مبتلایان به آلزایمر

یادم تو را فراموش!

آلزايمر، يک نوع بيماري مغزي است که به تدريج توانايي‌هاي ذهني فرد را تحليل مي برد. آگاهی از این بیماری و نحوه مراقبت از مبتلایان به آن به اتدازه ای حائز اهمیت است که 21 سپتامبر مصادف با 30 شهریور نیز به عنوان روز جهانی آلزایمر با شعاد «مرا به یاد داشته باش» مشخص شده است.

آلزایمر، یک نوع بیماری مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی فرد را تحلیل می برد. آگاهی از این بیماری و نحوه مراقبت از مبتلایان به آن به اتدازه ای حائز اهمیت است که ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور نیز به عنوان روز جهانی آلزایمر با شعاد «مرا به یاد داشته باش» مشخص شده است.

انجمن آلزایمر ایران با مشارکت سازمان بهزیستی کشور طرحی را در مورد امکان سنجی تست های تشخیص و انجام غربالگری از سال ۱۳۹۴ در دست اقدام دارد که با همکاری سازمان های مرتبط، برنامه غربالگری در سراسر کشور اجرایی شده و تشخیص زودهنگام، درمان مؤثر، کاهش ابتلا و صرفه جویی کلان اقتصادی در آینده کشور محقق شود.

مبتلایان به آلزایمر هر سال دوبرابر می‌شود

بنابر آمار هر ۳ ثانیه یک نفر به آلزایمر مبتلا می شود. هر ساله در این روز افراد مبتلا به این بیماری، مراقبین و انجمن ها در سراسر دنیا، روز جهانی بیماری آلزایمر را گرامی می دارند. و از آنجاییکه در سراسر دنیا رو به گسترش است. از میان ۹۰۰میلیون نفر جمعیت بالای ۶۰سال جهان حدود ۴۶.۸میلیون نفر با این بیماری زندگی می کنند.

هزینه های آلزایمر چالش های بی شماری را به طور مستقیم بر نظام های سلامت و اجتماعی تحمیل می کند و غیرمستقیم بر درآمد ملی کشورها تأثیر می گذارد؛ چراکه مبتلایان به دلیل بیماری و خانواده های آنان به دلیل مراقبت از آنان مجبور به ترک شغل خود و حضور در اجتماع می شوند.

 براساس پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، مبتلایان به آلزایمر هر سال دوبرابر می‌شود و ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست.  به گفته کارشناسان، برای کشوری که هرم سنی جمعیتش رو به سالمندی است، اگر از هم‌اکنون برنامه‌ریزی نشود، ۲۰سال دیگر با توجه به افزایش سن سالمندی، گسترش آلزایمر تبدیل به بحران خواهد شد. به استناد برآورد‌های غیر رسمی از ابتلای حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار ایرانی به این بیماری خبر می‌دهد.

هنوز زنگ خطر این بیماری در ایران به صدا در نیامده است. بسیاری از متولدین در ایران، متولد سال‌های ۶۰ تا ۶۳ هستند و این یعنی در سی سال آینده ایران با سونامی عظیمی از سالمندان روبه رو می‌شود. تا سال ۲۰۴۰ جمعیت افراد سالخورده ایران بیشتر از کودکان کشور می شود.

آلزایمر، یک نوع بیماری مغزی است

 آلزایمر، یک نوع بیماری مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی فرد را تحلیل می برد. این بیماری مربوط به سنین سالمندی بوده و به تدریج سبب اختلال در حافظه‌ فرد می‌شود. اختلال در حافظه و ایجاد مشکل در انجام کارهای عادی اگر چه از علائم هشدار دهنده‌ آلزایمر به شمار می‌آید اما اینکه فرد به دلیل پرمشغله بودن گهگاهی حواسش پرت شود، آلزایمر تلقی نمی‌شود.

از علائم هشداردهنده بیماری آلزایمر می توان به اختلال در حافظه ، مشکلات در انجام کارهای عادی، ضعف بیان ، گم کردن زمان و مکان ، ضعف یا کاهش قضاوت، مشکلات در تفکر ذهنی، جابجا گذاشتن اجسام، تغییرات در حالات و رفتار، تغییرات در شخصیت و تغییرات در انگیزه اشاره کرد.

آلزایمر : تصورات نادرست و حقایق

شناسایی عوامل و نشانه‌های اولیه‌ی بیماری آلزایمر

شاید بهترین راه برای جلوگیری از روند این اتفاق، شناسایی عوامل و نشانه‌های اولیه‌ی بیماری‌ست که کمک می‌کند، روش‌های درمانی نوین را از مراحل ابتدایی‌تر بیماری شروع کرد تا به نتایج بهتری هم رسید. برای مثال، ازدست‌دادن حافظه یکی‌از رایج‌ترین نشانه‌های بیماری آلزایمر است. در واقع وقتی شخص آموخته‌های جدید خود را از یاد می‌برد،‌ اطلاعات در ذهنش نمی‌مانند و مثلا قادر نیست نام افراد آشنا را به‌خاطر بیاورد، با مدرک مهمی برای امکان ابتلا به آلزایمر روبه‌رو هستیم. این مشکل خود را به شکل پرسش‌های متعدد فرد درباره‌ی مسائل تکراری یا فراموش‌کردن تاریخ‌های مهم مانند تولدها یا سالگردها نشان می‌دهد. ازآنجاکه عملکرد طبیعی مغز با افزایش سن به‌شکل عادی نیز کاهش می‌یابد، بنابراین نشانه‌های آلزایمر با روند پیری تشدید می‌شوند. به‌همین‌علت توصیه می‌شود که در هنگام بروز نشانه‌ها آنها را نادیده نگرفت.

