با همکاری مشترک شهرداری تهران و صندوق بازنشستگی

هم افزایی برای تدارک برنامه های ویژه برای رسیدگی به سالمندان

همکاری مشترک اداره کل سلامت شهرداری تهران و صندوق بازنشستگی کشوری در راستای ارائه خدمات بهینه به افراد سالمند شهر تهران و بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری منعقد شد.

همکاری مشترک اداره کل سلامت شهرداری تهران و صندوق بازنشستگی کشوری در راستای ارائه خدمات بهینه به افراد سالمند شهر تهران و بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری منعقد شد.

همکاری مشترک اداره کل سلامت شهرداری تهران و صندوق بازنشستگی کشوری با عنوان «توسعه همکاری‌ها و استفاده اثربخش از ظرفیت‌های موجود طرفین» منعقد شد. از جمله تعهدات مشترک طرفین می توان به همکاری و مشارکت در پیشبرد طرح‌های زیرساختی در راستای تحقق شهر دوستدار سالمند، اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی، هنری، ورزشی و تفریحی در سطح شهر تهران ویژه گروه هدف، فراهم کردن شرایط لازم به منظور ارتباط و همکاری کانون‌های سلامت محور محله‌های شهر تهران و کانون‌های صندوق بازنشستگی کشوری، همکاری در خصوص اجرای طرح‌های کارآفرینی سالمندان، فراهم نمودن زمینه حضور داوطلبانه بازنشستگان متخصص در سرای محله به عنوان مدرس، همکاری در راه اندازی و اجرای طرح دانشگاه نسل سنی سوم (U3A) و اجرای طرح‌های غربالگری و تحقیقاتی و همچنین بررسی زمینه های مشارکت به منظور بهره مندی از ظرفیت‌های مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی (CSR) به منظور ارائه خدمات به سالمندان شهر تهران اشاره کرد.

بر این اساس اداره کل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری بر همکاری با کانون‌های ذیل اداره کل سلامت در سطح محله‌ها بالاخص کانون سالمندان و بهره‌مندی از ظرفیت معلمان بازنشسته به منظور طراحی اقدامات داوطلبانه آموزشی در سطح سرای محله‌ها و مراکز پرتو، اختصاص تخفیف هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی به اعضای کانون سالمندان محله‌های شهر تهران، اختصاص تخفیف فروشگاه‌های کفش ملی به اعضای کانون سالمندان محله‌های شهر تهران و اطلاع رسانی و معرفی خدمات و فعالیت‌های کانون سالمندان و سرای محله به بازنشستگان به منظور عضویت در کانون سالمندان سرای محله خود متعهد شده است.

همچنین اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز باید دعوت از نماینده صندوق بازنشستگی کشوری به منظور حضور در ستاد شهر دوستدار سالمند در شناسایی و جلب زمینه‌های همکاری دیگر سازمان‌ها و ارگان‌های شهرداری در اجرای طرح‌های حمایتی سالمندان به منظور مشارکت (سازمان میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های شهروند، سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی، معاونت حمل و نقل و ترافیک، شرکت بهره برداری مترو) و ارائه خدمات ویژه آموزشی به بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری با توجه به اعلام صندوق، در سرای محله‌های شهر تهران (۳۵۲ سرای محله) تلاش کند.

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران در نشست همکاری مشترک این اداره کل با صندوق بازنشستگی کشوری، موضوع سالمندی و بازنشستگی را بسیار مهم و قابل توجه دانست و افزود: جمعیت کشور رو به سالمندی می رود. بر اساس آخرین سرشماری ها، ۱۰ درصد جمعیت تهران و ۹ درصد کشور سالمندان هستند که به نظر می رسد در سال ۱۴۰۰ این رقم تغییر محسوسی خواهد داشت و تا ۲۰ سال آینده سیر صعودی تعداد سالمندان کشور را شاهد خواهیم بود و این موضوع ایجاب می کند باید از اکنون برای آینده برنامه ریزی کرد.

به گفته نصیری، تهران پایلوت شهرهای دیگر کشور است و تجربه موفق این طرح می تواند برای سایر استانها الگوساز باشد.

وی، آمادگی اداره کل سلامت شهرداری تهران را برای همکاری و همیاری و همفکری با صندوق بازنشستگی کشوری را اعلام کرد تا اتفاقات خوبی برای سالمندان رقم زده شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال ۹۹ موضوعات تفاهم نامه را پیش ببریم و برای سال آینده تفاهم نامه کلی که تمام بخش های شهرداری در آن لحاظ شده باشد را منعقد کنیم.

در ادامه، محمود مرتضایی فرد مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری نیز، با اشاره به آماده سازی تفاهم نامه مشترک با اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: بر این باوریم که وظیفه صندوق فقط پرداخت حقوق به بازنشستگان نیست بلکه در قبال کمک به رفع سایز نیازهای این قشر نیز می تواند نقش حمایتگری ایفا کند.

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی در مقابل ذی نفعان خود مسئولیت اجتماعی دارد، افزود: دوران بازنشستگی برای همه افراد است و اقدامات کنونی به نوعی سرمایه گذاری برای بازنشستگان آینده محسوب می شود.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری خاطرنشان ساخت: جامعه بازنشستگی در کشور ما پس از اتمام دوره کارمندی و تغییر هویت کاری معمولاً با بحران هایی نیز همراه می شود. از سوی دیگر سن سالمندی همراه با بیماری های احتمالی ناشی از سن نیز خواهد بود که توجه به سلامت از فاکتورهای مهم این دوران به شمار می رود.

وی تاکید کرد: تلاش کنیم با تقویت کانون های محلی و تعریف نقش بازنشستگان در آن هم ارتقاء انگیزه و امید به زندگی این اقشار و هم به سلامت جسمی و معنوی جامعه کمک کرده ایم.

مرتضایی فرد، تفاوت شهرداری تهران با سایر سازمانها در فعال بودن و چابکی در پیشبرد امور دانست و افزود: به همراه این تفاهم نامه شیوه نامه اجرایی هم تهیه شده که با تکمیل آن از سوی شهرداری تهران می تواند این طرح را به سرعت وارد فاز اجرایی کند.

همچنین دیگر حاضرین این نشست، بر ضرورت اجرای برنامه های مشترک برای سالمندان در زمینه پیشگیری و کمک به قطع زنجیره انتقال کرونا و بهره گیری از ظرفیت کانون بازنشستگان در حوزه تصمیم گیری ها به عنوان یکی از بهترین کانون های مشارکت پذیر و مشارکت کننده، تاکید کردند.

بسترسازی و ایجاد زیرساخت‌های لازم در راستای فراهم نمودن امکان دستیابی به سالمندی فعال، افزایش و بهبود کیفیت خدمات و برنامه‌های اجتماعی- فرهنگی ویژه سالمندان، بررسی و شناسایی نیازهای سالمندان شهر تهران به ویژه بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری، طراحی و اجرای طرح‌های مشترک در راستای پاسخگویی به نیازهای شناسایی شده، ترویج فرهنگ کار داوطلبانه در بین سالمندان، ارتقاء سطح نشاط اجتماعی و کاهش انزوای اجتماعی در میان سالمندان و ارتقاء مهارت‌های فردی و اجتماعی متناسب با نیازهای سالمندان از جمله اهداف این طرح همکاری مشترک به شمار می رود.

منبع: ایسنا
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.