پیش‌کمپ کارآفرینی اجتماعی

سالمندان، گنج های پنهان!

دومین همایش از سلسله همایش‌های پیش‌کمپ کارآفرینی اجتماعی باغچه با عنوان «سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار» 2 دی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

دومین همایش از سلسله همایش‌های پیش‌کمپ کارآفرینی اجتماعی باغچه با عنوان «سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار» ۲ دی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

در این همایش که اجرای آن را وحید حجه‌فروش فعال حوزه فراگیرسازی و هم‌بنیان‌گذار باغچه، برعهده داشت، کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار و ایده و جمعی از دانشجویان و علاقه‌مندان به این حوزه، حضور داشتند.

در ابتدای همایش «سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار»، امیر عسگری، مدیر اجرایی «رفاتک» و مشاور توسعه کسب‌وکارهای نوین در خصوص بازار پیش‌روی سرمایه‌گذاران ایرانی صحبت کرد.
وی با اشاره به افزایش جمعیت سالمندان در کشورمان افزود: «هدف ما پرورندان نهادهای اقتصادی تسهیل‌گر ارزش‌های اجتماعی است! کسب‌وکارهایی که بتوانند با ارائه خدمات به سالمندان، ارزش افزوده ایجاد کنند. این بازار روبه‌رشد بوده و قابل سرمایه‌گذاری است و ضریب ریسک بسیار پایینی خواهد داشت.»

منصور برجیان، مؤلف کتاب «نوابغ و مشاهیر معلول جهان» و مؤسس شرکت توان‌همگام نیز با اشاره به اینکه سالمندی در راه است، گفت: «ما و مسئولین، عادت داریم که غافلگیر شویم، اما می‌دانیم که سالمندی در راه است، باید برایش آماده باشیم تا دیگر بهانه‌ای برای غافلگیری نداشته باشیم! باید تجهیزات و امکانات مناسب را در نظر بگیریم».
وی در ادامه به معرفی وسایل کمکی برای زندگی روزانه سالمندان و افراد دارای معلولیت پرداخت که زندگی را برای آن‌ها آسان‌تر می‌کرد.

دکتر نرگس تهرانی، کاردرمانگر مرکز آموزشی رورباخ کاسل آلمان، که در زمینه بازی درمانی سالمندان فعالیت می‌کند، سومین سخنران این همایش بود. وی بازی را بهترین روش برای درمان و ارتباط گرفتن با بیمار توصیف کرد. روشی که می‌تواند در عین حال، تمرینات فیزیوتراپی را هم در خود بگنجاند.


تهرانی افزود: «وقتی بازی با جذابیت و خلاقیت همراه می‌شود، بیمار با علاقه آن را دنبال کرده و پیگیر آن می‌شود، در واقع با بازی، مهارت‌هایی را که فرد به واسطه سالمندی یا بیماری از دست داده، می‌تواند دوباره به‌دست آورد».

آخرین سخنران این همایش، مهندس غلامحسین خوش‌نظر، محقق و ایده‌پرداز حوزه سلامت غذایی بود. به اعتقاد خوش‌نظر، سالمندی با اضافه‌وزن، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی همراه است و تغذیه عامل بسیار مهمی در پیشگیری از این بیماری‌ها است.
مهندس خوش‌نظر با تأکید بر نوآوری و ایده‌پردازی، افزود: «به عنوان مثال، اکثر پغژوهشگران می‌خواهند از گندم، سبوس استخراج کنند، چرا به دنبال ایده‌ای نیستند تا از کل گندم استفاده کنند؟ به دنبال ایده باشید، من از میوه‌های شیرین مارمالادی تهیه کردم و آن‌را جایگزین شکر کردم! صاحب ایده باشیم!»

همچنین در این همایش، خانم سیگاری به نمایندگی از جامعه سالمندان در خصوص فعالیت‌های موردعلاقه آن‌ها و تمایل‌شان به حضور در جامعه صحبت کرد. به اعتقاد وی بهتر است افراد در جامعه به جای استفاده از کلماتی مانند: سالمند، پیرزن یا پیرمرد از عبارت «باتجربه» استفاده کند! او که متولد ۱۳۲۹ بود، خود را پیر نمی‌دانست و در فعالیت‌های حمایتی مخصوص سالمندان مشارکت دارد.

در انتهای همایش با مشارکت شرکت‌کنندگان و نظرسنجی در خصوص چگونگی ایجاد کسب‌وکار برای سالمندان، ایده‌های برتر شناسایی شده و صاحبان ایده از آن دفاع کردند.

لازم به ذکر است، همایش «سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار» با حمایت شرکت «پرفکت» و توسط «مرکز توسعه فراگیرسازی باغچه» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

منبع: #اقتصاد_برتر،