مدیر کل بهزیستی استان قزوین

قزوین/ ۲۶۲۸ سالمند در قزوین از بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند

۱۰ هزار و ۳۵۰ سالمند زن و مرد در استان سکونت داشته که از این تعداد ۲ هزار و ۶۲۸ نفر از خدمات مستمری ماهانه بهزیستی قزوین بهره‌مند می‌شوند.

۱۰ هزار و ۳۵۰ سالمند زن و مرد در استان سکونت داشته که از این تعداد ۲ هزار و ۶۲۸ نفر از خدمات مستمری ماهانه بهزیستی قزوین بهره‌مند می‌شوند.

  علیرضا وارثی مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به مراکز ویژه نگهداری شبانه روزی و روزانه سالمندان، اضافه کرد: هم اینک هشت مرکز شبانه روزی با ظرفیت ۴۱۰ نفر، چهار مرکز روزانه با ظرفیت ۲۰۰ نفر، یک مرکز ویزیت در منزل با ظرفیت ۵۰ نفر و یک موسسه سالمندان با ظرفیت ۷۰۰ نفر در استان فعالیت دارند.

علیرضا وارثی همچنین با اشاره به فعالیت یک خانه کوچک سالمندان با ظرفیت ۳۰ نفر در استان، گفت: در این خانه‌های کوچک سالمندانی که استقلال جسمی بهتری دارند می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی کرده و فعالیت‌های خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه سیاست سازمان بهزیستی به سمت توسعه چنین مراکزی به نفع استقلال سالمندان است، افزود: این مراکز در راستای شرایط بهتر برای سالمندان و مشارکت آنها در زندگی خود ایجاد شده و امکان تجهیز آنها با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و خیران وجود دارد.

وارثی در خصوص خدمات ارائه شده به سالمندان توسط بهزیستی گفت: برابر قانون جامع حمایت‌های مالی سازمان، کلیه سالمندان دارای معلولیت از تمامی خدماتی که به سایر معلولان ارائه می‌شود همچون کمک هزینه درمان، دفترچه بیمه خدمات درمانی، وسایل کمک توانبخشی، کمک هزینه مناسب سازی و… بهره مند می‌شوند.

وی با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های اولویت دار استان گفت: یکی از این طرح‌ها، توانمندسازی معلولان و سالمندان است که با هدف افزایش کیفیت زندگی معلولان و سالمندان و ارتقای توانایی افراد دارای معلولیت از طریق آموزش مهارت‌های زندگی، ارتقای عملکرد زندگی روزمره، افزایش سطح استقلال فردی و رعایت عدالت و تسهیل دسترسی به منابع و فرصت‌های اجتماعی اجرا می‌شود.

به گفته وارثی این طرح شامل توانمندسازی سالمندان و افراد دارای آسیب نخاعی، شنوایی و بینایی می‌شود.

وی، توانبخشی مبتنی بر جامعه روستایی (CBR) را نیز یکی دیگر از این طرح‌ها عنوان کرد و افزود: توانبخشی مبتنی بر جامعه در مفهوم امروزی بر توانمند شدن افراد در بستر توسعه با تکیه بر امکانات محلی تاکید می‌کند و یک استراتژی برای افزایش کیفیت زندگی افراد کم توان با ارائه خدمات توانمندسازی، تدارک بیشتر فرصت‌های برابر و ارتقا و حمایت آنها در زمینه حقوق شهروندی است.

وارثی با بیان اینکه دسترس پذیری و مناسب سازی محیط زندگی و خودروی افراد دارای معلولیت نیز برای سالمندان انجام می‌شود، گفت: این برنامه از طریق مناسب سازی خدمات و امکانات مورد نیاز افراد دارای معلولیت، شرایط لازم را برای زندگی مستقل و توانمندسازی آنان فراهم می‌کند.

منبع: روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان قزوین