توصیه های متخصصین طب سالمندان

کرونا ویروس و ملاحظات در سالمندان

کورونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان شوند.

کورونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان شوند. چندین کرونا ویروس در انسان شناخته شده است که باعث عفونتهای تنفسی می شوند از سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS).

توصیه های متخصصین طب سالمندان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران

که اخیراً کشف شده باعث بیماری کورو ویروس COVID-19 می شود.

شایع ترین علائم COVID-19 تب ، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است درد ، احتقان بینی ، آبریزش بینی ، گلودرد یا اسهال داشته باشند.  علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده می شوند اما علائمی ایجاد نمی کنند و احساس ناخوشی نمی کنند. 

آنچه که مهم است در سالمندان بدانیم آن است که ممکن است تظاهر بیماری در این افراد فقط به صورت ضعف، خستگی و احساس ناخوشی باشد. بنابراین باید در این افراد احتیاط لازم را انجام دهیم.

 افراد مسن و افراد دارای بیماری مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. بیشتر افراد (حدود ۸۰٪) بدون نیاز به درمان خاص ، از این بیماری بهبود می یابند.  حدود ۲٪ از مبتلایان به این بیماری فوت شده اند. از هر ۶ نفری که مبتلا به COVID-19 می شوند ۱ نفر به طور جدی بیمار می شود و در تنفس دچار مشکل می شوند. با افزایش سن، احتمال عوارض بیشتر است. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشکل در تنفس باید به پزشک مراجعه کنند.

افراد می توانند COVID-19 را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک بینی یا دهان شخص از فردی به فردی دیگر،  در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-19 گسترش یابد. این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود می آید. سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح ، COVID-19 را گرفته و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس می کنند. افراد همچنین می توانند COVID-19 را در صورت تنفس قطرات از فرد مبتلا به COVID-19 که سرفه می کند، بگیرند. به همین دلیل مهم است که ۲ متر از فردی که مبتلا است فاصله بگیرید.

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق قطرات تنفسی است که توسط کسی که سرفه می کند، خارج می شود. خطر ابتلا به COVID-19 از طرف افراد بدون علامت بسیار پایین است. با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. بنابراین گرفتن COVID-19 از شخصی که مثلاً فقط سرفه خفیف داشته و احساس بیماری نمی کند، ممکن است. 

به نظر می رسد خطر ابتلا به COVID-19 از مدفوع فرد آلوده کم است. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد. انتشار از این مسیر شایع  نیست، اما دلیل دیگری برای تمیز کردن مرتب دستها بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از غذا است.

بنابراین حتما افراد سالمند از رفتن به محیط های شلوغ، امتناع کنند و در صورت اجبار فاصله دو متری را از دیگران رعایت کنند. با توجه به ضعیف بودن سیستم ایمنی در سالمندان، هم خود فرد و هم اطرافیان این افراد باید بهداشت دست ها و سایر توصیه ها را جدی بگیرند.

اقدامات حفاظتی شامل موارد ذیل است:

  • مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشوئید.

شستن دستان با آب و صابون یا استفاده از الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دستان شما باشد.

  • حداقل ۲ متر فاصله بین خود و هر کس که سرفه می کند یا عطسه می کند را حفظ کنید. از دست دادن و رو بوسی پرهیز کنید.

هنگامی که کسی سرفه یا عطسه می کند ، قطرات مایع کوچکی را از بینی یا دهان خود بیرون می راند که ممکن است حاوی ویروس باشد. اگر خیلی نزدیک هستید، در صورت سرفه کردن فرد مبتلا، می توانید قطرات حاوی ویروس COVID-19 را تنفس کنید.

  • از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کند و می تواند به ویروس آلوده شود. پس از آلوده شدن، دستها می توانند ویروس را به چشم ، بینی یا دهان منتقل کنند. از آنجا ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما را بیمار کند.

  • اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان ، بهداشت تنفسی خوبی را دنبال می کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی شما با دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله دستمال مورد استفاده را دور بریزید.
  • اگر احساس ناخوشی کردید در خانه بمانید. از ملاقات سالمند و سایر افراد مبتلا به سایر بیماری ها بپرهیزید. اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، پزشک خود را ملاقات کنید.
  • از آخرین تحولات مربوط به COVID-19 آگاه باشید. از توصیه های افراد ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، در مورد نحوه محافظت از خود و دیگران از COVID-19 پیروی کنید.
  • از خوردن مواد غذائی نیم پز بپرهیزید.
  • از وسایل شخصی خودتان استفاده کنید و آن را با دیگران به اشتراک نگذارید.

در جایی که شیوع COVID-19 وجود دارد ، باید خطر عفونت را جدی بگیرید. اگرچه برای اکثر افراد COVID-19 فقط بیماری خفیف ایجاد می کند ، اما می تواند برخی از افراد را بسیار بیمار کند. به ندرت، این بیماری می تواند کشنده باشد. افراد مسن و افراد با مشکلات پزشکی قبلی (مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت) آسیب پذیرتر به نظر می رسند. 

آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری یا درمان COVID-2019 مؤثر هستند؟

آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها موثر نیستند.  آنها فقط روی عفونت های باکتریایی موثر هستند. COVID-19 ویروس است،  بنابراین آنتی بیوتیک روی آن مؤثر نیست. از آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان COVID-19 نباید استفاده شود. 

آیا واکسن ، دارو یا درمان COVID-2019 وجود دارد؟

تا به امروز خیر. هیچ واکسنی و هیچ داروی ضد ویروسی خاص برای جلوگیری و یا درمان COVID-2019 وجود ندارد. با این حال ، مبتلایان برای رفع علائم باید مراقبت کنند. افراد مبتلا به بیماری جدی باید در بیمارستان بستری شوند. بیشتر بیماران به لطف مراقبت حمایتی بهبود می یابند.

مؤثرترین راههای محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 این است که مرتباً دستان خود را تمیز کنید، در صورت سرفه، دهان و بینی  خود را با خم آرنج یا دستمال کاغذی بپوشانید و فاصله حداقل ۲ متر را از افرادی که سرفه یا عطسه می کند رعایت کنید.

آیا برای محافظت از خود باید ماسک استفاده کرد؟

افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه ندارند، نیازی به پوشیدن ماسک ندارند. WHO استفاده از ماسک را برای افرادی که علائم COVID-19 دارند و برای افرادی که دارای علائمی مانند سرفه و تب هستند ، توصیه می کند. استفاده از ماسک برای کارمندان بهداشت و افرادی که از کسی مراقبت می کنند (در خانه یا یک مرکز درمانی) بسیار مهم است.

اقدامات زیر ضد COVID-2019 مؤثر نیستند و می توانند مضر باشند:


سیگار کشیدن

مصرف داروهای گیاهی 

پوشیدن ماسک های متعدد

مصرف آنتی بیوتیک ها

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور