دستورالعمل برگزاری هفته سالمندان سال ۱۳۹۸‎

این دستورالعمل پیرو توافق وزارت بهداشت و دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور و وزارت کشور به صورت کشوری به کلیه دستگاه های کشور ابلاغ گردیده است . همچنین به استان ها و دانشگاه ها

با سلام و احترام؛

پیرو تأکید مقام معظم رهبری در بند ۷ سیاست‌های کلی جمعیّت مبنی بر”فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب” و با توجه به در پیش بودن روز جهانی سالمندان (اول اکتبر؛ نهم مهرماه)؛ فرصت مغتنمی است در راستای تکریم منزلت سالمندان، نمایش توانمندی های آنان، آموزش روش زندگی سالم جهت نیل به سالمندی سالم و پویا؛ و پیرو اعلام شعار روز جهانی سالمند و عناوین روز شمار هفته تکریم منزلت سالمندان در سال جاری (۹-۳ مهرماه ۱۳۹۸)؛ خواهشمند است در اجرای هر چه با شکوه تر این هفته دستور فرمایید موارد ذیل مد نظر قرار گیرد.

 1. دیدار معاونین، مدیران، کارشناسان از مراکز نگهداری سالمندان، منازل سالمندان، انجمن های حوزه سالمندی و سالمندان بیمار.
 2. برگزاری مراسم نکوداشت بازنشستگان دستگاه ها و خانواده های آنان.
 3. شناسایی، معرفی و تقدیر از بازنشستگان موفق، فعال و نخبه در محورهای: سلامت و بهداشت حقوقی؛ قانونی؛ ارزشی و دینی؛ اجتماعی؛ فرهنگی؛ هنری؛ ورزشی؛ اقتصادی و….
 4. شرکت در نماز جمعه و هماهنگی با ستاد اقامه نماز جمعه جهت اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی و ترویج فرهنگ تکریم منزلت سالمندان در جمع نمازگزاران.
 5. هماهنگی با مساجد جهت اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی و ترویج فرهنگ تکریم منزلت سالمندان در جمع نمازگزاران در ایام هفته.
 6. برگزاری نشست با استاندار، فرماندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت رفع نواقص و چالش های حوزه سالمندی.
 7. برگزاری جلسات شورای ساماندهی سالمندان توسط بهزیستی و کمیته سالمندان توسط دانشگاه علوم پزشکی با حضور استاندار و فرماندار و سایر مسئولین ذیربط در استان ها و شهرستان های سراسر کشور.
 8. برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های علمی در خصوص مباحث بهداشتی، درمانی، سلامت، پیشگیری، رفاه اجتماعی ـ اقتصادی در حوزه سالمندی در راستای بررسی چالش های حوزه سالمندی، سیاستگذاری و برنامه ریزی در راستای اهداف سند ملی سالمندان کشور.

 

 1. برگزاری دوره های آموزشی در حوزه سلامت، پیشگیری، رفاه اجتماعی، سبک زندگی سالم، مراقبت، خودمراقبتی و … برای سالمندان و خانواده های آنان.
 2. برگزاری اجرای مسابقات مختلف در راستای ترویج فرهنگ سالمندی فعال و تشویق سالمندان جهت حضور و مشارکت اجتماعی از قبیل پیاده روی صبحگاهی؛ طناب کشی؛ ورزش های ویژه سالمندان؛ شعرخوانی؛ خاطره نویس؛ خطاطی؛ شطرنج؛ آشپزی؛ نقاشی و طراحی؛ موسیقی؛ خواندن و حفظ آیات کلام الله مجید و ……
 3. اجرای برنامه های ورزشی و تفریحی با حضور سالمندان.
 4. برگزاری تورهای سیاحتی و زیارتی سالمندان.
 5. برپایی نمایشگاه های متعدد دستاوردهای سالمندان در سطوح محلات و مناطق، معرفی واحدهای خدمات رسانی به سالمندان، معرفی واحدهای تولید کننده و فروشنده کالاهای مرتبط با حوزه سالمندی.
 6. برگزاری جشنواره های هنری، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی؛ تغذیه سالم در حوزه سالمندی.
 7. همکاری با سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سالمندی در راستای تجمیع منابع موجود در سطح دستگاه ها و ارگان های دولتی، غیردولتی و مردمی.
 8. برپایی ایستگاه های سلامت سالمندان در نقاط مختلف شهر از جمله ادارات، سازمان ها و اماکن عمومی (سنجش قند و فشارخون، پوکی استخوان، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، تشخیص آلزایمر، توزیع ویتامین D، کلسیم و … به همراه ارائه مشاوره های لازم به سالمندان).
 9. اطلاع رسانی در خصوص مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی، توانبخشی و … خاص سالمندان و ارائه خدمات رایگان در طول هفته تکریم سالمندان.
 10. فراهم سازی دسترسی سالمندان به خدمات پزشکی، بهداشتی، درمانی؛ مراقبتی؛ روان پزشکی، توان بخشی و ….
 11. ایجاد تسهیلات دسترسی آسان سالمندان به وسایل توان بخشی، پزشکی و پیراپزشکی.
 12. بازنگری، پیگیری و هماهنگی جهت رفع نواقص فیزیکی و فرایندی موجود در ادارات و دستگاه ها در راستای دستیابی به محیط دوستدار سالمند.
 13. ایجاد بخش های خدمات رسانی ویژه سالمندان بر اساس طرح محیط دوستدار سالمند.
 14. توزیع بسته های رفاهی، تغذیه ای، درمانی، دارویی، بهداشتی برای سالمندان کم درآمد به خصوص در سطوح محلات.
 15. تشویق کارکنان و پرسنل شاغل در دستگاه مربوطه جهت دیدار از سالمندان اقوام و آشنایان و حفظ تکریم و شأن و منزلت سالمندان.
 16. هماهنگی جهت انجام مصاحبه و ارائه گزارش مسئولین مرتبط با امور سالمندان در رسانه های جمعی و معرفی طرح های در دست اجرا در حوزه سالمندی.
 17. برگزاری نشست های خبری توسط مسئولین ذیربط.

 

 1. چاپ و انتشار کتب، مقالات، بروشورهای آموزشی در حوزه های مختلف مرتبط با سالمندان و هماهنگی با رسانه های محلی جهت تهیه برنامه های رادیویی و تلویزیونی در خصوص سالمندان.
 2. چاپ مطالب مرتبط با سالمندان در نشریات محلی.
 3. تهیه و تدوین کلیپ، تیزرهای علمی، آموزشی، اطلاع رسانی در حوزه سالمندی.
 4. اطلاع رسانی گسترده با طراحی و چاپ اقلام تبلیغاتی مانند: پوستر، بنر تبلیغاتی، بیلبوردهای شهری، تدوین و چاپ بروشورهای آموزشی و اطلاع رسانی، زیرنویس تلویزیونی، ارسال پیامک های گوناگون اطلاع رسانی و تبلیغاتی و … در سراسر کشور در خصوص مباحث حوزه سالمندی.
 5. درج شعارهای مرتبط با حوزه سالمندی در سربرگ مکاتبات اداری، بنرها، بروشورها و … به ویژه در ایام هفته بزرگداشت تکریم منزلت سالمندان.

پیشاپیش از اهتمام و عنایت جنابعالی کمال تشکر به عمل می آید. 

دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور