از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون

زنجان / آخرین آمار فوتی های سالمندان کرونایی در زنجان تا ۳ آذر ۹۹

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۴۷۵۱ سالمند زنجانی به بیماری کرونا مبتلا شده که متاسفانه ۷۳۸ سالمند، جان خود را از دست دادند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۴۷۵۱ سالمند زنجانی به بیماری کرونا مبتلا شده که متاسفانه ۷۳۸ سالمند، جان خود را از دست دادند.

پرویز قزلباش پیش از ظهر امروز (۳ آذرماه) در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه افراد بالای ۶۰ سال سالمند محسوب می‌شوند، اظهار کرد: درصد سالمندان استان زنجان ۱۰.۴ درصد است که یک درصد نسبت به آمار کشور، جمعیت سالمند استان افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های زمینه‌ای مانند قلبی و عروقی، دیابت، کلیوی در سالمندان شایع‌تر بوده و سیستم ایمنی بدن آنان ضعیف است، افزود: در شرایطی مانند بیماری‌های همه‌گیری، فعالیت روزمره سالمندان به دلیل قرنطینه خانگی کاهش پیدا کرده و امکان دسترسی نداشتن به تغذیه سالم سالمندان را دچار سوءتغذیه کند.

این مسئول با اشاره به تشدید افسردگی در سالمندان به ویژه در شرایط بحران و تغییر رفتارهای اجتماعی در این افراد، تصریح کرد: سالمندان مانند سایر افراد جامعه با شنیدن اخبار ناگوار، دچار اضطراب و مشکلات عصبی می‌شوند؛ گفتنی است در شرایط بحران به دلیل نداشتن بسیاری از مهارت‌ها و نبود شرایط استفاده از فضای مجازی، نمی‌دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند که همین امر سبب ایجاد مشکلات جدیدی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با بیان اینکه تاکنون ۴۷۵۱ (۴.۱ درصد) سالمند زنجانی از لحاظ آزمایشگاهی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، ادامه داد: ۳۳۰۲ نفر از سالمندان مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند؛ به معنایی دیگر ۴۲ درصد از بستری‌های کرونایی استان را سالمندان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به آمار سالمندان دارای بیماری‌های زمینه‌ای به تفکیک شهرستان‌های استان، افزود: سالمندان نیاز به حمایت و توجه بیشتری دارند که با طرح شهید قاسم سلیمانی و با توجه به بخش حمایتی ویژه سالمندان اعم از مراقبت در منزل و اجرای آن محقق خواهد شد.

این مسئول با تاکید بر اینکه همه خدمات مورد نیاز سالمندان باید به صورت غیرحضوری باشد، تصریح کرد: انجام خدمات منزل و نیازهای روزانه آنان اعم از تعمیرات جزئی، فوری و آنی سالمندان نیز باید مورد توجه قرار گرفته و اقدامات مورد نیاز انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با اشاره به لزوم مشارکت مردم در طرح شهید قاسم سلیمانی، خاطرنشان کرد: باید تجهیزات محافظت فردی اعم از ماسک و مواد ضدعفونی‌ کننده در اختیار سالمندان به صورت رایگان و ارزان‌قیمت قرار گیرد.

منبع: دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.