراقبت از سالمندان در این دوران به عوامل زیر بستگی دارد:

فاکتورهای شیوه زندگی

بهبود شیوه زندگی تضمین کننده سلامت افراد در سالمندی است. با شروع دوره سالمندی احساس طعم، بویایی، بینایی و لامسه کاهش می‌یابد . معمولاً کاهش حس چشایی و بویایی در سالمندان شایع‌تر است. این کاهش ناشی از عوامل مختلف مانند: کاهش تعداد پرزهای چشایی و عصب بویایی، بیماری‌های شخصی مثل : آلزایمر، داروها، مداخلات جراحی و عوامل محیطی است. برخی فاکتورهای شیوه‌ زندگی ، سن فیزیولوژیک را تحت تأثیر قرار می‌دهند و برای مراقبت از سالمند در منزل لازم هستند :

کاهش ارتباط اجتماعی

یک‌سوم سالمندان تنها زندگی می‌کنند. تنهایی بر روی اشتها و نحوه دریافت و حتی تهیه غذا اثر می‌گذارد. در کنار دیگران بودن باعث دلگرمی و تغذیه خوب می‌شود. حضور مراقب سالمند احساس تنهایی را کاهش می دهد.

سالمندان، کودک نیستند!

سالمندان را مانند کودکان نبینید و با آنها رفتار کودکانه نداشته باشید برخی با سالمندان همچون کودکان رفتار می‌‌کنند. به سالمندان امر و نهی نکنید. سالمندانی که ناتوان هستند شان والایی دارند که باید چگونگی مراقبت از سالمندان را بدانیم تا به خطر نیفتد. برخی به گمان اینکه مراقبت از سالمندان ساده است با یک نگرش سنتی با آنها رفتار می‌کنند. برخی از این رفتارها مناسب سن سالمندمان (چه سالمند سالم و چه سالمند بیمار) نمی باشد. گاهی به همان روشی که از کودکانمان مراقبت می کنیم با سالمندانمان برخورد میکنیم. و فراموش می‌کنیم. ما  نمی‌توانیم والد پدر و مادر خود باشیم. تفاوت های زیادی بین مراقبت از سالمندان و کودکان وجود دارد. رفتار صحیح با سالمند باید در تک تک رفتارهای ما نمود داشته باشد. این مهارت ها آموختنی هستند. اگر آنها را فرا بگیرید گلایه و نارضایتی در خانواده به وجود نمی‌آید.

۲۰ نکته آموزش مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل

تعداد افرادی که وظیفه مراقبت از سالمندان را بر عهده می گیرند کم هستند. نکات این مقاله به افرادی که قصد نگهداری از افراد سالمند را دارند کمک می کند. همزمان با مطالعه این مقاله به کمک کردن به سالمندتان فکر کنید.

 

۱. اولین نکته مراقبت از سالمندان : بررسی امنیت منزل سالمندان

محیط خانه را برای سالمند امن کنید. تغییراتی که جلوی بروز مشکلات را بگیرید. این تغییرات کمک کننده هستند:

  1. مسیر رفت و آمد سالمند در خانه را روشن نگه دارید.
  2. مبلمان اضافی را که مانع حرکت آزادانه‌ سالمندتان است را از سر راه بردارید.
  3. برای حمام و دستشویی میله‌های کمکی بگذارید. این میله‌ها از واجبات خانه سالمند است.
  4. برای نقاط لغزنده‌ی خانه لایه‌ها‌ی پلاستیکی قرار دهید تا از لیز خوردن سالمندان جلوگیری کنید.
  5. کابل‌ها و سیم‌ها را در خانه سامان‌دهی کنید این کار لغزش و سقوط سالمندان را پیشگیری می‌کند.
  6. از حسگرهای مونوکسید کربن استفاده کنید، سالمندان در برابر میزان پایین این گاز آسیب پذیر هستند.
  7. برای دوش حمام یا شیر دستشویی حسگر دما نصب کنید تا از پوست سالمندان در برابر سوختگی محافظت شود.

