معاون بهداشتی وزیر بهداشت

خراسان_رضوی /۳۰ درصد جمعیت کشور در سه دهه آینده سالمند خواهند بود

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۳۰ درصد جمعیت کشور در سه دهه آینده از نظر سنی به بالای ۶۰ سال می‌رسند که جزو جمعیت سالمند محسوب خواهند شد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۳۰ درصد جمعیت کشور در سه دهه آینده از نظر سنی به بالای ۶۰ سال می‌رسند که جزو جمعیت سالمند محسوب خواهند شد.

علیرضا رئیسی  در مراسم تجلیل از بهورزان نمونه کشور در مشهد افزود: اگرچه افزایش امید به زندگی از دستاوردهای حوزه سلامت به شمار می‌رود اما در شرایط فعلی افزایش رو به رشد جمعیت سالمندی به عنوان هشداری در این عرصه مطرح است.

وی اظهار داشت: مراقبت از سالمندان پیچیدگی‌ها و ملاحظات خاص خود را دارد و باید نظام مراقبت از سالمندان در کشور نهادینه شود.
معاون وزیر بهداشت و درمان  گفت: نقش بهورزان در تامین سلامت گروه‌های مختلف سنی در جامعه از جمله سالمندان بر کسی پوشیده نیست.
دکتر رئیسی افزود: در حال حاضر الگوی بیماری‌ها در کشور تغییر پیدا کرده و از بیماری‌های واگیردار به سوی بیماری‌های غیر واگیر حرکت کرده است که چاره‌اندیشی در این زمینه را می‌طلبد.
وی با اشاره به آغاز طرح پوشش همگانی سلامت در کشور اظهار داشت: این طرح به زبان ساده به این معنی است که همه افراد جامعه بدون داشتن مخاطرات مالی از خدمات سلامت برخوردار شوند.
وی سه محور اساسی این طرح را شامل توسعه‌ پوشش همه گیر، افزایش کیفیت و طیف خدمات و کاهش پرداخت از جیب مردم عنوان کرد.
معاون وزیر بهداشت گفت: کشور ایران پیش از اینکه سازمان بهداشت جهانی طرح پوشش همگانی سلامت را جزو برنامه‌های خود اعلام کند، پوشش خدماتی نظام سلامت را به ۹۸ درصد ارتقا داده و اکنون فقط از نظر کیفیت و گستره‌ خدمات و کاهش پرداخت توسط مردم باید برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی نبود منابع پایدار، عدم حمایت بیمه‌ها از خدمات سلامت، افزایش هزینه‌های درمان، چگونگی و نحوه‌ خدمات رسانی به مناطق حاشیه ای و عشایر را از موانع پیش پای طرح پوشش همگانی سلامت عنوان کرد.

وی با اشاره به آغاز طرح هر خانه یک پایگاه سلامت افزود: این طرح که نقش مهمی در همگانی شدن پوشش سلامت دارد و توسط رابطان بهداشت در خانه‌های بهداشت روستایی انجام می‌شود از اول آذر ماه امسال به صورت آزمایشی در سه استان کشور اجرا می‌شود و در سال آینده در تمام استان‌ها اجرا خواهد شد.

منبع: مهر
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.