انجمن راهنمایان گردشگری

ضرورت تامین امکانات لازم برای بازدید سالمندان از اماکن گردشگری

مدرس گردشگری گفت: باید امکاناتی برای سالمندان و معلولان فراهم شود تا از اماکن گردشگری و حتی رستوران ها و کافی شاپ ها بازدید کنند.

دکتر خادم الحسینی اظهار داشت: از آنجایی که افراد بازنشسته وقت بیشتری برای سفر و رسیدگی به خود دارند منطقی است که امکانات و خدمات بیشتری در اماکن گردشگری برای آنها فراهم شود.

برنامه ” چشم و چراغ ” با محوریت سالمندان و بازنشستگان و در ارتباط تلفنی با دکتر الهام خادم الحسینی عضو هیئت مدیره انجمن راهنمایان گردشگری تهران و مدرس گردشگری معلولان و سالمندان از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر خادم الحسینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: از آنجایی که افراد بازنشسته وقت بیشتری برای سفر و رسیدگی به خود دارند منطقی است که امکانات و خدمات بیشتری در اماکن گردشگری برای آنها فراهم شود. حتی افرادی که از کشورهای دیگر به ایران سفر می کنند اغلب سالمند هستند و نیاز است که شرایط مناسبی برای آنها مهیا گردد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری ایران به زیرساخت های زیادی نیاز دارد افزود: تنها امکانی که برای معلولان و سالمندان فراهم است اتوبوس های بالابردار و ون های بالابردار است که در استان تهران وجود دارد. البته برخی موزه ها هم شرایطی را فراهم کردند.

این مدرس گردشگری معلولان و سالمندان همچنین در ادامه گفت: طبق دستور العمل هایی که از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تمام اماکن گردشگری ابلاغ شده تا چند سال آینده تمام زیرساخت های گردشگری کشور باید استانداردسازی شوند.

دکتر خادم الحسینی در برنامه چشم و چراغ از رادیو گفت و گو بیان کرد: مسئله حمل و نقل و وجود پله ها از مهم ترین مشکلات معلولان و سالمندان است. باید امکاناتی برای سالمندان و معلولان فراهم شود تا از اماکن گردشگری و حتی رستوران ها و کافی شاپ ها بازدید کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن راهنمایان گردشگری تهران متذکر شد: برخی اماکن گردشگری امکانات خوبی برای معلولان و سالمندان دارند و برخی مناطق هم هنوز هیچ شرایطی را فراهم نکرده اند.

مدرس گردشگری معلولان و سالمندان همچنین با اشاره به موزه هایی که در تهران از شرایط و امکانات بهتری برای سالمندان و معلولان برخوردارند گفت: بازدید از موزه موسیقی در منطقه یک تهران، خانه دکتر حسابی، کاخ سعد آباد، موزه استاد فرشچیان و موزه ظروف سلطنتی و موزه برادران امیدوار پیشنهاد می شود. از اتوبان امام علی (ع) می توان به باغ موزه مینیاتور و باغ پرندگان رفت.

همچنین باغ موزه قصر در شرق تهران که دارای شرایط استاندارد سازی هستند و در منطقه ۱۲ نیز خانه مقدم و موزه علوم و فناوری، موزه آبگینه و آتشکده را پیشنهاد می کنیم.

دکتر خادم الحسینی در پایان برنامه چشم و چراغ از رادیو گفت و گو مطرح کرد: تبلیغات و بازاریابی از بخش های مهم گردشگری است که مناطق ناشناخته را معرفی کند. در حال حاضر روستاهایی در ایران وجود دارند که ناشناخته هستند که البته الان با شبکه های مجازی و اینترنت می توان بسیاری از مناطق را شناسایی کرد.

 

منبع: شبکه رادیویی گفت و گو
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.