حسام‌الدین علامه

تدوین و ابلاغ سند ملی سالمندی؛ به زودی

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از نهایی شدن نسخه ویرایش شده سند ملی سالمندی پس از تایید سازمان برنامه و بودجه، خبر داد.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از نهایی شدن نسخه ویرایش شده سند ملی سالمندی پس از تایید سازمان برنامه و بودجه، خبر داد.

دکتر حسام ‌الدین علامه، رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور درخصوص سند ملی سالمندی گفت: سند ملی سالمندی که در سال ۱۳۹۸ تهیه شده، یک ویرایش آماری در برخی از بخش ها لازم داشت، چراکه بحث آماری آن، کاری تحقیقی بود؛ به همین منظور، این سند برای سازمان برنامه و بودجه ارسال شد که منتظر تایید آن هستیم تا همراه با پیوست آن، که شامل راهکارها و سیاست‌ های اجرایی سند ملی است، به دستگاه‌ ها ابلاغ شود. اما در این بازه زمانی، در حال تهیه دستورالعمل نگاشت نهادی حوزه سالمندی دستگاه‌ های عضو شورای ملی سالمندی هستیم، به این معنا که نقشه جامع مدیریت موضوع سالمندی در هر دستگاه، چه در بحث ساختاری و چه در حوزه برنامه‌ ریزی و چه در حوزه فرآیندها و پروتکل‌ های اجرایی و مسائل همکاری ‌های بین ‌بخشی و چه در حوزه پایش و نظارت و بودجه و منابع انسانی و فیزیکی تهیه شود.

وی افزود: سرفصل ‌ها در این نگاشت نهادی انجام شده و ما آماده ایم به محض اینکه سازمان برنامه و بودجه سند تاییدیه ابلاغ را ارائه کرده و بودجه عملیاتی کردن سند را تخصیص دهد، این برنامه را اجرایی کرده و پیش ببریم.

دکتر علامه با بیان اینکه تمام تمرکز و توجه ما بر این نکته است که نگاشت نهادی و تدوین این برنامه‌ ریزی عملیاتی مبتنی بر سند ملی در فضای تحت وب و به صورت برخط انجام شود تا ماندگار شده و قابلیت مقایسه و جستجو هم داشته باشد، درخصوص سالمندآزاری، ادامه داد: سالمند‌آزاری در حقیقت مجموعه ‌ای از اجزایی است که حقوق یک سالمند را به نوعی زیر پا گذاشته و پایمال می ‌کند و باعث صدمه و کاهش کارآمدی و انزوا و احساس رنج و معضل در فرد سالمند می‌ شود.

سالمندان آسیب پذیرتر از سایر گروه های سنی هستند

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور افزود: به‌ هر حال، ارتباطات اجتماعی افراد مسن با ورود به مرحله سالمندی، کوچک‌ تر، دوستانشان محدودتر و دسترسی شان به اطلاعات کمتر شده و قدرت انطباق آنها با مسائل و توان اقتصادی ‌شان نیز کاهش پیدا می‌ کند و همین موضوع باعث می ‌شود که سالمندان آسیب ‌پذیرتر شوند. از طرف دیگر، به غیر از سالمند‌آزاری، که بخشی از آن در فضاهای تبلیغی و فرهنگی، که برای سالمندان تهیه می‌ شود یا موارد حقوقی و بیرون از سطح خانواده، عمده موارد سالمند‌آزاری در افراد نزدیک به سالمندان صورت می‌ گیرد. این افراد می ‌توانند اعضای خانواده و یا مراقبین سالمند باشند و یا افرادی که به نوعی ارتباط نزدیک با سالمند دارند.

دکتر علامه ادامه داد: چنانچه بخواهیم در مقوله سالمندآزاری مداخله ‌ای مؤثر و صحیح انجام دهیم، در کنار حساس ‌سازی سالمند و جامعه و اطلاع‌ رسانی به سالمند برای اینکه اطلاع یابد که موارد سالمند‌آزاری چیست و در مواقع سالمند‌آزاری چه اقدامی و مشاوره ‌ای باید انجام شود، باید آموزش‌ های لازم را به مراقبین سالمند و به اعضای خانواده ‌ای که از سالمند نگهداری می‌ کنند، ارائه دهیم؛ در غیر این ‌صورت، با این حساس ‌سازی، باعث افزایش تنش بین سالمند و اعضای خانواده‌ اش و یا در حقیقت مراقبین سالمند می ‌شویم.

وی افزود: باید توجه کنیم که باید به این موضوع، نگاهی معتدل و همه‌ جانبه داشته باشیم و در این راستا نیز باید مهارت‌ های ارتباطی سالمند را ارتقا دهیم تا بتواند در مقابله با مقوله سالمند‌آزاری، مدیریت صحیحی داشته باشد. برای مثال، در مبحث های حقوقی و مالی سالمندان فرآیندهایی را تعریف کنیم که به‌ عنوان نمونه، مشاوره حقوقی برای کلیه تعاملات مالی سالمندان اجباری شود، تا کسی نتواند سالمند را فریب داده و موجب آزار مالی او شود؛ یا در مورد استفاده از درآمد ماهیانه سالمندان اگر جایی به وکالت قانونی نیاز است، وکیل قانونی خانواده بر این موضوع نظارت کند و اگر موارد اختلافی وجود دارد، شورای حل اختلاف ورود پیدا کند. با این نگاه، قطعاً باید تصویب لوایح حقوقی، ورود سمن‌ ها و فعال شدن آنها و دیده شدن مراکز مشاوره‌ ای در بحث سالمند‌آزاری عملیاتی شود.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور