محسنی بندپی مطرح کرد:

تعریف منابع مالی پایدار و نشاندار برای افراد سالخورده

رئیس فراکسیون سلامت سالمندی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از سالمندان،گفت: در قالب برنامه هفتم توسعه هم تلاشمان بر این است تا بتوانیم منابع مالی پایدار و نشاندار را برای آنها تعریف کنیم.

محمدعلی محسنی بندپی در مورد رابطه مستقیم سالمند آزاری و شرایط بد اقتصادی آنها گفت: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته ایران در ۲دهه آینده وارد دوره سالمندی خواهد شد؛ یعنی از هر ۳ نفر یک نفر سالمند می‌شوند، متاسفانه شتاب سالمندی در کشور بیشتر از حرکت مسئولان برای برنامه ریزی این امر مهم است.
نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: دوران سالمندی برای خود دارای محاسن و معایبی است، نظام سلامت کشور به سمتی پیش می‌رود که مردم عمر طولانی تر داشته باشند اما تنها طول عمر نیست که اهمیت دارد بلکه توجه به کیفیت زندگی افراد نیز مهم است، یعنی کمیت و کیفیت زندگی افراد باید یکجا مورد بررسی قرار بگیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: گاهی اوقات پدیده سالمندی با خود اختلالاتی نظیر معلولیت‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی و عضلانی را به همراه خواهد داشت، همه این عوامل دست به دست هم داده تا افراد در دوران سالمندی، بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند دریافت خدمات نظام سلامت باشند، در تمام دنیا از کودکی پایه و اساس زندگی سالمندی برنامه ریزی می‌شود تا مشکلات حاکم در دروان سالمندی کاهش پیدا کند.

رئیس فراکسیون سالمندی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر غربالگری‌های مختلف، مراقبت‌های ویژه و حتی پزشک خانواده در نظام سلامت به درستی مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد، قطعا افراد با ورود به دوران سالمندی زندگی سالمی را تجربه خواهند کرد و کشور به سمت سالمندی سالم پیش خواهد رفت.

محسنی بندپی در ادامه با اشاره به سالمند آزاری، یادآور شد:عدم تامین نیازهای سالمندان از حوزه سلامت گرفته تا کمبود امکانات رفاهی آنها به نوعی سالمندآزاری محسوب می‌شود؛ در برخی از مواقع  متاسفانه شاهد رها شدگی سالمندان و یا آزار اذیت فیزیکی آنها هستیم.

فقر در میان سالمندان شدت گرفته است
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید به عدم توجه به نیازهای سالمندان یادآور شد: بی توجهی به نیاز انسان‌ها به ویژه سالمندان بزرگترین آزار علیه این گروه از جامعه محسوب می‌شود تحقیقات انجام‌ شده در حوزه سالمندی این نکته را تایید می‌کند که کیفیت زندگی آنان، بیشتر مواقع متوسط رو به‌ پایین یا پایین است. بسیاری از زنان سالمند هیچ گونه منبع درآمدی ندارند. در مورد  مسئله رهاشدگی سالمندان نیز هیچ آمار رسمی وجود ندارد، اما ارقام غیر رسمی خبر از سالمند مجهول‌الهویه می‌دهد که در مراکز مختلف نگهداری می‌شوند.

فقر در دوران سالمندی تقریبا دو برابر  سایر گروه‌های سنی دیگر است و زنان سالمند بیشتر از مردان فقر را تجربه می‌کنند در نظر داشته باشیم، توسعه یافتگی یک استان در میزان  فقر سالمندی تاثیر خواهد داشت

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: فقر در دوران سالمندی تقریبا دو برابر  سایر گروه‌های سنی دیگر است و زنان سالمند بیشتر از مردان فقر را تجربه می‌کنند. در نظر داشته باشیم، توسعه یافتگی یک استان در میزان  فقر سالمندی تاثیر خواهد داشت، بر همین اساس باید دولت راهکاری جدی در مورد این مسئله در قالب مستمری به گروه خاص که حتی بیمه نبوده و تحت حمایت سازمان و نهاد خاصی نیستند در نظر بگیرد تا این گروه سنی از حداقل های مادی  زندگی بهره‌مند شوند، نمی‌توانیم سالمند آزاری را در برخوردهای فیزیکی خلاصه کنیم بلکه ناتوانی در تامین نیازهای ابتدایی هم به نوعی سالمند آزاری محسوب می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: زندگی سالمندان را باید از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم، اگر نتوانیم به جهت درمان، رفاه، سطح درآمد و پزشک خانواده ورا در جامعه راه اندازی کنیم قطعا هزینه‌هایی که دولت در بخش نظام سلامت صرف می‌کند نه تنها بی فایده خواهد بود، بلکه در آینده نه چندان دور باید هزینه‌های سنگینی برای ایران سالمند بپردازند.

محسنی بندپی یادآور شد: فراکسیون سالمندی مجلس پیگیری‌های متعددی برای پای کار آوردن سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که وظایفی در خدمات رسانی زندگی سالمندان برعهده دارند، داشته است. در مورد پوشش بیمه‌ای تا تامین خدمات توانبخشی اقداماتی صورت گرفت است در قالب برنامه هفتم توسعه هم تلاشمان بر این است تا بتوانیم  منابع مالی پایدار و نشاندار برای آنها  تعریف کنیم، منابع مالی پایدار شامل منابعی می‌شود که با تغییر و نوسانات مالی دچار تغییرات نشوند و نشاندار شدن یعنی مدیری اجازه ندارد این منابع را در جای دیگر هزینه کند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در تلاش هستیم به واسطه وزارت بهداشت، وزارت کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و تامین اجتماعی ، شورای عالی بیمه سلامت، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سایر نهادها و سازمان‌ها گام‌های موثری را برای بهبود زندگی سالمندان برداریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم شورای ملی سالمندان و هم سند ملی سالمندان را در کشور داریم که نیازمند چکش‌کاری بیشتر در ارائه برنامه‌ها و خدمات‌رسانی هستند. امیدواریم در برنامه هفتم توسعه رفاه زندگی سالمندان را بیش از هر زمان دیگری ببینیم تا بتوانیم دغدغه زندگی این گروه را تا حدود زیادی کاهش دهیم ضمن اینکه پیگیر الزامات قانونی برای اجرای قوانین مربوط به سالمندان نیز هستیم./