محمد علی محسنی بندپی

هشدار درباره افزایش جمعیت سالمندی در کشور

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: طی چند دهه آینده جمعیت سالمندی ما از ۸ تا ۹ درصد به ۳۰ درصد رسیده یعنی از هر ۳ نفر یک نفر سالمند است و سالمندی به دنبال خود مسائل و مشکلات دیگری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: طی چند دهه آینده جمعیت سالمندی ما از ۸ تا ۹ درصد به ۳۰ درصد رسیده یعنی از هر ۳ نفر یک نفر سالمند است و سالمندی به دنبال خود مسائل و مشکلات دیگری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

محمد علی محسنی بندپی ،  رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران  در اولین جلسه شورای سالمندان شمیرانات که با حضور فرماندار شمیرانات و سایر مسئولان زیربط در دانشگاه بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، با اشاره به مشکلات سالمندان در داخل کشور، گفت: متاسفانه در یک مدت و فاصله زمانی کوتاه یک اتفاق بزرگ و وحشتناک در حال رخ دادن است. طی چند دهه آینده جمعیت سالمندی ما از ۸ تا ۹ درصد به ۳۰ درصد رسیده یعنی از هر ۳ نفر یک نفر سالمند است و سالمندی به دنبال خود مسائل و مشکلات دیگری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کشورهایی همچون فرانسه، آلمان و آمریکا برای ۲ برابر شدن جمعیت سالمندی بین ۸۰ تا ۱۲۰ سال فرصت داشتند، عنوان کرد: این در حالیست که در کشور ما طی ۳ دهه آینده جمعیت سالمندی ۳ برابر می‌شود و باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

رییس انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به وجود ۷ هزار فیزیوتراپ در کشور، گفت: با توجه به تجربیات حاصل شده در این حوزه،  بهترین راه برای ارتقای سلامت سالمندان را ترویج و آموزش ” خودمراقبتی ” می‌دانم.

وی با انتقاد نسبت به وضعیت بهداشت و درمان کشور، عنوان کرد: متاسفانه تمام توان سیستم بر درمان متمرکز شده و پیشگیری  کنار گذاشته شده است، این در حالیست که سیاست دنیا کاملا در این زمینه برعکس است، به عبارتی سیستم درمانی و بهداشتی کشورها به قبل از افتادن سالمند فکر کرده نه به افتادن و شکستگی و استفاده از پروتزهای درمانی؛ آموزش سالمندان برای خود مراقبتی بسیار ارزشمندتر از فراهم کردن آخرین تکنولوژی ‌های گرانقیمت درمانیست، چراکه با آموزش در دوره سالمندی می‌توان از بروز بسیاری از معضلات این حوزه پیشگیری کرد.

محسنی با تاکید بر ضرورت  تدوین دستورالعملی روشن برای تعیین وظایف هر ارگان در شورای سلامت سالمندی، اظهار کرد: انجمن‌های علمی کشو ر پتانسیل‌های ارزشمندی برای ارائه آموزش‌های بهداشتی و سلامت به سالمندان هستند که در تمامی نقاط کشور نیز حضور دارند.

همچنین دکتر احمد دلبری رییس انجمن طب سالمندان با اشاره به ایجاد رشته‌های مرتبط با طب سالمندی در مقاطع مختلف دانشگاه بهزیستی و توانبخشی، اظهار کرد: با این حال متاسفانه به نظر می رسد که در حوزه سالمندی در سطح جامعه به صورت جزیره‌ای و ناهماهنگ عمل می‌شود و هنوز از بسیاری از کشورهای دنیا عقب تر هستیم.

وی با بیان اینکه در آینده در حوزه سالمندی با چالش‌های جدی روبرو می‌شویم، عنوان کرد: اگرچه سند سالمندی تصویب شده ولی هنوز برنامه عملیاتی آن تصویب نشده که همین مساله یک چالش بزرگ است.

وی با تاکید بر ضرورت اقدام و عمل دانایی محور در حوزه طب سالمندی، اظهار کرد: مرکز تحقیقات طب سالمندی در زمینه بررسی  نیاز و اولویت امروز سالمندان تحقیقاتی انجام داده که طی آن  بر ضرورت ارتقای سواد سلامت سالمندان تاکید شده است. بنابراین باید در این زمینه با تولید محتوای آموزشی مناسب اقدام شود. به عنوان نمونه بسیاری از بازنشستگان و سالمندان نمی دانند که چگونه باید برای دوران بازنشستگی و سالمندی آماده شوند و هیچ برنامه‌ای هم برای این دوران دیده نشده است.

دلبری در خاتمه با بیان اینکه سن بازنشستگی در کشور ما زیر ۵۵ سال است، گفت: در همین راستا و برای ارتقای سواد سلامت سالمندان یکسری بروشور و بسته‌های خدمات آموزشی تهیه شده که در حال برنامه ریزی برای توزیع آنها به صورت فیزیکی و در رسانه‌ها و فضاهای مجازی هستیم، البته دانشگاه در مسیر آموزش عمومی اقدامات خوبی انجام داده به گونه‌ای که طی سال گذشته ۷۰مرکز ما بیش از ۲۵۰ برنامه آموزشی در رادیو و تلویزیون اجرا کرده است.

منبع: شورای سالمندان شمیرانات