البته آلزایمر تنها به مسئله‌ی فراموش‌کاری محدود نیست و دامنه‌ی عوارض گسترده‌ای را شامل می‌شود. برای مثال، آلزایمر می‌تواند بر توانایی فرد در طراحی یک برنامه‌ی ساده هم اثر بگذارد، مثلا حتی در یک دستور ساده‌ی آشپزی هم اختلال ایجاد می‌کند و فرد نمی‌تواند سازگاری‌های کوچک مانند سرهم‌کردن یک اسباب‌بازی ساده را انجام دهد. این مسئله باعث می‌شود چنین افرادی در انجام کارهای مشابه بسیار کند عمل کنند تا از فرط خستگی آن را به کل نیمه‌کاره رها کنند یا اصلا انجام ندهند. همچنین کارهایی که با عناصر عددی و شمارش در ارتباط هستند، مانند حساب‌کردن یک دخل‌و‌خرج ساده‌ی شخصی، به‌شکل آنالیزی دشوار در‌می‌آید و آنها را کاملا گیج می‌کند. اگرچه اشتباهات مختصر را می‌توان به کهولت سن مربوط دانست، اما آلزایمر بر توانایی‌های فرد در انجام امور ساده و همیشگی زندگی‌اش تأثیر منفی می‌گذارد.

برای پیشگری از آلزایمر توصیه میشود از ذهن خود بیشتر استفاده کنید، معاشرت کنید، سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید،غذا سالم مصرف کنید، به سلامت خود اهمیت دهید و فشارخون؛کلسترول خون و اگر مبتلا به دیابت هستید آن را کنترل نمایید.

اهمیت تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمر

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود به مناسبت روز جهانی آلزایمر (۳۰ شهریورماه) اعلام کرده است
پیشگیری و تشخیص زودهنگام آلزایمر به نفع اقتصاد کشورها است؛ افرادی که بیماری آنان به موقع تشخیص داده می شود، می توانند از خدمات استفاده کنند و مدت طولانی تری به طور مستقل زندگی کنند؛ از این رو بسیار حائز اهمیت است که مردم با علایم آلزایمر آشنا شوند و با مشاهده علایم زودتر به پزشک مراجعه کنند و کمک بگیرند.

این بیانیه می افزاید:
تشخیص زودهنگام، فرصت مناسبی برای فرد مبتلا و مراقب او فراهم می آورد تا در زمان باقی مانده برای یک زندگی معنی دار برنامه ریزی کنند.
تشخیص زودهنگام موجب می شود تا فرد بتواند طولانی مدت مستقل زندگی کند، خطر ابتلا به افسردگی کاهش و کیفیت زندگی افزایش یابد.
با تشخیص زودهنگام، افراد مبتلا می توانند در تحقیقات شرکت کنند تا روش های مراقبتی بهبود یابد و شاید درمان قطعی نیز یافت شود.

این سازمان  طرح جهانی عملیاتی آلزایمر را تصویب کرده که طبق آن کشورها موظف به داشتن برنامه عملیاتی دمانس تا سال ۲۰۲۵ میلادی شده اند؛ بنابراین مسئولیت خطیری بر دوش دولت ها نهاده شده است که راهبردهای پیشگیری و اطلاع رسانی را بهبود بخشند تا در نتیجه، تعداد بیشتری از بیماران شناسایی شوند

مشارکت انجمن آلزایمر ایران با سازمان بهزیستی کشور

انجمن آلزایمر ایران با مشارکت سازمان بهزیستی کشور طرحی را در مورد امکان سنجی تست های تشخیص و انجام غربالگری از سال ۱۳۹۴ در دست اقدام دارد که با همکاری سازمان های مرتبط، برنامه غربالگری در سراسر کشور اجرایی شده و تشخیص زودهنگام، درمان مؤثر، کاهش ابتلا و صرفه جویی کلان اقتصادی در آینده کشور محقق شود.

قانون جامع حمایت از معلولان از دیگر برنامه های درحال تصویب در مجلس است که یک بخش آن مربوط به سالمندان است و در آن بهسازی در خصوص معابر خیابان ها الزامی شده است.کمک هزینه نگهداری و پرستاری از سالمندان نیز در این قانون دیده شده است به این صورت که به افرادی که از سالمندان نگهداری می کنند، حق پرستاری اعطا شود.

منبع: اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.