حجت الاسلام والمسلیمن سید مهدی قریشی

پرستاری والدین وظیفه فرزندان است نه سرای سالمندان

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: انتقال والدین به سرای سالمندان نه تنها باعث عیب و شرمندگی فرزندان بلکه مردم و مسئولان نیز می شود چرا که کشور ما یک کشور اسلامی است که مقام مادر و زن بالاتر از سایر افراد است.

حجت الاسلام والمسلیمن سید مهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه، در دیدار با مادران سرای سالمندان فاطمه زهرا (س) ارومیه ضمن تبریک ایام ولادت دخت نبی مکرم اسلام و ولادت حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: برای زنان جای بسی افتخار است که روز ولادت حضرت زهرا (س) را که آینه تمام نمای صفات جمال و جلال خداوند است، را روز زن نامگذاری کرده اند.

وی افزود: بهترین روز برای روز مادر و زن ولادت کریمه اهل بیت (ع) است چرا که ایشان الگوی بی بدیل در همسرداری و نقش مادری از دوران جاهلیت اعراب تاکنون بوده اند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی تأکید کرد: بانوان باید صدیقه طاهره (س) را الگو و سرمش زندگی خود قرار دهند و زندگی خود را با اخلاق و سبک فاطمی اداره کنند.

salmand_(31)_145709
نماینده ولی فقیه آذربایجان غربی ادامه داد: دین مبین اسلام بعد از حق خداوند حق پدر و مادر را بر انسان واجب کرده است و درجه این فریضه الهی به قدری بالا است که خداوند متعال بارها این امر را در قرآن کریم و از طریق پیامبر و ائمه بر انسان یادآوری کرده است.

وی با بیان این که احترام به مادر بیشتر و واجب تر از احترام به پدر است بر این اساس که اگر انسان به مادر خود احترام نگذارد آق والدین می شود، گفت: احترام به والدین حتی بعد از مرگ آنان نیز واجب است و چنان فرزندان از والدین خود یاد نکنند باز گرفتار آق والدین خود می شوند.

امام جمعه ارومیه اضافه کرد: مقام معظم رهبری را می بینیم که ایشان به علت بیماری پدر خود درس خود را ترک و در خدمت ایشان درآمدند و خداوند متعال پاداش این عمل نیک را چنانچه در حال حاضر مشاهده می کنیم با رهبری امت اسلامی و نیابت امام زمان(عج) جبران کرد؛ هرچند این کار الهی پاداش اخروی بزرگی نیز دارد.

وی با بیان این که یکی از اعمالی که سبب افزایش رزق و روزی فرد می شود احترام به پدر و مادر است، اضافه کرد: شیخ انصاری هر صبح قبل آغاز روز خود ابتدا به عیادت مادر بزرگوارشان می رفتند و از پاهای او می بوسیدند که این اعمال ایشان بسیار ثواب بود.

salmand_(32)_145710

نگهداری از والدین در زمان پیری وظیفه فرزندان است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با بیان این که خیرین و مردم در جهت آباد سازی سرای و ایجاد فضای امن و آرام برای سالمندان مشارکت داشته باشند، خاطر نشان کرد: انتقال والدین به سرای سالمندان نه تنها باعث عیب و شرمندگی فرزندان بلکه مردم و مسئولان نیز می شود چرا که کشور ما یک کشور اسلامی است که مقام مادر و زن بالاتر از سایر افراد است.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی گفت: باید حمایت و نگه داری از والدین را در زمان کهولت و پیری را از وظایف مهم خود بدانیم و در جهت اجرای بهتر این امر در جامعه تبلیغات و فرهنگ سازی مناسب را انجام دهیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی اظهار داشت: با عنایت های خداوند متعال و همت مسؤولان در امر فرهنگ سازی امیدواریم شاهد حضور کمرنگ تر والدین در سرای سالمندان باشیم.
 

130