حسام‌الدین علامه

شهرداری اصفهان در خدمت رسانی به سالمندان، پیشرو است

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، شهرداری اصفهان را در زمینه خدمات رسانی به سالمندان پیشرو دانست و گفت: شهرداری اصفهان در این سال‌ها نشان داد که به فکر گروه‌های سالمندی است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، شهرداری اصفهان را در زمینه خدمات رسانی به سالمندان پیشرو دانست و گفت: شهرداری اصفهان در این سال‌ها نشان داد که به فکر گروه‌های سالمندی است.

حسام‌الدین علامه در آئین رونمایی از سایت تجربه سرا و تولیدات سالمندی با اشاره به حرکت اصفهان در مسیر شهر دوستدار سالمند گفت: فاز سوم این کار با همکاری صندوق ملل متحد در حال انجام است؛ این پروژه یک اقدام بین بخشی است که اصفهان در همین راستا باید نقشه راهی را تا شهریور ماه ترسیم کند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت سالمندان در طول ۴۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده به طوری که تا ۲۳ سال آینده جمعیت سالمندان کشور به ۲۰ درصد خواهد رسید، افزود: در این راستا نیازمند بسترسازی و ایجاد زیرساخت‌ها هستیم که یکی از این زیرساخت‌ها ایجاد محیط شهر دوستدار سالمند است تا از مشکلات این قشر جامعه کاسته شود.

وی ادامه داد: استارتاپ ها و فعالان حوزه هوشمندسازی شهری باید کمک کنند شهروندان سالمند با آسایش بیشتری نیازهای خود را در شهر تامین کنند. باید با استفاده از نیازسنجی سالمندان بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم.

رئیس شورای سالمندان کشور با تاکید بر اینکه ایجاد شبکه‌های سالمند محوری باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: البته در این راستا شبکه‌های سالمند محله محور با حضور ۷۰ درصدی سالمندان تشکیل شده است که هدف آن توسعه پایدار است. بر این اساس نیازسنجی از این افراد برای ارائه خدمات انجام می‌شود.

*راهنمایی خوب شهرداری اصفهان در پروژه‌های اجرایی شهر دوستدار سالمند

همچنین مدیر پروژه‌های مشترک صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران و شورای ملی سالمندان کشور گفت: بدون راهنمایی‌های شهرداری اصفهان در این چند سال گذشته امکان رسیدن به دستاوردهای حوزه سالمندان وجود نداشت و با این اقدامات توانستیم به پروژه‌های اجرایی شهر دوستدار سالمند برسیم.

کامبیز کبیری در آئین‌رونمایی از سایت تجربه‌سرا و تولیدات سالمندی، اظهار کرد: شهرداری اصفهان در طول این سال‌ها برای اینکه موضوع سالمندان به ثمر بنشیند اقدامات مختلفی انجام داد که اکنون شاهد هستیم این اقدامات نتیجه داده است و برخی از آنها در آینده به نتیجه خواهد رسید.

وی ادامه داد: شهرداری اصفهان به دستاوردهای علمی و دقیقی رسیده است و توانسته نمونه‌ای خوب از شهر دوستدار سالمند را به نمایش بگذارد، یکی از تجربیات موفق بین بخشی سازمان ملل و شرکای دولتی و غیر دولتی همین پروژه تحقق شهر دوستدار سالمند بوده است.

مدیر پروژه‌های مشترک صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران و شورای ملی سالمندان کشور، تصریح کرد: صندوق جمعیت سازمان ملل با رویکرد سالمندی فعال و سالم از سال ۲۰۱۵ در کشور آغاز به کار کرد و ابتدا تنها موضوعات حمایتی، برنامه‌ریزی و ظرفیت سازی را انجام می‌داد اما از دو سال گذشته به سمت پروژه‌ها و برنامه‌های عملیاتی در شهر اصفهان رسید که امروز نمونه‌های مختلفی از آن را شاهد هستیم.

وی افزود: در سال ۲۰۲۱ برنامه‌های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد ادامه پیدا خواهد کرد و بحث تاب‌آوری سالمندان در مقابله با ویروس کرونا موضوع اصلی است که باید آن را پیگیری کنیم و برای رسیدن به هدف اصلی‌مان تلاش کنیم تا سالمندان بتوانند در این شرایط زندگی کنند؛ همچنین سعی داریم به مباحث علمی و نکات مختلف در رابطه با سالمندان نگاه کنیم که مشارکت‌های مردمی را در این کار نیاز داریم تا با استفاده از این مشارکت‌ها اتفاقات خوبی برای سالمندان در شهر اصفهان رخ دهد.

*اجرای یکصد برنامه ویژه برای سالمندان

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: در سال گذشته ویژه برنامه‌های تکریم سالمندان شامل ۲۰ عنوان برنامه و ۱۰۰ اجرا برگزار شد.

محمد عیدی اظهار کرد: اصفهان با زیست پذیری، اخلاق حیات محور و معنا گرایی ظرفیت شهر فرهنگی را دارد، سعی داریم تفکری خلاق را در تمام زیست شهر در نظر بگیریم تا به سمت چرخه تفکر خلاق برویم.

وی با بیان اینکه شهر در کنار نیاز به توسعه تفکر کودکانه، به تجربه سالمندان نیز نیاز دارد، ادامه داد: تلاش کردیم که ایده‌ها و برنامه‌ها را به فرآیند تبدیل کنیم تا سالمندان را در چرخه جمعیت بیشتر ببینیم و از ظرفیت آنها بهره‌مند شویم.  