۲. از وضعیت سالمند در خانه مطلع شوید

در صورت تمایل سالمند به تنها زندگی کردن شرایط آسایش وی را فراهم کنید. برخی وسایل الکترونیکی می توانند وضعیت حرکتی سالمند را در خانه به اطلاع فرزندان برسانند. میکروفون یا دوربین حریم خصوصی سالمند را از بین می برد. استفاده از موبایل ایده‌آل است. تماس تصویری شبکه‌های اجتماعی می‌تواند نگرانی‌ها را به مقدار زیادی کم کند.

۳. استخدام پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند در منزل

در برخی موارد فرزندان نمی توانند زیاد کنار سالمندان باشند. بهترین کار استخدام یک پرستار سالمند مجرب است. مراقبت از سالمند در زمان هایی که سالمند به کمک نیاز داشته باشد.

۴. هزینه‌ استخدام نگهدار سالمند یا پرستار را تامین کنید

هزینه های نگهداری از سالمند در منزل شامل : دستمزد پرستار سالمند در منزل ، درمان سالمند، خرج و مخارج روزانه می باشد.

۵. به سالمندتان مرتب سر بزنید

فرزندان سالمند در صورت ملاقات مرتب قادرند وضعیت امنیتی، کیفیت زندگی، و سلامت آنها را چک کنند. ملاقات فعال داشته باشید:

۶. نکته ششم مراقبت از سالمند : ورزش کردن در سالمندان

سالمندان به فعالیت بدنی احتیاج دارند. ورزش سالمندان را از بیماری‌ها مصون می داند.انجام ورزش های کم هزینه‌تری نظیر پیاده‌روی، یوگا، مراقبه، و هم‌چنین پیروی از یک رژیم غذایی سالم، متعادل، و مقوی برای مراقبت از سالمندان واجب است.

ورزش کردن سالمندان در منزل | مرکز پارسیان مهرپرور

۷. مصرف به موقع داروها

مصرف به موقع دارو در سالمندان اهمیت دارد. سالمندان مستقل به دلیل مصرف نامناسب دارو ممکن است تحت نظارت پزشک در بیایند. مسائلی از جمله ضعف بینایی، مشکلات حافظه مصرف دارو در سالمندان را به مخاطره می اندازد. روی داروها برچسب بچسبانید و نحوه‌ی مصرف آن‌ها را با حروف بزرگ بنویسید. آن‌ها را به طور جداگانه در کشوها یا قفسه‌های مجزا قرار دهید.

۸. رانندگی در دوران سالمندی

درخواست از سالمندان برای خودداری از رانندگی سخت است. اما می دانیم زمانی که پیری بر آن‌ها مسلط می‌شود قادر به رانندگی نیستند. در سالمندان سرعت واکنش‌ ها کاهش می‌یابد، بدن‌ سفت می‌شود، و رانندگی عجیب و غریب می‌شود. وقتی از آنها درخواست می کنید که رانندگی نکنند دچار افسردگی می‌شوند. برخی حتی به اندازه‌ای لجاجت می کنند و به حرف هایتان گوش نمی دهند. در مورد نگرانی تان با او صحبت کنید. اگر برای استفاده از خودروی شخصی پافشاری می کند و توان مالی دارد برایش یک راننده استخدام کنید. یا از وسیله‌ی نقلیه‌ی آسان‌تری استفاده کنند.

۹. مراقبت از سالمند : خطر کلاهبرداری از سالمندان

خیلی از سالمندان تنها، در معرض خطر کلاهبرداری قرار دارند. این کلاهبرداری ها شامل :سرمایه‌گذاری در گوشی همراه، تا نحوه‌ی استفاده از کارت‌های بانکی می شود. کارت‌های بانکی سالمندتان را بررسی کنید، قبوض و صورت‌حساب‌ها فراموش نکنید. سالمندان بازنشسته مشکلات مالی دارند و با درآمدی ثابت زندگی می‌کنند. برای کمک به سالمندتان درباره مسائل مالی ادامه مقاله را ازدست ندهید.

