رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان

ابتلای ۷۰۰ هزار سالمند به آلزایمر در کشور

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به مناسبت روزجهانی آلزایمر با اعلام ابتلای 700 هزار سالمند به آلزایمردرکشورگفت: طبق آمارجهانی بین هر۴ تا۵ ثانیه یک نفردردنیا به بیماری آلزایمردچارشده وتوانایی کارهای عادی، فردی وروزمره خود را ازدست می دهند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به مناسبت روزجهانی آلزایمر با اعلام ابتلای  ۷۰۰ هزار سالمند به آلزایمردرکشورگفت: طبق آمارجهانی بین هر۴ تا۵ ثانیه یک نفردردنیا به بیماری آلزایمردچارشده وتوانایی کارهای عادی، فردی وروزمره خود را ازدست می دهند.

محسن سلمان‌نژاد، با اشاره به اینکه تمام سالمندان لزوما اگردچار اختلالات حافظه باشند به آلزایمردچارنمی‌شوند گفت: آلزایمردرجوامع فرهیخته و با سواد کمتر رخ می‌دهد به همین دلیل بهتراست درطول زندگی سالمندان تمرین‌هایی مانند یادآوری گذشته، قصه‌گویی، حل کردن جدول و… انجام شود چرا که تمرینات مغزی باعث پیشگیری وبه تاخیرافتادن آلزایمرمی‌شود.

وی گفت: اختلالات حافظه همیشه به دلیل آلزایمرنیست اما به انجام MRI قطعا قابل تشخیص است وگاهی با بیماریهای ساده‌‌ای مانند مشغله فکری، افسردگی واختلالات خلقی مواردی از فراموشی را درسالمندان می‌بینیم که معمولا به آلزایمرکوتاه مدت معروف است وپس ازمدتی برطرف می‌شود.

سلمان‌نژاد با بیان اینکه متخصصان طب سالمندی درکشوربسیارمعدود است وحدود۳۰۰ نفرپزشک مرتبط با سالمندی فعالیت می‌کنند، گفت: طبق آخرین آمارمربوط به سال۹۵ حدود ۷ میلیون و۴۵۰ هزارنفربالای۶۰ سال در کشور وجود دارد که برابربا۹/۲۸ درصد جمعیت می‌شود که گفته شده حدود  ۷۰۰ هزار نفرازآنها به نوعی طیف ضعیف، متوسط وشدید بیماری آلزایمر را تجربه می‌کنند.

 

منبع: خبرگزاری فارس
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.