مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان

اصفهان / رفع چالش پیری جمعیت کشور نیازمند برنامه ریزی است

حسین غفرانی افزود: اصفهان ۶٫۴ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد و به عنوان سومین استان پرجمعیت بعد از تهران و خراسان رضوی و ششمین استان سالمند مطرح است.

حسین غفرانی افزود: اصفهان ۶٫۴ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد و به عنوان سومین استان پرجمعیت بعد از تهران و خراسان رضوی و ششمین استان سالمند مطرح است.


وی اظهارداشت : از سال ۱۳۶۵ تا به امروز جمعیت سالمند ایران دو برابر شده است و ادامه این روند در واقع تهدید چدی محسوب می شود که باید فکری برای این مهم کرد.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان ادامه داد : جمعیت زیر ۱۵ سال استان یک میلیون و ۱۰۳ هزار نفر که از سال ۱۳۶۵ تا الان به نصف کاهش پیدا کرده است.
به گفته وی جمعیت ۱۵ تا ۲۹ سال اصفهان یک میلیون و ۲۰۷ هزار نفر و جمعیت میانسال از ۲۹ تا ۶۴ سال ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار نفر و جمعیت سالمند بالای ۶۵ سال دست کم ۳۶۱ هزار نفر هستند.

غفرانی تصریح کرد : بنابراین در سال ۱۴۳۰ ه ق نزدیک به ۳۰ درصد جمعیت استان را سالمند تشکیل خواهد داد و کشور ما جزو دو سه کشور اول دنیا در این زمینه محسوب خواهد شد که این آمار الان در اختیار ژاپن ایتالیا و آلمان است.

وی به چالش دیگری در این ارتباط یعنی به سمت زنانه شدن جمعیت سالمند در استان اشاره کرد که در مجموع باید برای رفع این مشکل تدابیری اتخاذ کرد.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان اضافه کرد : اگر به پیگیری سیاست های جمعیت توجه نکنیم در صورت پیری جمعیت کشور ناچار به استفاده از مهاجران برای تامین نیازهای کشور می شود که مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

غفرانی ادامه داد : باید پیش بینی سال‌ های آینده را کرد و با پیگیری سیاست های جمعیت به تعادل رشد جمعیت نزدیک شویم که در آینده بتوان نیازهای جامعه را خود تامین کنیم.

وی در باره آمار امید به زندگی یادآور شد : امید به زندگی که در دهه چهل ۴۶ سال بود در سال ۹۵ به ۷۴ درصد رسید و الان هم امید به زندگی برای مردان ۷۳ سال و برای زنان ۷۷ سال می باشد.

مدیرکل ثبت احوال اصفهان جمعیت استان را پنج میلیون و ۱۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر اعلام کرد و افزود : از این تعداد ۲ میلیون و ۵۹۹ هزار نفر مرد و ۲ میلیون و ۵۰۷ هزار نفر زن و در مجموع چهار میلیون و ۵۰۷ هزار شهری و ۶۱۳ هزار نفر روستایی هستند.

وی تصریح کرد : ۱۲ درصد جمعیت استان را روستانشینان و ۸۷ درصد را جمعیت شهری تشکیل می دهد که نرم جهانی آن ۷۷ درصد می باشد و این نشان دهنده این است که مهاجرت از روستا به شهر در استان زیاد شده است.

افزون بر پنج میلیون نفر جمعیت استان اصفهان در ۲۴ شهرستان سکونت دارند.
م/س ۶۰۲۶/
انتهای پیام

منبع: ایسنا