معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گیلان / ۳۰۰هزار سالمند گیلانی دوباره غربالگری کرونا می‌شوند

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با توجه به افزایش آمار مرگ و میر بیماران کرونایی در گیلان ۳۰۰ هزار سالمند گیلانی مجدداً غربالگری می‌شوند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با توجه به افزایش آمار مرگ و میر بیماران کرونایی در گیلان ۳۰۰ هزار سالمند گیلانی مجدداً غربالگری می‌شوند.

آبتین حیدرزاده  اظهار داشت: در مورد لاهیجان روزانه از ساعت ۷ الی ۸ صبح و ۸ الی ۱۰ وبینارهایی با روسای شبکه این شهرستان و کسانی که در این حوزه فعالیت دارند برگزار می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در مورد لاهیجان سخت‌گیرانه‌تر برخورد می‌کنیم گفت: از فردا در لاهیجان مانوری مشابه مانوری که در رشت برای بررسی اماکن عمومی داشتیم را اجرا می‌کنیم.

حیدرزاده افزود: تعداد بستری‌شدگان لاهیجان ۵۰ نفر بوده و در ۲۴ ساعت اخیر نیز ۱۱ نفر بستری شدند که اصلاً متناسب با جمعیت این شهر نیست و شهرهای دیگر استان که در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند در صورت رعایت نکردن، مجدداً همه‌گیری این بیماری افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه مرحله اول طرح شهید سلیمانی رو به پایان بوده و یک هفته زمان برای لکه‌گیری اختصاص دادیم گفت : ۸۸ درصد جمعیت گیلان به عبارتی بیش از ۲ میلیون نفر مورد غربالگری قرار گرفته و ۱۲ هزار نفر مشکوک را مورد آزمایش قرار دادیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: لذا در مورد افرادی که دارای تست مثبت بودند ۵ الی ۱۰ نفر از اعضای خانواده آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و به این ترتیب افرادی که بیماری خاموش داشته و ناقل هستند را شناسایی و ایزوله می‌کنیم.

حیدرزاده گفت: در راستای مقابله با شیوع کرونا به همکاری مردم نیاز داریم لذا مردم به هیچ‌وجه درتجمعات شرکت نکرده و افراد هر خانواده برنامه‌هایشان را به درون خانواده خود محدود کنند تا شاهد وضعیتی مشابه لاهیجان برای شهرستان‌های دیگر نباشیم.

وی عنوان داشت: متأسفانه در روزهای اخیر شاهد افزایش اندک آمار مرگ و میر بودیم که در این راستا تصمیم گرفته شد که با همکاری سپاه پاسداران، بسیج جامعه پزشکی و هلال احمر مجددا ۳۰۰ هزار سالمند استان غربالگری شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۶۰ هزار سالمند گیلانی تنها زیست بوده و ۱۵ هزار سالمند همراه با سالمندی بیماری خاصی دارند که این افراد در معرض خطر بوده و خدمات مراقبت در منزل برای آن‌ها انجام می شود.

حیدرزاده تصریح کرد: امیدواریم طرح مذکور نیز طی یک هفته ساماندهی شود و ما بتوانیم تمامی افراد در معرض خطر بالای ۶۰ سال را مجدداً غربالگری کرده و خدمات لازم را به آن‌ها ارائه دهیم.

وی عنوان داشت: در ۲۴ ساعت گذشته در استان بیش از ۱۰۰ نفر بستری جدید داشتیم و آمار کل بستری‌شدگان استان نیز به ۴۷۰ نفر رسید اگر شدت بستری‌ها به این میزان نمی‌رسید در ۲ روز آینده به عدد زیر ۴۰۰ می‌رسیدیم.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی گیلان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.