۱۰. صحبت صریح درباره مسائل مالی با سالمند

در صورت وابستگی سالمندتان از لحاظ مالی به شما با هم بحث آزاد داشته باشید. با آن‌ها راحت باشید، همواره از آن‌ها مشورت و نصیحت بخواهید. روش هایی را پیشنهاد بدهید که بهترین تاثیر را بر مسائل مالی هر دوی شما می گذارد. به آنها بگویید که چقدر قادر هستید از نظر مالی به آنها کمک کنید.

۱۱. انجام کارهای اداری سالمند برای مراقبت از سالمند

توجه داشته باشید که بهتر است امور اداری مربوط سالمندتان را شخصاً انجام دهید. در صورتی که چند فرزند هستید با مجوز سایر فرزندان وکالت‌نامه‌ تهیه کنید و یکی این مسئولیت را بر عهده بگیرد. اگر سالمندی تمایل دارد وصیت‌نامه‌ اش را آماده کنید و نزد یک وکیل یا فردی امین قرار دهید. سالمند شما از درست انجام دادن این امور بسیار خشنود خواهد شد.

۱۲. سرگرم بودن سالمند به انجام کار برای مراقبت از سالمند

ارتباط سالمند با جهان اطرافش نباید قطع شود. سالمندان می‌توانند سال‌ها تجربه‌ و مهارت‌ را به دیگران منتقل کنند. اکثر سالمندان انجام چنین کارهایی را به نشستن در منزل و تماشای تلویزیون بهتر می دانند. انجام امور داوطلبانه،آموزش دانش و مهارت مورد نیاز به دیگران سالمند را سرگرم کار مفید می کند. بعضی سالمندان ترجیح می‌دهند در خانه بمانند زیرا فکر می کنند زندگی با پیری به اتمام می رسد. این تصمیم باعث بروز ناراحتی، افسردگی، و سایر امراض می‌شود.

مراقب سالمند در منزل | مرکز پارسیان مهرپرور

۱۳. حفظ ارتباط اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید

سالمندانی که تنها زندگی می کنند لازم است روابط  اجتماعی خود را حفظ کنند. انجام سرگرمی های مشترک مانند پیاده‌روی‌های دسته جمعی، انجام بازی‌های گروهی، خرید، یا گفتگو برای سالمندان مفید است. سالمندی که  همسر خود را از دست داده ، زندگی‌ به مراتب سخت تری دارد.

۱۴. مراقبت از سالمند : غذا خوردن سالمندان در جمع

سالمندان به دلایل مختلف از جمله تنهایی، برای تهیه غذا مشکل دارند. این مسئله ممکن است به علت افسردگی، یا سایر مشکلات جسمی به وجود بیاید. در خانه های سالمندان به دلیل دسته جمعی غذا خوردن، احساس تنهایی کاهش می یابد. به علاوه، آن‌ها در کنار دیگر آدم‌هایی که جایگاه و وضعیت مشابه‌ای با یکدیگر دارند، خوشحال‌تر خواهند بود.داگلاس مک‌آرتور، یکی از شخصیت‌های مشهور آمریکایی، می‌گوید، “‌آدم‌ها به جوانی ایمان‌شان، و به پیری تردید‌شان هستند؛ آن‌ها به جوانی اعتماد به نفس، و به پیری ترس؛ و به جوانی امید، و به پیری افسردگی‌شان هستند.”

۱۵. عشق ورزیدن به سالمند و مراقبت از سالمند

علاوه بر تمام نکاتی که این مقاله درباره‌ی نگهداری سالمند در خانه گفته شد، شما می‌توانید به والدین یا عزیزان سالخورده‌تان عشق بورزید و همیشه در کنارشان باشید. در غالب اوقات، جوان‌ترها به نیازهای جسمی و مادی سالمندان فکر می‌کنند؛ با این حال، غالبا نیازهای اجتماعی یا روان‌شناختی‌شان نادیده گرفته می‌شوند.

