سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور

خدمت به سالمندان، توفیق الهی و احترام به سالمندان، مایه برکت الهی

دکتر «حسام‌الدین علامه» سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور خدمت به سالمندان را توفیق الهی و احترام به سالمندان را مایه برکت الهی دانست و گفت: امیدواریم در مسیر خدمت پیشکسوتان و دانش‌آموختگان طب، روانشناسی و سلامت سالمندی راهنما و یاریگر ما باشند.

دکتر «حسام‌الدین علامه» سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور خدمت به سالمندان را توفیق الهی و احترام به سالمندان را مایه برکت الهی دانست و گفت: امیدواریم در مسیر خدمت پیشکسوتان و دانش‌آموختگان طب، روانشناسی و سلامت سالمندی راهنما و یاریگر ما باشند.

سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه حوزه سالمندی امری فرارشته‌ای است، افزود: سند نگارش‌شده ارزشمند در حوزه سالمندی، سندی جامع و کامل است این در حالی است که در نگرش دینی به تکریم سالمندان تأکید شده و در فرهنگ شرقی و ایرانی نیز نگاه ویژه‌ای نیز به این موضوع وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مولفه‌های دینی، معنویت است، اذعان کرد: سلامت معنوی خواستگاه غربی دارد اما برای مواجهه با حیرت و ابهام در معنای زندگی در پس مواجهه با بیماری باید براساس مولفه‌های دینی و معناداری آمادگی برای مرگ و رضایت بر تقدیر الهی را جا بیندازیم.

علامه با بیان اینکه بحث سلامت و مراقبت‌های معنوی در ۹۰ درصد دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد، افزود: ادبیات ایرانی مملو از اشعار غنی است که بر تکریم پیران و جان‌دیدگی آنها تأکید کرده است لذا باید از نسخه‌های بومی استفاده و مسیری برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم که از تجربیات آنها استفاده کنند.

سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در ادامه نگاه درمان‌محور به سالمندی را مذمت کرد و گفت: جایگاه ملی شورای سالمندان کشور باید پررنگ‌تر شود و برنامه‌ریزی بودجه‌ای تمامی سازمان‌هایی که در حوزه سالمندی وظیفه‌مند هستند مبتنی بر سند ملی سالمندی باشد بطوری که سازمان برنامه و بودجه کشور با ورود به موضوع به میزان تطابق برنامه‌های سالمندی دستگاه‌های همکار با سند، بودجه را افزایش و یا کاهش دهد.

دکتر علامه از وجود نگاه محدود در حوزه سالمندی به عنوان یک آفت مهم نام برد و بیان کرد می بایست با ایجاد تغییر در نگرش های موجود در این حوزه از ظرفیت های موجود در شورای عالی رفاه سالمندان، دانشگاه ها، سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سالمندی، سازمان بهزیستی کشور و دیگر دستگاه های عضو شورا استفاده نماییم.

وی در پایان مدیریت سامانه داده‌های آماری جمعیت کشور، تشکیل کارگروه تخصصی متناسب با دستگاه‌ها، نگارش برنامه‌های تاکتیکی در حوزه سالمندی، مناسب‌سازی فیزیکی، ایجاد فضای رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی در خصوص محیط دوستدار سالمند، ساده‌سازی المان‌های عمومی، غربالگری هوشمند؛ استانداردسازی مباحث حوزه سالمندی، جلوگیری از اقدامات بیهوده در حوزه درمان، ایجاد زنجیره ارزیابی بیمار در خانه و مطب و بیمارستان ضمن تدوین پروتکل، بهره مندی از استارت آپ های حوزه سالمندی، بهره مندی از حضور روحانیون و هنرمندان کشور و … را از اقدامات پیشرو دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور برشمرد.

         

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور