رادیو گفت و گو

پیگیری اجرای پرونده الکترونیک برای سالمندان تحت پوشش تامین اجتماعی

برنامه چشم و چراغ با موضوع بیماریهای مغز و اعصاب در حوزه سالمندان با حضور دکتر داریوش پناهی زاده ، معاون اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی و مسئول بخش سالمندی این معاونت روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

برنامه چشم و چراغ با موضوع بیماریهای مغز و اعصاب در حوزه سالمندان با حضور دکتر داریوش پناهی زاده ، معاون اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی و مسئول بخش سالمندی این معاونت روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

 داریوش پناهی زاده با بیان اینکه سالمندان نباید نسبت به سردرد بی تفاوت باشند ، عنوان کرد : طیف سردرد در جوانی گسترده است و علت بروز این مشکل در بین افراد ، متفاوت است .هر چه به سن پیری پیش می رویم شدت و انواع سردردها به خصوص میگرن کاهش می یابد اما اهمیت این درد با افزایش سن بیشتر می شود و باید فورا دلیل بیماری مشخص شود.

وی افزود : دلیل اصلی و عمده بروز سردرد در میانسالان و سالمندان به دلیل فشار خون بالاست. به همین دلیل افراد در سنین میانسالی باید سردردهای صبحگاهی را جدی بگیرند .

مسئول بخش سالمندی معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد : به طور کلی با افزایش سن ریسک بیماری هایی مانند فشار خون، دیابت، قلبی -عروقی، اسکلتی، پوکی استخوان، سرطان ها و اختلالات حافظه افزایش می یاید.

پناهی زاده با بیان اینکه سندرم های سالمندی از سنین ۷۰ سال به بعد بیش از قبل بروز پیدا می کنند ، عنوان کرد : بسیاری از بیماری ها مانند آلزایمر در این سنین افزایش چشم گیری پیدا می کنند ، به طوری که ۴۰ درصد سالمندان ۷۰ سال به بالا به این بیماری دچار می شوند.

وی به عوامل ایجاد و تشدید کننده آلزایمر اشاره کرد و گفت : گرچه وراثت عامل مهمی در بروز بیماری ها محسوب می شود اما سبک زندگی ما در این خصوص و به ویژه بیماری های مربوط به شناخت و حافظه نقش اساسی دارد. به عبارت دیگر ورزش مستمر و تغذیه مناسب مانند مصرف گروه های مختلف غذایی از جمله میوه و سبزیجات و پرهیز از خوردن بیش از اندازه فست فودها و غذاهای پرکالری موجب می شود سالمندی سالم تر و فعالتری داشته باشیم.

معاون اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد : بهترین راه برای عدم ابتلا به آلزایمر داشتن یک مغز فعال است.از این رو داشتن مطالعه و مدیریت زندگی در جهت کاهش استرس ها در جوانی ، میان و کهن سالی اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین سبک زندگی ما در سالمندی باید بر اساسی تنظیم شود که کارهای نو انجام دهیم و فعالیت های روتین و مستمر را کاهش دهیم چرا که در این حالت مغز دچار چالش بیشتر و فعالیت عمیق تر خواهد شد و از زوال آن جلوگیری خواهد شد.

دکتر پناهی زاده درباره اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای سالمندان گفت : استقرار پرونده الکترونیک سلامت به صورت جدی در این سازمان در حال پیگیری است . با اجرای این طرح ، افراد با ارائه کارت ملی در مراکز درمانی تامین اجتماعی نسخه الکترونیک دریافت می کنند.

منبع: اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی،
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.