استاندار فارس

فارس / مناسب سازی‌های مورد نیاز سالمندان در دستور کار قرار گیرد

استاندار فارس توجه به نیازهای افراد مسن و کهنسال را یکی از ضرورت‌های امروز دانست و گفت: بسیاری از اقدامات از جمله مناسب سازی‌های مورد نیاز سالمندان باید از هم‌اکنون در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شود.

استاندار فارس توجه به نیازهای افراد مسن و کهنسال را یکی از ضرورت‌های امروز دانست و گفت: بسیاری از اقدامات از جمله مناسب سازی‌های مورد نیاز سالمندان باید از هم‌اکنون در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شود.

عنایت‌الله رحیمی سه‌شنبه ۱۲ شهریور در جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده استان بر اهمیت سلامت مواد غذایی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، تاکید کرد و افزود: دستگاه‌های متولیِ این امر، تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام می‌دهند اما به دلیل گستردگی حوزه‌ تولید مواد غذایی، گاه با کاستی‌هایی رو به رو هستیم که نیازمند آموزش‌های فراگیر است .

استاندار فارس ادامه داد: صدا و سیما و سایر رسانه‌ها باید در کنار مجموعه مدیریتی استان از جمله دانشگاه علوم پزشکی و سازمان جهاد کشاورزی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه سلامت مواد غذایی را تقویت کنند .

رحیمی در خصوص میزان مجاز استفاده از سموم دفع آفات در کشاورزی با تاکید بر استفاده از شیوه مدیریت جامع در این خصوص، خاطرنشان کرد: با کاهش یافتن مساحت زمین‌های کشاورزی تلاش می‌کنند به همان میزان گذشته، محصول برداشت شود که این موضوع سبب استفاده بی‌رویه از سموم و کودهای شیمایی شده است لذا راه حل این موضوع مهم، نیازمند مشخص شدن استانداردها و ایجاد سیستم‌های راهنمایی، نظارت و برخورد با تخلف است.

استاندار فارس در خصوص آمارهای شیوع بیماری سالک در استان و نیاز به مقابله با این بیماری با بیان اینکه بررسی موضوع سالک، شناسایی جامعه هدف و روش‌های پیشگیری باید در کمیته‌ای تخصصی انجام شود بر لزوم تشکیل این کمیته تاکید کرد .

استاندار فارس با بیان اینکه بودجه مورد نیاز برای مقابله با بیماری سالک تامین و کمیته مربوطه نیز در شهرستان‌ها تشکیل خواهد شد، اظهار کرد: پس از در نظر گرفتن جامعه هدف و انجام اقدامات لازم، نیازمند پایش هستیم تا اثر گذاری اقدامات انجام شده و نقاط قوت و ضعف آن مورد بررسی قرار گیرد .

رحیمی همچنین تامین بودجه مورد نیاز در فصولی که شیوع این بیماری قوت می‌گیرد را در اثر بخشی پیشگیری و مبارزه با آن موثر دانست .

به گزارش تیتربرتر، فاقد مجوز بودن خانه‌های بازی و غیرمجاز بودن فعالیت مدارس طبیعت و مدارس خلاقیت از دیگر موضوعاتی بود که مدیران کل آموزش و پرورش و بهزیستی فارس در این جلسه به آن اشاره کردند، استاندار درباره این موضوع نیز گفت: جامعه هر روز و هر لحظه به سمت رفع نیازهای پویای خود حرکت می‌کند و مراکز این چنینی نیز در راستای رفع بعضی نیازها پدید آمده‌اند که باید با برنامه‌ریزی و تعریف چارچوب‌ها اقدامات آنها را مطابق با قانون اصلاح کرد .

رحیمی با بیان اینکه بستن و تعطیل کردن چنین فعالیت‌هایی راهکار حل مسئله نیست، بر لزوم تقویت هدایت گری و نظارت دستگاه‌های متولی تاکید کرد.

وی با اعتقاد بر اینکه موضوع سالمند شدن جامعه نیازمند بررسی دقیق تر و بیشتر است، خواستار برگزاری جلسه آینده کارگروه با این عنوان شد .

استاندار فارس درباره اهمیت ترویج فرهنگ نمازخوانی در جامعه نیز تاکید کرد و افزود: تاکنون اقدامات زیادی در این راستا انجام شده اما بخش‌هایی نیز مغفول مانده که باید با برنامه ریزی و هدف گذاری به آن پرداخته شود.

منبع: تيتربرتر