عیدی با اشاره به تولید کتابچه‌های سالمندان، خاطرنشان کرد: با همکاری دانشگاه هنر و اداره بهزیستی دو کتاب با عنوان الگوی سالمندی در محل‌های پایلوت و شرایط خاص تهیه شد. تولیدات فضای مجازی، سایت و … هم در این راستا انجام شده است.  

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: قرار است هزار صندلی در نقاط مختلف شهر در معابر و … برای توقف و استراحت شهروندان سالمند در فضای شهری ایجاد شود.

عیدی اظهار کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا اجرای برنامه‌های فرهنگی و ورزشی برای سالمندان پیگیری می‌شد اما با شیوع کرونا این کار با مشکل مواجه شد تاکنون ۱۵۰ اجرای تئاتر خیابانی در مناطق پانزده‌گانه برای گروه سالمندان در مناسبت های مختلف اجرا شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: سالمندان اصفهان روزی در زنجیره خلاقانه شهروندان فعال قرار گیرند تا از تجربه آنها استفاده شود.

*تبادل اطلاعات با شبکه شهرهای دوستدار سالمند جهان

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان نیز گفت: در زمینه سالمندان با شهرهای حاضر در شبکه دوستدار سالمند تبادل اطلاعاتی انجام شده و از تجارب سایر شبکه‌ها و خواهر خوانده‌های شهر اصفهان استفاده می‌شود.

ایمان حجتی اظهار کرد: با استفاده از سامانه شهر دوستدار سالمند، شاهد تحرک خوبی در راستای پیشبرد برنامه‌های اصفهان خواهیم بود و می‌توانیم علاوه بر تحرک پذیری شهر از تجربیات سالمندان نیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ارتباط با سالمندان سبب خواهد شد که ما از تجربیات آنها در مباحث شهری استفاده‌های لازم را ببریم، شهرداری و دبیرخانه دوستدار سالمند با یکدیگر همکاری خوبی داشته‌اند و در این زمینه پیشرفت‌های زیادی را شاهد هستیم؛ امیدوارم این همراهی ادامه پیدا کند تا شهر اصفهان در زمینه‌های مختلف بتواند اقدامات خوبی را در حوزه سالمندان انجام دهد.  

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان با اشاره به عضویت اصفهان در چندین شبکه جهانی، تصریح کرد: اصفهان توانست نشان کاندیداتوری شهر دوستدار کودک را کسب کند و همچنین در شبکه‌های شهرهای آموزش محور، یادگیرنده، دوستدار سالمند و شهر خلاق عضو شود.

وی با بیان اینکه تبادل اطلاعات در شبکه‌های مختلف جهانی میان شهرها به بهترین شکل انجام می‌شود، ادامه داد: در ابتدای شیوع بیماری کرونا شهرهای مختلف در این رابطه اطلاعاتی را در اختیار همدیگر قرار دادند تا از طریق این تجارب با بیماری کرونا مقابله کنند.

حجتی خاطرنشان کرد: در زمینه سالمندان با شهرهای حاضر در شبکه دوستدار سالمند تبادل اطلاعاتی کرده و از تجارب سایر شبکه‌ها و خواهر خوانده‌های شهر اصفهان استفاده می‌شود.

*بهزیستی در کنار شهرداری اصفهان برای تحقق شهر دوستدار سالمند تلاش می کند

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان نیز گفت: امروزه نگاه ما به حوزه سالمندی از نگاه‌های تفننی فاصله گرفته و اکنون به عنوان یک ضرورت و ارزش به موضوعات سالمندان نگاه می‌کنیم، سالمندان نباید از کار افتاده و سر بار خانواده شناخته شوند.

ولی الله نصر اصفهانی اظهار کرد: همیشه شهرداری اصفهان یاری‌رسان بوده و ما توانستیم اصفهان را شهر دوستدار سالمند معرفی کنیم که این کار در تدوین برنامه‌ها و اعتبارات تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: وظیفه ما با رسیدن به این پروژه سنگین می‌شود و باید در کنار شهرداری برای این کار تلاش کنیم. در همین راستا سامانه تجربه سرا می‌تواند بستر سازی‌های لازم را انجام دهد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه به نیازهای روانی سالمندان توجه نشده است، تصریح کرد: نیازهای سالمندان بیشتر جسمی دیده می شود، اما باید به بهداشت روانی آنها نیز توجه شود، امروزه در جامعه به موضوعات روانی سالمندان توجه نمی‌شود که باید برای این موضوع برنامه‌هایی تدوین شود.

وی افزود: افراد در دوره سالمندی با اختلالی به نام آشیانه خالی مواجه می‌شوند که با جدایی اعضا خانواده از آنها این بیماری رخ می‌دهد که اگر به آن رسیدگی نشود سالمندان دچار افسردگی خواهند شد و افسردگی توانایی آنها را کاهش می‌دهد.

وی افزود: توسعه مراکز خدماتی به شکل جامع از دیگر اقدامات بهزیستی اصفهان است زیرا سالمندان ما نیازمند مراکز جامع و شبانه روزی هستند تا نیازهای روحی و روانی آنها برطرف شود.

گفتنی است در سامانه سایت تجربه سرا و تولیدات سالمندی، اخبار، راهنمایی خانواده سالمندان، رفتار مورد نیاز سالمندان، چالش‌های زندگی با این قشر، سفر با آنها، قوانین رانندگی سالمندان و شبکه‌های تخفیف سالمندی وجود دارد. در این سامانه تلاش شده که نیازهای سالمندان رفع شود و در حوزه مشارکت، حمایت، خدمات و سلامت اطلاعات خوبی بر اساس نیاز سالمندان ارایه شود.  

منبع: اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.