مدیرکل بهزیستی استان مرکزی

مرکزی / چالش سالمندی استان مرکزی را تهدید می‌کند

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: حدود ۱۵۰ هزار سالمند در استان داریم و به عبارتی ۱۰ درصد جمعیت استان سالمند هستند که با توجه به آمارهای جامعه‌شناسان باید برای این گروه از جامعه برنامه‌ریزی شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: حدود ۱۵۰ هزار سالمند در استان داریم و به عبارتی ۱۰ درصد جمعیت استان سالمند هستند که با توجه به آمارهای جامعه‌شناسان باید برای این گروه از جامعه برنامه‌ریزی شود.

زهرا امینی صبح امروز در کارگروه تخصصی امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی با اشاره به برنامه‌های دستگاه‌ها در حوزه سالمندان اظهار داشت: حدود ۱۵۰ هزار سالمند در استان داریم و به عبارتی ۱۰ درصد جمعیت استان سالمند هستند که با توجه به آمارهای جامعه‌شناسان باید برای این گروه از جامعه برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: استان مرکزی دومین استان پیر کشور است که در چند سال آینده با چالش سالمندی در استان مواجه می‌شویم به همین سبب باید علاوه بر مسئولیت و وظایف دستگاه‌ها برنامه‌ریزی ویژه و کار تخصصی برای سالمندان انجام شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی ادامه داد: با توجه به اینکه اراک به عنوان شهر دوستدار سالمند معرفی شده وظایف هر دستگاه در سند تدوین و جلسات مختلفی در این زمینه برگزار شده که دستگاه‌ها باید به عنوان برش استانی آن را اجرا و به کارگروه اعلام کنند.

امینی تصریح کرد: کمیته تخصصی امور سلامت و بیمه‌ای باید در زمینه بیمه سالمندان با هدف حفظ و ارتقای سلامت آنها توجه ویژه داشته باشد و دستگاه‌های اجرایی عضو این کمیته باید اقدام کنند.

وی عنوان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا تاکنون در مراکز سالمندی هیچ گزارشی در زمینه فوت سالمندان در کشور و استان اعلام نشده که این موضوع نشان‌دهنده همکاری بخش خصوصی و دولتی، خیران سلامت و کادر درمان، دانشگاه علوم پزشکی است و در زمینه واکسیناسیون، ۲۳۸ دوز واکسن کرونا برای سالمندان استان اختصاص یافته که از هفته‌های آینده واکسیناسیون آنها تحت شرایط ویژه انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: توسعه کمی و کیفی خدمات توانبخشی به سالمندان، ارتقاء سلامت آنها، کار درمانی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی و سایر موارد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌شود و در زمینه بهبود دسترسی به تجهیزات برای برخورداری از زندگی سالم از جمله ویلچر، عصا، تشک و سایر وسایل مورد نیاز سالمندان با توجه به کمبود اعتبارات اما مشکلی در استان نداریم.

امینی با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه باید بانک اطلاعاتی سالمندان را به بهزیستی اعلام کنند تا از وضعیت سلامتی دستگاه‌ها آگاهی داشته باشیم، گفت: افزایش دسترسی سالمندان به اقدامات پیشگیرانه سلامت، غربالگری بیماری‌های خاص، درمان‌های دارویی، آزمایشات دوره‌ای، تامین داروها و تجهیزات مورد نیاز از جمله اقدامات و اهداف مورد نظر است که با توجه به اینکه بیمه‌ سالمندان تحت پوشش بهزیستی، بیمه خدمات درمانی است و با توجه به هزینه‌های درمانی باید بیمه سلامت همچون گذشته ورود پیدا کند و راهکاری برای بیمه سالمندان درنظر گرفته شود.

وی افزود: گروه‌های داوطلب محلی به جز موسسات خیریه انجمن و بنیاد فرزانگان استان در زمینه ارائه خدمت به سالمندان مشغول فعالیت هستند و در زمینه مراکز دوستدار سالمند رئیس مرکز بهداشت هر شهرستان باید طبق برنامه مشخص وضعیت بهداشت و سلامت شهرستان را به فرماندار اعلام کند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: در زمینه امور فرهنگی، آموزشی و پژوهشی برای سالمندان با برگزاری جلساتی با دانشگاه‌ها مقرر شد در راستای موضوعات پژوهشی و روانشناسی و سایر موارد اقدام کنند تا برنامه‌ریزی‌ها دقیق و اطلاعات جامعی از وضعیت سالمندان کسب کنیم که در مجموع از جمعیت ۱۵۰ هزار نفری سالمند در استان ۱۷ هزار و ۲۰ نفر از خدمات حمایتی بهزیستی بهره‌مند می‌شوند که ۲۱۲ نفر از سالمندان در مراکز سالمندان نگهداری می‌شوند.

 برنامه عملیاتی سالمندان در حوزه سلامت تدوین و به شهرستان‌ها ابلاغ شد 

معاون فنی معاونت دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این جلسه با اشاره به وضعیت سالمندان استان گفت: از ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان بهمن‌ماه ۹۹ حدود ۴ هزار و  ۸۹۲ نفر معادل ۴ درصد جمعیت سالمندان به بیماری کرونا مبتلا شدند و ۸۸۸ نفر معادل ۱۸ درصد مبتلایان فوت کردند که بیشتر آنها بیماری زمینه‌ای داشته‌اند.

عباس اسماعیلی افزود: برنامه عملیاتی سالمندان در حوزه سلامت تدوین و به شهرستان‌ها ابلاغ شد و ۳۶ مورد برنامه در سطح شهرستان‌ها پایش شد و برگزاری کارگاه خدمات نوین سالمندان، وبینار سلامت روان سالمندان و پایش مراکز نگهداری سالمندان به صورت هفتگی انجام شد.

وی ادامه داد: در راستای قرارگاه شهید سلیمانی تیم حمایتی از سالمندان با همکاری بسیج برای انجام کارها و عدم خروج آنها از منزل تشکیل شد همچنین ۳ نوبت غربالگری کرونا در طول یک سال گذشته انجام شد که می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد سالمندان غربالگری شدند و غربالگری سلامت روان آنها هم انجام شد و از ۵۲ هزار و ۴۶۲ نفر از سالمندان تست ارزیابی سقوط، فشار خون، دیابت و افسردگی گرفته شد که ۴۰ درصد سالمندان را شامل شد.

انتهای پیام/۷۱۳/ش

منبع: بهزیستی استان مرکزی
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.