به مناسبت روزجهانی سالمندان

قم / مراسم روزجهانی سالمندان در قم برگزار شد

به مناسبت روزجهانی سالمندان مراسم گرامیداشت این روز به همت موسسه خیریه فرزانگان استان قم و با همکاری بهزیستی و مرکز بهداشت برگزار شد.

به مناسبت روزجهانی سالمندان مراسم گرامیداشت این روز به همت موسسه خیریه فرزانگان استان قم و با همکاری بهزیستی و مرکز بهداشت برگزار شد.

محمد علی مقدمخواه معاون توابخشی بهزیستی استان قم در حاشیه این مراسم  که با حضور مسولین و کارشناسان بهزیستی و مرکز بهداشت و جمع کثیری از سالمندان و بازنشستگان برگزار شد با اشاره به شعار امسال هفته سالمندان که (فرصت‌های برابر برای تمام سنین ) تعیین شده افزود : با توجه به زنگ خطر سالمندی جمعیت کشور در دهه آینده ضروری است از هم اکنون به فکر ایجاد فرصتهای برابر برای تمام گروه ها خصوصا سالمندان باشیم .

معاون توانبخشی بهزیستی استان قم افزود :  تعداد جمعیت سالمند و غیر فعال قم در حال حاضر بیش از ۹۰ هزار نفر است که این تعداد حدود ۸  درصد جمعیت استان را شامل می شود و آمار سالمندان استان تا دو دهه آینده ۱۵درصد و تا سال ۱۴۳۰ هم به  ۳۰ درصد افزایش پیدا خواهد کردو این مهم  نیازمند بسترسازی مناسب، و همچنین آموزش جوانان برای سالم رسیدن به دوره سالمندی و آمادگی جهت تاسیس مراکز ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی و… به  سالمندان است .

مقدمخواه با اشاره به فعالیت ۳ مرکز شبانه روزی نگهداری سالمندان زن و مرد در استان قم با ظرفیت ۲۲۰ نفر و فعالیت یک مرکز روزانه جهت ارائه خدمات توانبخشی ، روانشناسی ، مددکاری ، مشاوره ، کاردرمانی و… با ظرفیت ۲۰ نفر و همچنین فعالیت یک تیم ویزیت در منزل جهت ارائه خدمات درمانی و بالینی به سالمندان با ظرفیت ۵۰ نفر ازارائه خدمات به ۶ هزار نفر از سالمندان معلول تحت پوشش بهزیستی قم خبر داد و افزود رویکرد بهزیستی پرهیز از ایجاد مراکز نگهداری شبانه روزی و گسترش مراکز روزانه ارائه خدمت به سالمندان است.

لازم به ذکر است در این همایش خانم عابدی از کارشناسان مرکز بهداشت به ارائه مباحثی در زمینه بیماریهای تنفسی دوران سالمندی و آنفولانزا پرداخت و آقای سجادی هم مباحثی در خصوص بیماریهای دهان و دندان جهت سالمندان ارائه نمود.

منبع: روابط عمومی بهزیستی استان قم