باهمکاری دفتر توانبخشی

بوشهر/کارگاه علمی آموزشی و توانبخشی سالمندان مبتلا به آلزایمر

کارگاه علمی آموزشی وتوانبخشی سالمندان مبتلا به آلزایمر باهمکاری دفتر توانبخشی ومراکز روزانه سالمندان سازمان بهزیستی کشور و معاونت توانبخشی بهزیستی بوشهر دراستان بوشهر برای کارشناسان 70 مرکز سالمندی کشور و کارشناسان و متخصصین مربوطه درحال اجرا میباشد.

کارگاه علمی آموزشی وتوانبخشی سالمندان مبتلا به آلزایمر باهمکاری دفتر توانبخشی ومراکز روزانه سالمندان سازمان بهزیستی کشور و معاونت توانبخشی بهزیستی بوشهر دراستان بوشهر برای کارشناسان ۷۰ مرکز سالمندی کشور و کارشناسان و متخصصین مربوطه درحال اجرا میباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور به نقل از دفتر معاونت توانبخشی بهزیستی استان بوشهر، کارگاه علمی آموزشی وتوانبخشی سالمندان مبتلا به آلزایمر باهمکاری دفتر توانبخشی و مراکز روزانه سالمندان سازمان بهزیستی کشور و معاونت توانبخشی بهزیستی بوشهر دراستان بوشهر برای کارشناسان ۷۰ مرکز سالمندی کشور و کارشناسان و متخصصین مربوطه درحال اجرا میباشد.

photo_2017-01-19_10-08-12

این کارگاه با هدف توانمند سازی جامعه جهت مواجه شدن با پدیده سالمندی، اصول مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر برگزار شد.

مهمترین مشخصه بیماری آلزایمر که از شایع ترین دمانس می باشد فراموشی و نقص حافظه میباشد، جهت پیشگیری مهم ترین توصیه به کار گیری مغز با یادگیری مطالب و موضوعات جدید، ورزش، و تغذیه مناسب می باشد.

اجرای طرح غربال گری اختلالات شناختی سالمندان استان و راه اندازی انجمن آلزایمر و مرکز تخصصی توانبخشی آلزایمر از برنامه های آتی استان در این حوزه می باشد.

این برنامه به همت دفتر روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی و با مشارکت انجمن آلزایمر ایران و موسسه خیریه طلوع امید تنگستان در استان برگزار شد.

photo_2017-01-19_10-08-32

در این همایش کارشناسان توانبخشی بهزیستی استان ها و مدیران مراکز و موسسات روزانه آموزش سالمندان، همچنین انجمن آلزایمر ایران و مدیران و کارشناسان دفتر روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور حضور داشتند.

در ابتدای برنامه آقای دکتر صیادی معاون توانبخشی ضمن خیرمقدم به میهمانان از زحمات سرکار خانم دکتر نوع پرست مدیر کل دفتر روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور و همکاران ایشان جناب آقای غلامی معاون دفتر روزانه، سرکار خانم پورسید و احمدی در برگزاری این همایش و حمایت های آنان از معلولین استان بوشهر تشکر نمود.

دکتر صیادی ضمن تاکید به اهمیت و نقش انجمن آلزایمر ایران با مدیریت سرکار خانم صالحی در توانمند سازی سالمندان مبتلا به دمانس عنوان کرد: بیماری آلزایمر از شایع ترین عوامل اختلال دمانس یا فراموشی است. استان بوشهر یکی از استان های پیشتاز در امر توانمند سازی سالمندان می باشد، آموزش، ورزش، درمان و تامین وسایل کمک توانبخشی از اهم خدمات ارائه شده به سالمندان استان است.

آقای غلامی معاون دفتر روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور نیز بر اهمیت خدمات رسانی به سالمندان، توجه به تغییرات جمعیتی و بهره مندی از تجارب ارزشمند سالمندان تاکید نمودند، خانم پورسید رییس گروه مراکز روزانه نیز از اجرای طرح غربالگری اختلالات شناختی در سالمندان در سال جاری خبر داد.

photo_2017-01-19_10-08-44

در ادامه برنامه مطالب تخصصی در خصوص تشخیص و درمان و پیشگیری اختلال آلزایمر توسط اساتید اجرا شد.

لازم به ذکر است که بدانیم استان بوشهر با نرخ ۶ درصد جمعیت سالمندی سومین استان جوان کشور محسوب میگردد بیشترین جمعیت سالمندی متعلق به استان گیلان با نرخ ۱۱ درصد است، همچنین بیشترین نرخ رشد جمعیت طی سالهای ۸۵ تا ۹۰ متعلق به استان بوشهر بوده که این موضوع اهمیت توجه جدی مسولین به تغییر و تحولات جمعیتی و بهره گیری از توان و تجارب سالمندان با برنامه ریزی و آینده نگری در راستای پیشگیری و درمان و آموزش اختلالات سالمندی را دو چندان می نماید.

این برنامه به همت موسسه خیریه توانبخشی طلوع امید تنگستان برگزار شد، در ابتدای برنامه آقای غلامی و صیادی از زحمات آقای جعفری رییس هیات مدیره این موسسه در برگزاری مناسب و منظم این همایش تشکر نمودند.


 

منبع: دفتر معاونت توانبخشی بهزیستی استان بوشهر
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.