دکتر وحید قبادی دانا

اقدامات پیشگیرانه سازمان بهزیستی در کنترل بیماری کرونا در مراکز نگهداری سالمندان

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت:با اشاره به تعداد مراکز شبانه روزی نگهداری تحت پوشش سازمان گفت: با توجه به اعتقادات دینی مردم کشور، امروز اکثر سالمندان ما در منازل و خانواده ها نگهداری می شوند

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت:با اشاره به تعداد مراکز شبانه روزی نگهداری تحت پوشش سازمان گفت: با توجه به اعتقادات دینی مردم کشور، امروز اکثر سالمندان ما در منازل و خانواده ها نگهداری می شوند تا منزلت آنها حفظ شود. اما عزیرانی هم هستند که به دلیل شرایط جسمی و مشکلاتی که در خانوادهها وجود دارد در مراکز نگهداری از آنها مراقبت می شود.

دکتر وحید قبادی دانا گفت :با اشاره به تعداد مراکز شبانه روزی نگهداری تحت پوشش سازمان گفت : با توجه به اعتقادات دینی مردم کشور، امروز اکثر سالمندان ما در منازل و خانواده ها نگهداری می شوند تا منزلت آنها حفظ شود. اما عزیرانی هم هستند که به دلیل شرایط جسمی و مشکلاتی که در خانوادهها وجود دارد در مراکز نگهداری از آنها مراقبت می شود.

وی افزود: بخشی از این افراد سالمندان و بخشی فرزندان ما هستند که ممکن است سرپرست موثر نداشته باشند بخشی هم افراد دارای معلولیت و یا بیماران روانی مزمن هستند.
علاوه برآنها افراد دارای اعتیاد نیز در مراکز نگهداری شبانه روزی و اقامتی ترک اعتیاد حضور داشتند که در مجموع ۸۰ هزار نفر از این عزیزان در دو هزارو ۵۳۱ مرکز شبانه روزی نگهداری می شوند.
وی در خصوص اقدامات این سازمان در دوران شیوع بیماری کرونا در مراکز نگهداری سالمندان، افراد دارای معلولیت و مراکز اجتماعی و پیشگیری تحت پوشش بیان داشت : خوشبختانه پرسنل زحمت کش سازمان در این خصوص زود جنبیدند یعنی صدور اولین بخشنامه سازمان برای قرنطینه و حفظ شرایط مناسب مراکز برای گروههای آسیب پذیر یا افرادی که در معرض خطر بیشتری بودند همزمان شد با شرایطی که در چین بوجود آمد.
قرنطینه زود هنگام مراکز نگهداری
قبادی دانا در ادامه گفت: اقدامات و تمهیدات و دستورالعمل سازمان در ۲۷ بهمن سال گذشته تدوین و برآن تاکید شد ودر سوم اسفند ماه سال گذشته نیز یعنی یک روز بعد از انتخابات به مرحله اجرا درآمد.
رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه همزمان با دستورالعمل، مبالغی با سرانه برای هر نفر ۳۰ هزار تومان روی کارت تمام مراکز نگهداری شبانه روزی ما شارژ شد افزود: این امر ما را در قرنطینه کردن زود هنگام مراکزکمک کرد و موجب شد تا مراکز دستورالعمل ها را به نحو شایسته اجرا کرده و از ملاقات ها جلوگیری کنند حتی پرسنل بصورت تمام وقت حضور داشتند و ازورود پرسنل داوطلب جلوگیری بعمل امد و در نتیجه با استفاده از شرایط بهداشتی و علمی توانستند در کنترل بیماری موفق شوند.
به گفته وی، تقریباً ۷۰ دستورالعمل و بخشنامه مجزا برای هر کدام از مراکز در این مدت ارسال شد. وی در ادامه خاطر نشان ساخت: یکی از مسائل مهم مورد بحث ما برای قطع زنجیره ابتلا به بیماری کرونا، مهدهای کودک بود.
در این راستا فعالیت ۱۵ هزار مهدکودک تحت پوشش و بیش از هزار و ۶۰۰ مرکز توانبخشی روزانه تعطیل شد و مراکز شبانه روزی نیز با قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی به فعالیت خود ادامه دادند چرا که معتقدیم درموضوع اپیدمی ها، درمان بحث دوم است وبحث پیشگیری و سرعت عمل اولویت دارد
رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص اینکه تست کرونای چه تعداد از افراد نگهداری شده در مراکز تحت پوشش مثبت و چه تعداد فوت شدند گفت: با تمهیداتی که انجام شد و با کمک همه خیرین که تصدی گری ۹۳ درصد فعالیت‌های سازمان را برعهده دارند و با کمک بیش از ۲۰ هزار مادر یار، پدر یار، کودک یار، مددکار و پرستار و بهیار دراین سه ماه،
تقریباً از ۲ هزار و ۵۳۱ مرکز ما تا امروز ۵۹ مرکز متاسفانه علیرغم همه تمهیدات اتخاذ شده به ویروس کرونا آلوده شدند که تقریبا دو درصد کل مراکز را شامل می شود.
۱۹۲ نفر از ۷۸۸ نفر مبتلا به کرونا بهبود یافتند
قبادی دانا افزود: از بین ۸۰ هزار نفراز افرادی که در مراکز نگهداری می‌شوند تست کرونای تعداد ۷۸۸ نفر مثبت شد که در واقع نرخ یک درصدی است.
وی ادامه داد:از این تعداد ۱۹۲ نفر بهبود یافتند و متاسفانه ۹۸ نفردر کل کشور در این سه ماه به دلیل کرونا فوت شدند یعنی یک دهم درصد کل کسانی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شدند. اگر بخواهیم این آمار فوتی را مقایسه کنیم با کل آمار فوتی کشور ناشی از کرونا که تا دیروز ۶ هزار و ۷۳۳ فوت شدند،
باید گفت که تعداد فوتی ما یک و چهار دهم درصد کل فوتی های کشور با توجه به پر خطر بودن آنها بوده البته ۵۳ درصد این ۹۸ نفر سن بالای ۸۰ سال داشتند.
وی بیان داشت : حتی برای دقیق بودن آمار، کل آمار فوتی را از ثبت احوال کشور استعلام کردیم و اسفند ۹۸ را با اسفند ۹۷ فارغ از بحران کرونا مقایسه کردیم که میانگین فوتی های ما ۷ دهم درصد بود. همچنین فروردین ۹۹ هم را با فروردین ۹۸ مقایسه کردیم که در فروردین ۹۹، میانگین فوتی های ۷۳ صدم درصد بود در حالیکه در فرودین ۹۸ ۷۵صدم درصد بوده است.
منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.