با حضور مدیرکل بهزیستی گیلان

گیلان / اولین جلسه شورای ساماندهی سالمندان لنگرود

اولین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان لنگرود با حضور مدیرکل بهزیستی گیلان دکتر نحوی نژاد در سالن اجتماعات فرمانداری لنگرود برگزار شد.

اولین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان لنگرود با حضور مدیرکل بهزیستی گیلان دکتر نحوی نژاد در سالن اجتماعات فرمانداری لنگرود برگزار شد.

اولین جلسه شورای ساماندهی سالمندان لنگرود با حضور مدیرکل بهزیستی گیلان امروز(یک‌شنبه، ۸ دی) در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد که در آن بنیاد فرزانگان، چشم انداز سند ملی سالمندان کشور و اهداف این سند که ارتقای سطح فرهنگی جامعه، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های موردنیاز و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان تشریح شد.

«حسین نحوی‌نژاد» در این جلسه با بیان اینکه اگر به فکر سالمندی سالم نباشیم قطعا با بحران نگهداری از سالمندان مواجه خواهیم شد، گفت: در حال حاضر ۱۵درصد جمعیت گیلان را سالمندان تشکیل می‌دهند و این آمار تا سال ۱۴۳۰به ۲۵درصد افزایش می‌یابد.

 

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه باید با شناسایی همه ظرفیت‌های موجود در راستای حفظ تکریم سالمندان اقدامات موثری برداشته شود، تصریح کرد: ایجاد مراکز جامع سالمندی، بنیاد فرزانگان، ایجاد مراکز توان‌بخشی روزانه، برنامه جامع بهبود تغذیه، خدمات مرتبط با حفاظت در مقابل سالمندآزاری و آموزش های مرتبط با سبک زندگی سالم و ارتقا کیفیت زندگی از جمله اقدامات موثر برای بهبود کیفیت دوران سالمندی است.

 

نحوی نژاد با اشاره به اینکه شهرستان لنگرود از ظرفیت و پتانسیل خوبی برای تشکیل بنیاد فرزانگان برخوردارست، اذعان کرد: هدف از تشکیل بنیاد فرزانگان داشتن سالمند سالم با حفظ کارایی، استقلال، جایگاه و مشارکت اجتماعی است.

 

مدیر کل بهزیستی گیلان با بیان اینکه نظام پزشکی ما نظام پیشگیری‌محور و سالمندمحور نیست، گفت: متاسفانه بخشی از حیات سالمندان توسط بعضی از پزشکان به خطرافتاده و گیلان، مازندران و مرکزی به ترتیب سه استان اول از نظر دارابودن بیشترین جمعیت سالمندان است.

 

وی با بیان اینکه۶۳.۳۴ درصد مردم گیلان و ۵۴.۷۶ درصد سالمندان استان در شهرها زندگی می‌کنند، افزود: املش با ۱۶.۶۸ درصد، رودسر با ۱۶.۵۳ و لاهیجان با ۱۶.۴۱ درصد به ترتیب سالمندترین شهرستان‌های استان هستند.

 

* پدیده سالمندی هشدار جدی امروز است

«سیروس شفقی » نیز در این جلسه بحث سالمندی را حلقه مفقوده برنامه‌ریزی‌ها عنوان کرد و گفت: ساختار جمعیتی کشور و جهان به موازات توسعه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، افزایش بهداشت و درمان و … دچار تغییرات شده و امروز پدیده سالمندی هشدار جدی تلقی می‌شود.

 

فرماندار لنگرود با اشاره به اینکه یک چهارم جمعیت ایران در سال ۲۰۴۰و ۲۰۵۰ را سالمندان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: جوانان به‌دلیل تعداد کم فرزندان در خانواده‌های امروزی تکلیف سنگین‌تری را در قبال نگهداری از سالمندان برعهده دارند.

 

وی با تاکید بر تشکیل بنیاد فرزانگان و مرکز توان‌بخشی روزانه سالمندان در شهرستان لنگرود گفت: بنیاد فرزانگان با هدف ایجاد حلقه ارتباطی بین سیاستگذاری حوزه سالمندی در کشور و جامعه هدف سالمندی در راستای اهداف سند ملی سالمندی است که هیئت مدیره این بنیاد بین سه تا ۱۱ نفر است که برای تاسیس هیئت مدیره می‌توان ازظرفیت کانون بازشستگان آموزش و پرورش استفاده کرد.

 

شفقی با اشاره به اینکه ۷۲ درصد جمعیت سالمندان کشور در شهرها زندگی می‌کنند، تصریح کرد: این موضوع باید در توزیع گستره فضای سبز شهری مورد توجه قرار گیرد.

 

* حضور بیش از ۲۰ هزار سالمند در لنگرود

«پیمان محمدی‌پور» با بیان اینکه اولین جلسه شورای ساماندهی سالمندان لنگرود در سال جاری برگزار شد، گفت: خروجی اولین جلسه شورای ساماندهی سالمندان باید به‌گونه‌ای باشد که لنگرود به‌عنوان شهر دوستدار سالمند معرفی شود.

 

رییس اداره بهزیستی لنگرود با بیان اینکه ۹.۷۶ درصد جمعیت کل کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: ۱۳.۷۸ درصد جمعیت استان را سالمندان تشکیل می‌دهند و گیلان پیرترین استان کشور است.

 

محمدی‌پور با بیان اینکه تدوین سند سالمندی موجب حفظ منزلت سالمندان می‌شود، افزود: در همین خصوص شورای ساماندهی سالمندان در شهرستان تشکیل شد که ۲۰ هزار و ۱۰۷ نفر از لنگرودی‌ها، جمعیت سالمندی شهرستان را تشکیل می‌دهند.

 

وی خاطرنشان ساخت: از این تعداد ۶ هزار و ۶۲ نفر تحت پوشش کمیته امداد و ۷۰۸ نفر نیز تحت پوشش بهزیستی هستند.

 

 

منبع: اداره‌کل بهزیستی استان گیلان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.