معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت

زنجان / ۷ درصد جمعیت استان زنجان سالمند هستند

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در حال حاضر 7 درصد جمعیت استان زنجان در سنین سالمندی هستند

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در حال حاضر ۷ درصد جمعیت استان زنجان در سنین سالمندی هستند

ایرج امینی اظهار داشت: بر اساس سرشماری سال ۹۵، جمعیت استان زنجان یک میلیون و ۵۷ هزار و ۴۶۱ نفر سرشماری شده است.

وی با بیان اینکه برای سال‌های بعد از سرشماری منبع برآورد جمعیت با روش‌های مختلف است، افزود: برای سال‌های نزدیک از روش نمایی و برای سال‌های دور از روش‌های ترکیبی استفاده می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس برآوردهای روش نمایی در سال جاری جمعیت استان زنجان یک میلیون و ۱۰۷ هزار نفر است که ۷۶۰ هزار نفر در نقاط شهری و ۳۵۰ هزار نفر در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: در حال حاضر استان در وضعیتی مشابه وضعیت کشور قرار دارد که ۷۰ درصد جمعیت آن در سن کار و ۷ درصد در سن سالمندی قرار دارند.

امینی بیان داشت: بر اساس برآورد جمعیت شناسان تا سال ۱۴۳۰، جمعیت سالمندی کشور به ۱۹ تا ۲۰ درصد تقریبا سه برابر می‌رسد که در حال حاضر این افراد در سن میانسالی قرار دارند.

وی رشد جمعیتی استان زنجان را بر مبنای سرشماری سال‌های ۹۰ تا ۹۵، تقریبا ۸۱ صدم درصد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر رشد سالانه جمعیت در استان زنجان ۹۲ صدم درصد است که این میزان در کشور ۱٫۲۴  درصد است.

این مسئول خاطرنشان کرد: نرخ باروری استان زنجان از میانگین کشور بهتر است اما به دلیل مهاجر فرست بودن استان رشد سالانه جمعیت نسبت به میانگین کشوری کاهش داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان تصریح کرد: این آمار مربوط به ۱۰ سال گذشته است و احتمال می‌رود در ۴ سال گذشته وضعیت بهتر شده باشد.//ن

منبع: خبرگزاری صداوسیما
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.