مدیریت شهری تهران

تهران / مشکلات پله‌برقی‌های مترو برای شهروندان و سالمندان تهرانی

پله برقی یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ایستگاه‌های مترو است. فقدان و خرابی پله برقی در ایستگاه‌های مترو مشکلات فراوانی برای شهروندان تهران به‌و‌یژه سالمندان و بیماران جسمی حرکتی به همراه دارد.

پله برقی یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ایستگاه‌های مترو است. فقدان و خرابی پله برقی در ایستگاه‌های مترو مشکلات فراوانی برای شهروندان تهران به‌و‌یژه سالمندان و بیماران جسمی حرکتی به همراه دارد.

پله برقی یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ایستگاه‌های مترو است. فقدان و خرابی پله برقی در ایستگاه‌های مترو مشکلات فراوانی برای شهروندان تهران به‌و‌یژه سالمندان و بیماران جسمی حرکتی به همراه دارد. این در حالی است که زهرا نژاذ بهرام، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران درباره وضعیت تکمیل زیر ساخت‌ها و خدمات رفاهی ایستگاه‌های تازه تأسیس مترو، مانند آسانسور و پله برقی، می‌گوید: «به عقیده من تمام ایستگاه‌های مترو لازم نیست آسانسور و پله برقی داشته باشند.»

این عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در توجیه این اقدام مدیریت شهری تهران می‌گوید: «بر فرض مثال حقوق شما «آ» ریال است پس مجبور هستید بر اساس همان مقدار هزینه کنید زمانی که مدیریت شهری بودجه «آ» ریالی دارد باید با همان بودجه تلاش کند تا تهران را شهری برای همه کند و نمی‌توانیم بیش از پول خود هزینه کنیم.»

اما شعار «تهران شهری برای همه» به از سوی پیروز حناچی شهردار تهران مطرح شد، شهردار تهران به تازگی در توئیتی نوشت: «استفاده مسئولان ارشد نظام از قطار شهری، مشوق بهره‌گیری کمتر شهروندان از وسایل شخصی و افزایش استفاده آنان از سیستم حمل‌ونقل عمومی در شهر و زمینه‌ساز تحقق شعار ‫تهران شهری برای هم است.»‬

این در حالی است که تاکنون برخی پله برقی‌های مترو تا کنون برای شهروندان تهران حادثه ساز بوده است و در برخی ایستگاه‌های مترو هنوز پله برقی نسب نشده است، حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به تازگی با انتقاد از عدم راه‌اندازی آسانسور و پله برقی در ایستگاه مترو شادمان از شهردار تهران خواسته است که در سه‌شنبه بدون خودرو در این ایستگاه حضور پیدا کند.

در حالی که برخی از شهروندان مترو تهران را هم افراد سالمند و افراد دارای مشکلات جسمی و حرکتی تشکیل می‌دهند و وجود پله برقی و آسانسور در مترو برای این افراد ضروری است، نسب و راه‌اندازی پله برقی و آسانسور اهمیت چندانی برای مدیریت شهری تهران ندارد، فاطمه صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران می‌گوید: « به دلیل کمبود منابع به کارگیری آسانسور و پله برقی در اولویت‌های بعدی مترو تازه احداث شده قرار می‌گیرد.»

عضو شورای شهر تهران در رابطه با عدم به‌‌کار گذاری پله برقی در متروهای تازه احداث شده می‌افزاید: « وقتی ایستگاهی احداث می‌شود به دلیل هزینه سنیگن تمام تجهیرات از ابتدا فراهم نمی‌شود و به تدریج تجهیزات آن شامل پله برقی و آسانسور نصب می‌شود. بیشتر تجهیزات پله برقی از خارج کشور تامین می‌شود. تحریم‌ها منجر به عدم تهیه پله برقی برای مترو شده است البته در رابطه با آسانسور شرایط بهتر است چرا که در داخل کشور تولید می‌شود.»

عضو شورای شهر تهران همچنین معتقد است: « به دلیل مصرف زیاد شهروندان قطعات مورد استفاده فرسوده می‌شود بخش از این قطعات در داخل کشور تعمیر می‌شود اما اگر این قطعات در داخل نباشد این مشکل همچنان وجود دارد.»

هر چند که کمبود منابع و تحریم‌ها از جمله دلایل عدم فراهم کردن تجهیزات مترو از جمله پله برقی نام برده می‌شود، اما مدیریت شهری تهران لازم است که برای حل این مشکلات به ویژه افراد سالمند و بیماران جسمی حرکتی چاره‌اندیشی کند.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور