مدیرکل بهزیستی استان کرمان

کرمان / جمعیت سالمندی استان تا ۳۰ سال آینده به مرحله انفجار می‌رسد

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به رشد سریع سالمندی در استان گفت: ‌جمعیت سالمندی استان کرمان تا ۳۰ سال آینده به مرحله انفجار می‌رسد .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به رشد سریع سالمندی در استان گفت: ‌جمعیت سالمندی استان کرمان تا ۳۰ سال آینده به مرحله انفجار می‌رسد .

عباس صادق‌زاده امشب در جمع خبرنگاران با اشاره به رشد سالمندی و مشکلات سالمندان در جامعه اظهار داشت: آمار سالمندی در جهان ۱۱درصد بوده در حالی که این آمار در کشور ما ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت سالمندی استان کرمان براساس سرشماری سال ۹۵ حدود ۹ درصد است گفت: مسئله قابل توجه در استان کرمان سرعت رشد سالمندی در استان است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه جمعیت سالمندی در استان کرمان ظرف حدود چهل سال گذشته دو برابر شده است ادامه داد: این جمعیت ظرف ۳۰ سال آینده نیز دو برابر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرعت رشد سالمندی در استان کرمان بالاست و تا ۳۰ سال آینده جمعیت سالمندی استان کرمان به مرحله انفجار می‌رسد افزود: آمار بالای۲۱درصد را مرحله انفجار جمعیت سالمندی می‌دانند.

صادق‌زاده با بیان اینکه جمعیت بالای ۶۰ سال را جمعیت سالمند می‌دانند تصریح کرد: سالمندی که به سلامت خود توجه نداشته باشد و زمانی که بدون برنامه‌ریزی به مرحله سالمندی برسیم این مرحله هزینه‌های سنگینی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه کیفیت سالمندی اهمیت زیادی دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی شود افزود: جامعه‌ای که ۲۱ درصد جامعه آن سالمند باشد باید ساز و کار، سیاستگزاری و برنامه‌ای برای آن داشته باشد تا بار این افراد به دوش خانواده‌ها و جامعه کمتر شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با عنوان اینکه در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم و در این برنامه باید حمایت ‌های سالمندی، توانبخشی سالمندی و … باید مد نظر قرار گیرد تصریح کرد: اگر خلائی را در برنامه‌ها داشته باشیم به شرایطی می‌رسیم که راهکاری برای آن نداریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از ۱۴ درصد جمعیت ما در مرحله سالمندی است عنوان کرد: دو تا خلاء در این حوزه داریم که یکی از این خلاءها در خود سالمند، خانواده‌ها و جامعه است که برنامه درستی برای سالمندی ندارند و خلاء دوم در سیاست ‌ ها، برنامه‌ها و قوانین است که به موضوع سالمندی توجه جدی نشده است.

صادق‌زاده با بیان اینکه امروز در دنیا به سالمندی توجه جدی دارند و وظایف دولت‌ها در این حوزه مشخص بوده و وظیفه هر دستگاهی مشخص است افزود: متاسفانه جامعه ما از مسئله بی نصیب است.

وی با اشاره به وجود ۲۴۷ هزار نفر سالمندی که بر اساس  سرشماری سال ۹۵ در استان کرمان داریم گفت: از این تعداد ۶ هزار نفر تحت حمایت ما بوده و از خدمات ما بهره مند شدند که رقم بسیار کمی است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه تعداد زیادی از سالمندان ما از این نعمت محروم بوده و حتی برخی از آنها از حقوق و مزایا هم بهره مند نیستند افزود: تنها ۲۵۰ نفر از سالمندان در مراکز بهزیستی استان نگهداری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ساز و کار و سیاست ‌ های لازم برای سلامت ایام سالمندی در کشور اندیشیده نشده است بیان کرد: دو دسته خدمت به سالمندان می‌دهیم که دسته اول خدمات ما حمایتی است و دسته دوم خدمات کمکی است که در مراکز توانبخشی به سالمندان ارائه می‌شود.

صادق‌زاده با بیان اینکه جلوی رشد مراکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندی را گرفته‌ایم و در حال حاضر ۴ مرکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان را داریم افزود: در استان کرمان ۴ مرکز روزانه ایجاد کردیم که سه مرکز در شهر کرمان و یک مرکز در شهر رفسنجان واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت کرونایی بیشترین تهدید به سمت مراکز سالمندی بود که افراد بالای ۶۵ سال در آنها نگهداری می‌شوند گفت: خوشبختانه هیچ مورد بیمار کرونایی در مراکز سالمندی استان کرمان نداریم.

منبع: بهزیستی استان کرمان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.