۱۶. توجه به ناتوانی های فیزیکی

به خاطر داشته باشید، با افزایش سن، ممکن است شنوایی، بینایی، لامسه و سایر حس‌ها به خوبی قبل کار نکنند و یا به تدریج رو به زوال بروند.بنابراین، هنگامی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، کمی بلندتر حرف بزنید یا به اندازه‌ی کافی نزدیک‌شان بشوید. هم‌چنین، سالمندان به درد و تماس حساس‌تر می‌شوند. بنابراین، مراقب این مسئله نیز باشید.

۱۷. درک دردسرهای زندگی شان

در خصوص دردسرهای‌ در زندگیشان، به ویژه با شروع روند از دست دادن حافظه یا کارکردهای بدنی، حساس‌تر و با احتیاط بیش‌تری رفتار کنید. این دردسرها برای خودشان ناراحت‌کننده‌ و ناامیدکننده‌ هستند. بنابراین، آن‌ها را درک کنید و با آن‌ها مهربان‌تر رفتار کنید.

۱۸. دوری از رفتارها و گفتارهای ناشایست

رفتارهای نامناسب برخی کودکان باعث آزردگی سالمندان می شود.گاهی اوقات علیه سالمند علیه آنان رفتار می‌کنند.

۱۹. گفتن جملات دلگرم کننده

سالمندان در این دوران رنج زیادی دارند. تغییرات جسمی و روحی زیادی در این دوران برای سالمندان وجود دارد. گفتگو با سالمندان موجب شادی و افزایش عزت نفس‌شان می‌شود. مراقبت از سالمند در منزل نیاز سالمندان و موجب تقویت عشق بین فرزندانشان می شود. به خاطر تمام عشق و کمکی که در طول زندگی به شما بخشیده اند. فراموش نکنید، آن‌ها همیشه در کنارتان نخواهند بود.

۲۰ . پیشنهاد بدهید نه دستور

زمانی که می‌‌خواهید به سالمندان توصیه کنید که با سالمندان دیگر وقت بگذرانند یا اینکه بیرون بروند اگر توانش را دارند، برای شرکت در کلاس‌‌ها یا دوره‌‌ها، این توصیه‌‌ها حتما باید به شکل پیشنهاد به سالمندان گفته شود نه به شکل دستور. آزادی عمل را از آنها نگیرید و فقط آنها را تشویق و ترغیب کنید تا برنامه‌ریزی‌‌های جدیدی برای خود داشته باشند.تجربه نشان می‌‌دهد که دستور دادن به سالمندان باعث افسردگی و نا امیدی شان می شود و حتی باعث می شود که مقاومت کنند و حالت دفاعی به خود بگیرند و بخواهند جایگاه قبلی خود را به رخ شما کشیده یا دوباره بدان برگردند. در حالی که توان آن را هم ندارند و همین مسئله باعث می شود نا امید تر شوند و ناتوانیشان بیشتر شود .

چرا تغذیه در دوران سالمندی اهمیت دارد؟

مراقبت از تغذیه ، فشار و چربی بالا ،دیابت و پوکی استخوان را کنترل می کند.

تغذیه در دوران میانسالی و سالمندی

عادات غذایی مطلوب و تغذیه صحیح در پیشگیری از این بیماری‌ها مؤثر است. اگر سالمندان تغذیه صحیح را رعایت کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها قرار می گیرند. برای مراقبت از سالمند به تغذیه او توجه کنید.

مراقبت از سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

در اصول تغذیه سالمندان صحیح : تعادل، کفایت، تنوع، کنترل انرژی و کالری دریافتی رعایت می شود.

 

 

بیشتر بخوانید…
۴٫۵/۵ – (۱۰ امتیاز)