معاون امور توان‌بخشی اداره بهزیستی دماوند

تهران / جمعیت ۹ درصدی سالمندان در دماوند

طاهره بهاری معاون امور توان‌بخشی اداره بهزیستی دماوند در نشست شورای سالمندی که ظهر امروز در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) اظهار کرد: فرد سالخورده در میان خانواده، همچون پیامبر در میان امت است.

طاهره بهاری معاون امور توان‌بخشی اداره بهزیستی دماوند در نشست شورای سالمندی که ظهر امروز در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) اظهار کرد: فرد سالخورده در میان خانواده، همچون پیامبر در میان امت است.

وی در خصوص موضوع بنیاد فرزانگان در دماوند گفت: بحث بنیاد فرزانگان بیش از یک سال در نشست‌های مختلف مطرح شد، اما متأسفانه هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است، باوجوداینکه دبیری این امر به عهده اداره بهزیستی است، اما همکاری همه نهادها را می‌طلبد.

معاون امور توان‌بخشی اداره بهزیستی دماوند ادامه داد: مصوبات نشست شورای سالمندی لازم‌الاجراست؛ در نشست پیشین علاوه بر موضوع تکریم سالمندان، مصوبه دیگری مبنی بر ارائه نقطه نظرات نهادها در مورد بنیاد فرزانگان بیان شد، اما متأسفانه هنوز گزارشی به دبیرخانه بهزیستی ارائه نشده است.

بهاری بیان کرد: سومین موضوع، فراخوان به سالمندان از طریق نهادها برای حضور در پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی برای دریافت خدمات بود که ممکن است ادارات به آن پرداخته باشند، اما هنوز نتیجه‌ای از اداره شبکه بهداشت و درمان در این خصوص ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه سالمندی جزو لاینفک زندگی است، عنوان کرد: ما در راستای فعالیت بنیاد فرزانگان، به یک مجموعه و معرفی چند سالمند موفق برای برگزاری نشست آموزشی نیاز داریم تا با برگزاری دورهمی، سالمندان بازنشسته و توانمند تجربیات خود را به جوانان انتقال دهند.

معاون امور توانبخشی اداره بهزیستی دماوند تصریح کرد: فرد بازنشسته نباید خود را ناتوان ببیند و نباید به این نتیجه برسد که در خانه سالمندان زندگی کند، اما با توجه به عدم موافقت ایجاد مرکز شبانه‌روزی سالمندان از سوی مسئولان دماوند، حداقل باید مرکز روزانه برای ارائه خدمات مختلف برای این افراد ایجاد شود.

بهاری از تأسیس کلینیک روزانه سالمندان شکوه در جیلارد خبر داد و خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل مراجعه تعداد کمی از افراد به این مرکز، فعالیت این کلینیک به‌طور کامل آغاز نشده است.

وی در رابطه با شهر دوستدار سالمند اظهار داشت: در این خصوص دستورالعمل جدیدی ابلاغ‌شده تا محیطی برای افراد سالمند تعبیه شود و امکانات در مجموعه به‌صورت گسترده فراهم نباشد تا فرد سالمند احساس خستگی کند.

معاون امور توان‌بخشی اداره بهزیستی دماوند از جمعیت ۹ درصدی سالمندان در این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: بحث مناسب‌سازی معابر و شورای سالمندی از یکدیگر جداشدنی نیستند و این نیز همکاری شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر را می‌طلبد.

ارائه خدمات آب‌درمانی برای سالمندان شهرستان دماوند

احمد یزدانی مسئول امور ورزشی شهرستان دماوند نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: در خصوص ارائه خدمات اداره ورزش و جوانان دماوند به سالمندان، بازنشستگان و افراد سالمند می‌توانند با توجه به ایجاد بستر مناسب و امکانات ورزشی موجود، از سالن ورزشی ولی‌عصر استفاده کنند.

وی افزود: همچنین سالمندان می‌توانند از سالن خانه کشتی استفاده کرده و علاوه بر این، در خصوص خدمات آب‌درمانی نیز از فضای استخر ولی‌عصر استفاده کنند.

مسئول امور ورزشی شهرستان دماوند ادامه داد: ما می‌توانیم با همکاری شهرداری در راستای ایجاد فضای مناسب در پارک‌ها در قالب ورزش‌های همگانی و ایجاد بسترسازی مناسب، از حضور بازنشستگان استفاده کنیم.

یزدانی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در کنار فعالیت کانون بازنشستگان در دماوند، می‌توان با ایجاد فضای رفاهی مناسب و برپایی جشنواره‌های مختلف در فضاهای سبز و پارک‌ها، به ارائه خدمات به افراد بازنشسته و سالمند پرداخت.

منبع: اداره بهزیستی دماوند