رئیس دبیرخانه مناسب سازی کشور

تهران / فضاهای مترو برای افراد کم توان و سالمند مناسب سازی می شود

در جلسه مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور بر مناسب سازی فضاهای مترو برای افراد معلول و سالمند تاکید شد.

در جلسه مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور بر مناسب سازی فضاهای مترو برای افراد معلول و سالمند تاکید شد.

از شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه ابراهیم کاظمی مومن سرایی رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در دیدار با فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، با ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه و پیش قدمی شرکت بهره برداری مترو تهران برای مناسب سازی فضاهای در اختیارش عنوان کرد: ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور یک ستاد ملی است که به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی اجرایی، نظارت بر امر مناسب سازی و ایجاد بانک جامع اطلاعات مناسب سازی در کشور، به ریاست وزیر کشور تشکیل می شود.  

وی حضور کم معلولین در سطح شهر یا ایستگاه های مترو را نبودن فضای مناسب شهری عنوان کرد و افزود: مناسب سازی فقط مختص معلولین و جانبازان نیست و با توجه به اینکه جامعه ما به سوی سالمندی می رود و تعداد جوانان برای نگهداری این افراد کم است باید فضا را طوری طراحی کنیم که سالمندان خودشان بتوانند از فضاها استفاده کنند.

کاظمی مومن سرایی با اشاره به سابقه کاری پیروز حناچی شهردار تهران در معاونت شهرسازی گفت: حناچی یکی از اعضا ستاد مناسب سازی بودند و خود صاحب کتاب در این بخش و علاقه مند کار مناسب سازی هستند و همچنین استاندار تهران نیز باتوجه به اینکه قبلا ریاست سازمان بهزیستی را برعهده داشتند همراهان خوبی هستند و برای ما یک ظرفیت محسوب می شوند و تصمیم گرفتیم این کار را از شهر تهران شروع کنیم.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با اشاره به اینکه مناسب سازی معابر و ساختمان های سطح شهر ها تنها مختص به معلولان نمی شود و کودکان زنان باردار و حتی افراد سالمی که در بعضی مواقع با در دست داشتن وسایل توان عبور از معبری را ندارند را در بر خواهد گرفت خاطرنشان کرد: مناسب سازی برای آحاد جامعه است.

وی در ادامه از وجود سامانه معبر خبرداد و گفت: تمام مردم از طریق سامانه معبر مشکلات مربوط به مناسب سازی را اعلام می کنند و ما این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم تا نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با اشاره به اینکه هرقدمی که برای مناسب سازی در سطح شهر تهران اتفاق بیفتد خوشایند است گفت: پیشنهاد می شود که کمیته مشترکی در زمینه مناسب سازی ایجاد شود تا نتایج کار هرچه زودتر مشخص شود چرا که مناسب سازی یک نهضت ملی است که امیدواریم در مترو هرچه زودتر محقق شود.

همچنین مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه نیز در این نشست گفت: ما روزانه با بیش از دو نیم میلیون مسافر در ارتباط هستیم و برای رفاه حال مسافران پیش کمیته ای را با عنوان تکریم مشتریان تشکیل داده ایم و هر هفته مشکلات، انتقادات و پیشنهاداتی که از سوی شهروندان و مسافران برای شرکت بهره برداری مترو تهران ارسال می شود بررسی و رسیدگی می کنیم.
فرنوش نوبخت افزود: شرکت بهره برداری مترو تهران آمادگی این را دارد که مطابق با استاندارهای ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کل کشور کار مناسب سازی ایستگاه ها را آغاز کند تا زمینه های تردد هرچه بیشتر افراد دارای معلولیت در سطح مترو فراهم شود.
وی همچنین با ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در ایستگاه های خطوط مترو تهران پراخت و گفت: ما به دنبال رفاه حال تمامی مسافران هستیم و افراد معلول و جانبازان نیز بخشی از این مسافران هستند.
نوبخت با تاکید بر اینکه مناسب سازی ایستگاه فرصت مناسبی برای خدمت به شهروندان جامعه است تصریح کرد: این یک توفیق است که امروز نصیب اینجانب شده و به دنبال اجرای آن هستم تا نواقصی را که اطلاع می دهند در خصوص بهسازی هرچه زودتر برطرف کنیم.

اولین خط مترو تهران و حومه در سال ۱۳۷۷ راه اندازی شد که هم اکنون این ناوگان در ۷ خط با بیش از ۱۱۰ ایستگاه فعال است.

منبع: ایرنا