معاون توان بخشی بهزیستی قزوین:

قزوین / سالمندان شرایط کرونایی را جدی بگیرند

معاون توان بخشی بهزیستی قزوین گفت: افراد و خانواده‌ها نباید شرایط را عادی جلوه دهند چراکه همچنان شیوع و ابتلای بیماری جامعه را تهدید می‌کند و این مسئله را جدی بگیرند.

راحله جاتن درباره خدمات به سالمندان در دوران کرونا اظهار کرد: سه مرکز روزانه سالمندان در قزوین داریم که به علت شیوع بیماری کرونا تعطیل شد اما خدمت ما به سالمندان به صورت مجازی صورت می‌گیرد، که هم به صورت تلفنی است و هم اینکه یکسری فایل‌های آموزشی در روز تولید می‌شود که در گروه‌های فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود.

وی افزود: در واقع هر مرکزی گروه‌های خاص خودش را دارد که روانشناس، فیزیوتراپیست، کاردرمان‌گر، مربی هنری و سوادآموزی نیز آموزش‌ها را در طول روز در گروه قرار می‌دهند و سالمندان می‌توانند استفاده کنند و در کنار آن بازخورد و رفع اشکال آموزش‌ها هم وجود دارد.

معاون توان بخشی بهزیستی قزوین گفت: ۱۶۳ نفر از سالمندان در مراکز روزانه حضور دارند، برای گروه‌های دیگر سالمندان هم آموزش‌های مجازی داریم که در دوران کرونا برای حفظ سلامت خود، چه موضوعاتی را رعایت کنند.

جاتن ابراز کرد: تقریبا از یک ماه گذشته مراکز روزانه ما بازگشایی شدند اما به صورت محدود فعالیت می‌کنند، به طوری که فقط با ۲۰ درصد از ظرفیت کار می‌کنند و طبق برنامه هر روز تعداد مشخصی از سالمندان برای دریافت خدمات حضور پیدا می‌کنند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهترین راهکار برای حفظ سلامتی سالمندان است

این مقام مسئول ادامه داد: در مراکز روزانه خدمات توانبخشی و پزشکی به سالمندان ارائه می‌شود که شامل تنظیم قند خون و فشار خون، کاردرمانی، فیزیوتراپی، خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی، سوادآموزی و هنرآموزی است.

وی ابراز کرد: مراکز روزانه سالمندان توسط بخش خصوصی اما تحت نظارت بهزیستی مدیریت می‌شود که به آن‌ها یارانه پرداخت می‌کنیم، میزان پرداختی هزینه از سوی سالمندان هم بسیار محدود است و فقط با هدف ایجاد حس تعهد و مسئولیت نسبت به برنامه‌ها اخذ می‌شود، به طوری که ۱۸۰ هزار تومان در دستورالعمل است اما خیلی از مراکز ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان به صورت ماهانه از سالمندان دریافت می‌کنند.

معاون توان بخشی بهزیستی قزوین عنوان کرد: خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی بهزیستی فعال است که اگر سالمندی احتیاج داشته باشد نیز می‌تواند تمام بگیرد و از مشاوره روانشناسان سازمان استفاده کند.

جاتن تصریح کرد: بهترین راهکار برای حفظ سلامت سالمندانی که در منازل حضور دارند، بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط خود سالمندان و اطرافیان است، لذا افراد و خانواده‌ها نباید شرایط را عادی جلوه دهند چراکه همچنان شیوع و ابتلای بیماری جامعه را تهدید می‌کند و این مسئله را جدی بگیرند.

این مقام مسئول اضافه کرد: توصیه می‌کنیم که خانواده‌ها تا جایی که امکان دارد، ارتباط از راه دور با سالمندانشان داشته باشند تا شرایط به حالت عادی بازگردد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون ۳۰۰ نفر سالمند را مقیم در مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان بهزیستی قزوین داریم که سه مرکز برای آقایان و پنج مرکز برای بانوان است.

معاون توان بخشی بهزیستی قزوین گفت: افراد و خانواده‌ها نباید شرایط را عادی جلوه دهند چراکه همچنان شیوع و ابتلای بیماری جامعه را تهدید می‌کند و این مسئله را جدی بگیرند.

 

منبع: بهزیستی قزوین
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.