فرماندار رشت:

گیلان/ آموزش سالمندان در زمینه پیشگیری از کرونا توجه ویژه شود

فرماندار رشت با اشاره به پیش بینی وقوع پیک دوم بیماری کرونا، اظهار داشت: باید مباحث آموزش در خصوص روش های ایجاد ایمنی در سالمندان با لحاظ کردن کلیه نیازهای اقتصادی و اجتماعی آنان، به صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد.

فرماندار رشت با اشاره به پیش بینی وقوع پیک دوم بیماری کرونا، اظهار داشت: باید مباحث آموزش در خصوص روش های ایجاد ایمنی در سالمندان با لحاظ کردن کلیه نیازهای اقتصادی و اجتماعی آنان، به صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد.

فریبرز سعیدی کیا در جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان رشت، با اشاره به اینکه سن مشخصی برای تعریف یک شخص به عنوان یک سالمند وجود ندارد، اظهار داشت: گاهی شخص از لحاظ فیزیولوژیکی و عوامل ژنتیکی می‌تواند در سنین پایین تر یا بالاتر از عرف رایج، سالمند لقب بگیرد و این امر در نقاط مختلف دنیا متفاوت است.

معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری شهرستان رشت، در ادامه افزود: انتظار سالمندان حفظ کرامت و احترام آنها در سطح خانواده و جامعه و دریافت خدماتی در خور از سوی مسئولان است.

وی با بیان اینکه بحث تامین اوقات فراغت، یکی از مشکلاتی است که در رابطه با سالمندان عزیز کشورمان وجود دارد، تصریح کرد: تامین سلامت افراد سالخورده، یکی از بزرگترین دغدغه مسئولین است و به خصوص در ایام شیوع کرونا این دغدغه بسیار افزایش یافت.

سعیدی کیا بر آسیب های روحی ناشی از شیوع این ویروس در سالمندان تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه در رسانه ها و فضای مجازی اخباری از تاثیر مخرب بیماری کوید ۱۹ در افراد سالمند بیش از سایر قشرهای اجتماع، منتشر می شود، بر این نگرانی ها بیشتر دامن زده می شود. 

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار شهرسان رشت، در ادامه افزود: نظر به پیش بینی وقوع پیک دوم این بیماری، باید مباحث پژوهشی در خصوص روش‌هایی برای ایجاد ایمنی در سالمندان با لحاظ کردن کلیه نیازهای اقتصادی و اجتماعی آنان صورت پذیرد.

وی نظارت و سرکشی از مجموعه های نگهداری از سالمندان را از سوی کارشناسان بهداشتی و سایر ادارات ذیربط، ضروری خواند و اظهار داشت: در خصوص شیوع آنفلوانزای فصلی نیز، مرکز بهداشت از هم اکنون تمهیدات مورد نیاز را جهت تامین تعداد واکسن مورد نیاز افراد سالمند مستقر در مراکز بهزیستی و دیگر مجموعه های خصوصی بیندیشند.

سعیدی کیا با اشاره به میزان اعتبارات اندک اداره بهزیستی در مبحث حمایت از افراد سالخورده، خاطرنشان کرد: باید در خصوص این مهم، از فعالیت سمن ها، مجموعه فعالین اجتماعی و گروه های معنوی فعال کمک بگیریم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان رشت، استان گیلان را حسب آمارهای موجود، پیرترین استان کشور خواند و افزود: این امر رسالت و ارادت ما را نسبت به سالمندان و تامین نیازمندی های ایشان به گونه ای شایسته، افزایش می دهد.

منبع: ایسنا