رادیو گفت‌وگو

ساختار هرمی اداری برای موضوع سالمندی در کشور وجود ندارد

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی وضعیت سالمندان با حسام الدین علامه رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی وضعیت سالمندان با حسام الدین علامه رئیس به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علامه با تصریح بر اینکه ساختار هرمی اداری برای موضوع سالمندی در کشور وجود ندارد، گفت: در بسیاری از کشورهای جهان، چون موضوع سالمندی بهینه بخشی و فرا رشته‌ای است، هماهنگی‌های بین بخشی زیاد دارند و اساسا روش صحیح نیز به همین شکل است.

وی با اشاره به اینکه در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی میانگین سنی۷. ۱۶سال بود، عنوان کرد: در حال حاضر میانگین سنی کشور به حدود ۳۱ سال رسیده است و پیش بینی می‌شود در آینده، متوسط سنی به ۴۲ سال ارتقا پیدا کند. بنابراین لازم است این روند رصد شود و به سمت برنامه ریزی طولانی مدت برای سالمندان حرکت کنیم تا این برنامه‌ها به ثمر برسد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان تصریح کرد: هماهنگ کردن بین دو بال سلامت و رفاه و همراهی کردن سازمان برنامه و بودجه در طول سال‌های اخیر اجرا شده است و خوشبختانه یک کارگروه تلفیقی بین چهار سند حوزه سالمندی یعنی سند سلامت، سند بهزیستی و توانبخشی، سند رفاه اجتماعی و سند برنامه ریزی و مدیریت ایجاد شد که نتیجه آن، ایجاد سند ملی سالمندان کشور در شهریور امسال با امضای رئیس شورای ملی سالمندان و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد.

وی در ادامه گفت: سال آینده نخستین سالی است که برنامه‌های مبتنی بر سند ملی سالمندان را در برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی خواهیم داشت و وضعیت کلی سالمندی را نامطلوب ندانست و افزود: کمتر از سه دهم درصد از سالمندان در خانه‌های سالمندی قرار دارند و در واقع حتی به یک درصد نیز نمی‌رسند.

علامه سن سالمندی در کشورهای در حال توسعه را ۶۰ سال عنوان کرد و یادآور شد: سالمندان در سال ۱۳۵۵ کمتر از پنج درصد از جمعیت را تشکیل می‌دادند و در مدت چهل سال گذشته، جمعیت سالمند کشور دو برابر شده و ۱۷. ۱۰ درصد، جمعیت سالمندان است. پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۳۱ دوباره جمعیت سالمندی دو برابر ‌شود.

 

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.