دبیر شورای ملی سالمندان کشور

پدیده سالمندی موضوع جدی کشور است

دکتر قبادی دانا؛ با اشاره به فراگیر بودن موضوع سالمندی بیان نمود: روند روبه رشد جمعیت سالمندان در کشور و جدی بودن پدیده سالمندی طبق برآوردهای آماری، در دو دهه آینده، موجبات تداوم حضور فعال و مؤثر و تقویت شأن و پایگاه اجتماعی این عزیزان را در خانواده و جامعه فراهم نمائیم.

دکتر قبادی دانا؛ با اشاره به فراگیر بودن موضوع سالمندی بیان نمود: روند روبه رشد جمعیت سالمندان در کشور و جدی بودن پدیده سالمندی طبق برآوردهای آماری، در دو دهه آینده از یک سو و تاکید آموزه‌های دینی و اسلامی در جهت حفظ منزلت، شأن و کرامت سالخوردگان در خانواده و جامعه از سوی دیگر ما را مؤظف می‌نماید تا از طریق تدوین سیاست‏‌ها و برنامه‌های کارآمد در جهت تأمین سلامت و رفاه سالمندان کشور، ایجاد رضایت‌مندی و نگرش مثبت و نشاط و امید در سالمندان، موجبات تداوم حضور فعال و مؤثر و تقویت شأن و پایگاه اجتماعی این عزیزان را در خانواده و جامعه فراهم نمائیم.

دبیر شورای ملی سالمندان کشور افزود: باید در برخی از حوزه ها مانند” آماده سازی و زیرسازی زندگی سالمندان، حوزه مناسب سازی و دسترس پذیری آسان برای سالمندان، افزایش مشارکت اجتماعی سالمندان و مشارکت مؤثر آنان در واحدهای جامعه همچون خانواده و تربیت فرزندان، همچنین تکریم و حفظ شأن و منزلت اجتماعی سالمندان و بزرگان” ـ که در دنیا بر آن بسیار تأکید می گردد ـ فعالیت خود را افزایش دهیم.

وی افزود: در آموزه های دینی ما بر حفظ شأن و منزلت بزرگان به صورت متعدد تأکید گردیده است لذا می بایست در حفظ مقام و منزلت پدر و مادران عزیز کشور به عنوان با تجربگان و فرهیختگان کوشا باشیم.

در نظر داریم سیاستگذاری و برنامه ریزی های ما در حوزه سالمندی به سمتی باشد که فرد سالمند در درون خانواده و در بستر جامعه یک زندگی مستقل داشته باشد.

با توجه به اینکه در حال حاضر نرخ رشد سالمندی ۳ برابر نرخ رشد جمعیت فعلی کشور است و تا سی سال آینده بیش از ۲۶ درصد از جمعیت کشور جزو سالمندان هستند؛ لذا نیاز به ایجاد شرایط مناسب می باشد.

وی ادامه داد در نگاه عام می بایست نگاهی استراتژیک و خاصی داشته باشیم و از تجربیات کشورهایی مانند ژاپن که هرم سنی آن بالاتر است یا کشور اسکاندیناوی که میانگین سنی آنها بالاتر است بهره ببریم.

می توان نقش سالمند در بستر خانواده را تعریف کرد زیرا بسیار مهم و حساس تلقی می شود؛ در اینصورت مسأله سالمندی به جای تهدید به یک فرصت برای کشور تبدیل شود.

در حال حاضر کشور نیاز به یک پایش از وضعیت موجود در حوزه سالمندی دیده می شود و نیاز به یک رصد ممتد اطلاعات است تا بر اساس اطلاعات و داده های گردآوری شده بتوانیم برنامه ریزی و سیاستگذاری مثمرثمری در این حوزه داشته باشیم.

دبیرخانه شورای ملی سالمندان در حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی و کمک به تصویرسازی کلان در حوزه سالمندی قرار دارد.

نیاز به یک آسیب شناسی از حرکات و فعالیت های گذشته دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور و حوزه سالمندی داریم. همچنین نیاز به هم افزایی درون سازمان و بیرون سازمان می باشد.

باید از ظرفیت های موجود در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق های بازنشستگی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه ها، تحقیق و پژوهش های انجام شده در حوزه سالمندی، محققین و متخصصین این حوزه، ظرفیت های موجود در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، استفاده کنیم و با تلفیق کلیه منابع موجود در حوزه سالمندی جهت استفاده بهینه و پایدارتر گام برداریم.

در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور تجربیات خوبی موجود است و می توان با هم افزایی و استفاده از پتانسیل های موجود در دبیرخانه و معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور به اهداف خویش دست یابیم.

دبیر شورای ملی سالمندان کشور افزود: انتظار دارم در دبیرخانه شورای ملی سالمندان تمامی توان خویش را در جهت نیل به اهداف ذیل به کار بندید.

۱- برنامه‌ریزی هماهنگ و منطبق با سیاست‏‌های شورای ملی سالمندان کشور در جهت ساماندهی امور سالمندان و پیگیری اجرایی شدن مصوبات آن شورا در جهت تأمین سلامت و رفاه سالمندان کشور

۲- تلاش در راستای ایجاد بسترهای لازم بمنظور جلب توجه سیاست‌گذاران خرد و کلان جامعه با هدف بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان

۳- برنامه‌ریزی در جهت حساس کردن آحاد جامعه و افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به بحث سالمندان و پیش‌بینی نیازهای اساسی ایشان

۴- تدوین برنامه‌های استراتژیک و راهبردی در جهت نهادینه‌سازی روند حمایت از سالمندان کشور

۵- بهره‌گیری از خرد جمعی و دانش صاحبنظران و اساتید مرتبط بمنظور انجام پژوهش و تحقیقات در زمینه سالمندان در جهت رصد و شناسایی بهتر جامعه هدف و نیازهای ایشان و ارائه پروتکل های لازم

۶- تدوین برنامه‌های آموزشی در قالب برگزاری همایش، سمینار، کارگاه آموزشی، تهیه کتاب، بروشور و بسته‌های آموزشی

۷- پیش‌بینی و اتخاذ راهکارهای عملیاتی جهت هماهنگی بین دستگاهی و ایجاد فضای تعامل در کشور بمنظور مداخله‌های هماهنگ و همه‌جانبه و استفاده از ظرفیت‏‌های موجود و تقویت نقش نهادهای مرتبط با هدف ساماندهی امور سالمندان

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور