رییس جهاد دانشگاهی

ضرورت تغییر نگرش به سالمندی و اصلاح سبک زندگی

دکتر بهرامی با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش به سالمندی و اصلاح سبک زندگی، تصریح کرد: در دنیا به سمت تقویت سالمندی فعال حرکت کرده‌اند،

دکتر بهرامی با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش به سالمندی و اصلاح سبک زندگی، تصریح کرد: در دنیا به سمت تقویت سالمندی فعال حرکت کرده‌اند،

دکتر علیرضا بهرامی رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در نشست تخصصی ورزش و سلامت سالمندی با اشاره به راه‌اندازی گروه پژوهشی سلامت سالمندی در این واحد جهاددانشگاهی و برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در رابطه با موضوع سالمندی، اظهار کرد: در گذشته جمعیت بالایی در پی ابتلا به بیماری‌های عفونی همچون طاعون و تیفوس جان خود را از دست می دادند، این در حالیست که امروز مساله تغییر کرده و چالش اصلی نظام سلامت کشور بیماری‌های غیرواگیر و قلبی و عروقی است که باید متناسب با آن برنامه‌ریزی شود.

وی با بیان اینکه امروز بیشترین هزینه سازمان‌های بیمه‌گر به داروهای مرتبط با بیماری‌های قلبی عروقی اختصاص دارد، گفت: این درحالیست که اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.

وی با اشاره به تغییر هرم جمعیتی و جغرافیایی کشور، گفت: در سال ۱۳۵۵ جمعیت کشور از ۷۵ درصد روستایی و ۲۵ درصد شهرنشین تشکیل می‌شد ولی این هرم امروز به ۸۰ درصد شهرنشین و ۲۰ درصد روستایی تغییر کرده که همین مساله تبعاتی همچون کم تحرکی و تغییر شیوه و سبک تغذیه افراد منجر شده است.

دکتر بهرامی با تاکید بر ضرورت اصلاح سبک زندگی در جامعه ایرانی، اظهار کرد: یکی از مهمترین عوامل سرطان و بسیاری دیگر از بیماری‌ها، کم تحرکی و اشکال در سبک زندگی است که عوارض جبران ناپذیر آن در درازمدت محسوس تر خواهد شد. این درحالیست که باید با فرهنگ سازی در حوزه ورزش به سمت اصلاح شرایط حرکت کنیم.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی، با اشاره به مساله سالمندی در کشور و با بیان اینکه جمعیت سالمند کشور در سال ۱۴۲۰ به حدود ۲۶ میلیون نفر افزایش می‌یابد، گفت: همین امروز با جمعیت سالمند فعلی یعنی حدود ۶ میلیون نفر، بسیاری از سازمان‌های متولی برای ارایه خدمت به سالمندان و مدیریت شرایط  با مشکل روبرو هستند، بنابراین اگر از امروز برنامه‌ریزی اصولی نداشته باشیم در سال ۱۴۲۰ با بحران و چالش های زیادی مواجه خواهیم شد.

دکتر بهرامی با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش به سالمندی و اصلاح سبک زندگی، تصریح کرد: در دنیا به سمت تقویت سالمندی فعال حرکت کرده‌اند، کشور ما نیز باید ضمن تقویت سیستم‌های حمایتی و ایجاد زیرساخت و بسترهای مناسب ورزش سالمندی به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای شیوه زندگی سالم، به این سمت و سو حرکت کند.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به فعالیت پژوهشی و خدمات سلامت این واحد جهاددانشگاهی در حوزه سالمندی، بر همکاری‌های مشترک و بین بخشی مراکز آکادمیک با مدیران ورزش و رسانه برای اصلاح سبک زندگی و تقویت فرهنگ ورزش در جامعه تاکید کرد.

در ادامه فرج حسینیان معاون پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که این سومین نشست تخصصی سالمندی است که برگزار می شود، اظهار کرد: در این واحد رویکردی در بحث سالمندی اتخاذ کردیم تا بتوانیم جریان سازی اجتماعی که حوزه سالمندی نیاز دارد را با همکاری سازمان ها، ارگان ها و افراد داشته باشیم.

وی ادامه داد: این سلسله نشست های تخصصی به صورت جدی در حال برگزاری است و در این نشست میهمان وزارت ورزش و جوانان بودیم. نشست چهارم نیز با شهرداری و نشست بعدی با ناجا خواهد بود. 

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که جایگاه سالمندان در جامعه کمی مغفول واقع شده در حالی که باید جدی گرفته شود، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم تا بتوانیم با کمک دوستان این کار را انجام دهیم. 

حسینیان در پایان با تاکید بر این که سالمندی یک رده سنی است که فرد دارای تجربه های زیادی است و جامعه می تواند از آن بهره مند شود اظهار کرد: یکی از مواردی که ما در جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه سالمندان به آن ورود کرده ایم حوزه های فناورانه در موضوع سالمندی هست و در این راستا تعدادی از جوانان نخبه کشور در حوزه هوش مصنوعی و داده کاوی با مجموعه ما در حال همکاری هستند تا علاوه بر خدمات روتین در سالمندی در فناوریهای تکنولوژیک و روز دنیا نیز نقش آفرین باشیم.

 

گفتی است این نشست با حضور دکترعلیرضابهرامی رییس جهادانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، فرج حسینیان معاون پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، دکترعبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش، دکترحسام‌الدین علامه رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، دکتر محسن شتی رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، ژاله فرامرزیان معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت ورزش و جوانان، دکترمحمد رضا فضلی رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و دکترافشین ملایی مدیرکل توسعه ورزش‌های همگانی وزارت ورزش برگزارشد.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور