احمدی معاون امور جوانان هلال‌احمر

مازندران / تکریم سلامت ٢٠‌هزار سالمند با طرح پیام‌آوران بشردوستی

لیلی احمدی معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر مازندران با توجه به اتفاقی که طی ماه‌های گذشته درکشور ما رخ داد و مردم بسیاری درگیر ویروس کووید-١٩ شدند، یکی از گروه‌هایی که به‌عنوان افراد آسیب‌پذیر توجه ما را به خود جلب کرد، سالمندان بودند.

لیلی احمدی معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر مازندران با توجه به اتفاقی که طی ماه‌های گذشته درکشور ما رخ داد و مردم بسیاری درگیر ویروس کووید-١٩ شدند، یکی از گروه‌هایی که به‌عنوان افراد آسیب‌پذیر توجه ما را به خود جلب کرد، سالمندان بودند.

بنابراین برنامه‌ریزی طرح‌های حمایتی از سالمندان در قابل تیم‌های سحر شروع شد. تیم‌های حمایت روانی در بحران‌ها؛ همه کانون‌های امور جوانان هلال‌احمر مازندران در طرحی با نام پیام‌آوران بشردوستی، دست به دست هم دادند تا حمایت جوانان از سلامت روح و جسم سالمندان را پیگیری کنند.

دبیران کانون‌ها لیدرهای اصلی تیم‌های سحر بودند و کانون‌های روستایی، دانشجویی و طلاب به صورت یکپارچه در طرح‌ها فعالیت می‌کردند؛ کار ما به این صورت بود که متنی به صورت هماهنگ و متمرکز تنظیم شده بود؛ چون دوست نداشتیم با هرعنوان و لحنی با سالمندان صحبت شود و نکات آموزشی غیرتخصصی عنوان شود.

سلامت، احترام و کرامت انسان‌ها در این طرح برای جوانان استان مهم‌ترین اولویت را دارد. تماس‌ها از روزهای ابتدایی بیماری شروع شده است؛ از احوالپرسی تا نحوه جلوگیری از ابتلا و مهم‌تر از همه حمایت‌های روانی در دستور ما قرار داشته تا سالمندان بدانند اهمیت دارند و فراموش نشده‌اند.

مرحله دوم طرح از ٢۴ فروردین شروع شده؛ علاوه بر پرس‌وجو از سلامت سالمندان، با توجه به اینکه استان مازندران یکی از استان‌های پرتعداد از مبتلایان به ویروس بوده است، جوانان استان در مرحله دوم بحث تسلیت، همدردی و سوگواری با خانواده‌هایی  که عزیزی از دست داده‌اند، را پیگیری می‌کنند.

تقریبا دوماهی می‌شود این طرح بشردوستانه ابتکاری را در استان مازندران انجام داده‌ایم؛ در کنار سایر طرح‌های حضور فیزیکی جوانان مثل غربالگری یا گندزدایی معابر، نکته قابل توجه برای ما رسیدن به روش‌هایی بود که کمترین را خطر برای اعضا  داشته باشد.

تماس تلفنی و حمایت روانی از طریق تلفن کاری بود که خطری برای اعضای جوان هلال‌احمر نداشت و همچنین ما را به هدف بشردوستانه خود در حمایت روانی از سالمندان و دیگر گروه‌های مردم می‌رساند. با مشارکت همه کانون‌های هلال‌احمر توانستیم توانمندسازی قریب به ٢٠‌هزار سالمند را در این طرح داشته باشیم و کارها همچنان ادامه دارد.

مرحله سوم بعد از کاهش روند ابتلا و گذر از پیک بیماری است و قرار است دوباره با این سالمندان تماس بگیریم و از همراهی‌شان برای در خانه‌ماندن و توجه به توصیه‌های ایمنی تشکر کنیم.

 

 

 

منبع: ایسنا
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.